Doğal Yöntemler ile Saç Tellerini Kalınlaştırma Yolları

Doğal yollar ile saç telleri nasıl kalınlaştırılır? Ayrıca bunu yaparken daha sağlıklı ve pürüzsüz görünen cilde, daha güçlü tırnaklara nasıl sahip olunur? Tüm detaylar, “doğal yöntemler ile saç tellerini kalınlaştırma yolları” yazısıyla, esraninportresi’nde.

0
1147

Doğal yollar ile saç telleri nasıl kalınlaştırılır? Ayrıca bunu yaparken daha sağlıklı ve pürüzsüz görünen cilde, daha güçlü tırnaklara nasıl sahip olunur? Tüm detaylar, “doğal yöntemler ile saç tellerini kalınlaştırma yolları” yazısıyla, esraninportresi’nde.

Yukarıdaki tüm soruları bir kefeye koyup burada sormamın nedeni, hepsinin aslında bir bütün olması. Daha güzel cilt, saç ve tırnaklara sahip olmanın ilk ve en önemli kuralı, size iyi gelen sağlıklı yiyecekleri bulmaktan ve tüketmekten geçiyor. Bunun ardından da en iyi kişisel bakım ürünlerini (ister kozmetik ister doğal) keşfetmez gerekiyor. Bunlar herkes için aynı gibi görünse de aslında kişiye özeldir. Saçların incelip kopmasını (ki saçlar neden incelir konusu başlı başına uzun bir konu!) veya dökülmesini önlemek, ardından da saç tellerini kalınlaştırmak da bunun gibidir. Bu yazıyla da tam olarak buna cevap bulmaya çalışacağız.

Saç Tellerini Kalınlaştırma için Doğal Yöntemler

1. Aloe Vera :

Aloe veranın faydaları arasında cilt ve saçlardan çokça bahsettik. Ayrıca güneş yanıklarından ve yaralar ne kadar iyi geldiğini de anlattık. Çünkü içerisinde vücudunuza hem içeriden hem de dışarıdan hızlı bir şekilde kesikleri iyileştirmede yardımcı olan bileşenler vardır. 

Aloe Vera jeli kullanılarak yapılan saç maskeleri yanı sıra sadece şampuan bir miktar Aloe Vera jel eklemek de düşünülebilir.

Bu noktada en iyi seçeneklerinizden biri, Aloe Vera suyu tüketimidir. Çünkü, Aloe verada saçın güçlü kalmasını sağlayan vitamin ve mineral vardır. Ayrıca kepeği gidermeye de yardımcı olur ve jelin enzimleri, saç köklerinin etrafındaki cilt dokusunun yenilenmesini sağlayabilir.

Saç tellerini kalınlaştırma için bir diğer alternatif de Aloe Vera suyu tüketimidir. Aloe Vera bitkinizden çıkaracağınız jeli sulandırarak kendinizde yapabileceğiniz gibi, artık pek çok yerde Aloe Vera suyu satıldığını da bulabilirsiniz. 

Aloe Vera suyunu evde hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan biri, jeli sıyırırken sarı renkli lateks bölümden almadığınızda emin olmanızdır. Ardından 1 yemek kaşığı jeli, 2 bardak kadar suyla iyice karıştırın (düşük ayar blendırla da yapılabilir) İçine limon, portakal suyu gibi katkılar da yapılabilir. Bu su, yarım bardak şeklinde günde 2 kez kadar içilebilir. 

Uyarı : Aloe jeli tüketilebiliyor olsa da laksatif etkisine dikkat etmeli, ilk defa tüketecekseniz öncesinde doktora danışmalısınız.

2. Keten tohumu :

Başta da belirttiğim gibi, saçı nasıl kalınlaştırılacağınızı bilmek istiyorsanız, ilk önce ne yediğinizi de düşünmelisiniz. Bu doğrultuda, keten tohumu beslenmeye eklenebilir.

Keten tohumu, bitkilerde bulunan bir grup kimyasal bileşik olan lignanlar ve omega-3 yağ asitleri nedeniyle saçınızı kalınlaştırmak gibi faydalar sağlar. Bu anti-enflamatuar bileşenler ayrıca cildinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Günde üç çorba kaşığı keten tohumunu, yoğurda, meyvelere, yemeklere veya salataların içerisine ekleyerek tüketmeyi ben çok seviyorum. 

Saç Tellerini Kalınlaştırma için Doğal Yöntemler

3. Biyotin:

Biotin, saçı güçlendiren ve kalınlaştıran bir B vitaminidir. Dahili tüketimi halinde saçlar yanı sıra cilde ve tırnaklara da oldukça olumlu katkılarını görebilirsiniz. Ancak tüm diğer takviyeler gibi gerekli dozları doktora danışarak almalısınız. 

Saçlarınızda harici bakım içinse biyotin içerikli şampuanları tercih etmeyi düşünebilirsiniz. 

4. Biberiye Yağı :

Aslında tam da geçtiğimiz günlerde içerisinde biberiye yağı da bulunan saç teli kalınlaştırmak için maske tarifi, sizlerden gelen sorular üzerine bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. 

Biberiye yağı, saç derisine uygulandığında saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. En basit tarif ile, birkaç damla biberiye yağı alın ve biraz zengin zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize birkaç dakika masaj yapın. 3-4 saat saçta bırakıp, yıkayın.

5. Takviye Vitamin ve Mineraller :

Saçı tellerini kalınlaştırma istediğinizde size yardımcı olacak birkaç takviye de vardır. Morina karaciğeri yağı (Möller’s de var) en çok tavsiye edilenlerden. Çünkü EPA ve DHA dahil olmak üzere omega-3’lerle doludur ve saçı kalınlaştırmaya, cildii iyileştirmeye ve hatta hormonları doğal olarak dengelemeye yardımcı olur. Diyette EPA ve DHA eksikliği, kepek, saç incelmesi, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra yaşlılık lekeleri ve güneş lekelerine ne yazık ki katkıda bulunur. 

İkinci takviye de bir B kompleksi vitamini veya özellikle biotin almak… B kompleksinde biotin (yaklaşık 325 mikrogram) ve ayrıca B12 vitamini bulunur ve bunların her ikisinin de saç, cilt ve tırnakları kalınlaştırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Uyarılar

  • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa ilk defa kullandığınız her ürünü kullanmayı bırakın.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here