Saç Neden İncelir?

Kalın telli ve gür saçlara sahip olunsa da saç dökülmesi yanı sıra pek çok sebepten saç telleri incelir ve sonuçta saçlar sönük-hacimsiz olur. Peki saç neden incelir? İşte, "saçı ne inceltir, incelen saçları kalınlaştırmak mümkün müdür?" gibi soruların cevabını arayacağımız "Saç Neden İncelir?" yazısı esraninportresi'nde.

0
5456

Kalın telli ve gür saçlara sahip olunsa da saç dökülmesi yanı sıra pek çok sebepten saç telleri incelir ve sonuçta saçlar sönük-hacimsiz olur. Peki saç neden incelir? İşte, “saçı ne inceltir, incelen saçları kalınlaştırmak mümkün müdür?” gibi soruların cevabını arayacağımız “Saç Neden İncelir?” yazısı esraninportresi’nde.

Şampuan reklamlarında oynayabileceğimiz kadar gür ve sağlıklı saçlara sahip olmayı hayal etsek de çoğu kişi için gerçekler bunun çok uzağında. Hal böyle olunca saç sorunları söz konusu olduğunda en çok tartışılan, çözümü aranan konulardır, dökülen ve incelen saçlar. Saç dökülmesi sebepleri aslında tahmin ettiğimizden de fazladır. Kalın telli saçlara sahip olsanız da bir sebepten yaşadığınız saç dökülmesi nedeniyle daha az saç teline ve dolayısıyla saç incelmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Diğer yandan dökülmenin yanında saç telleri incelir ve sonuçta saçlarınız sönük-hacimsiz bir görünüme dönüşür. Peki saç neden incelir? İşte, “saçı ne inceltir, incelen saçları kalınlaştırmak mümkün müdür?” gibi soruların cevabını arayacağımız “Saç Neden İncelir?” yazısı esraninportresi’nde.

Saç Neden İncelir?

sac dokulmesini onlemek icin beslenme onerileri_mini (1)

1- Hamilelik

Hamilelik öncesi sahip olduğunuz muhteşem, kalın telli ve dolgun saçları hatırlıyorsunuz sürekli değil mi? Şimdilerdeyse onlardan geriye pek bir şey kalmadığından mı yakınıyorsunuz?

Hamilelik ve ardından helen emzirme süreci boyunca anneler ciddi saç dökülmeleri yaşayabilirler. Değişen hormon düzeyleri, gebelik sırasında artan östrojen seviyesinin normale dönüyor olması bu saç dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Ancak edişelenmeyin! Bu sürecin geçmesiyle büyük ihtimalle saçlarınız önceki kalınlığına ve dolgunluğuna kavuşabilecektir.

2- Sürekli Atkuyruğu Yapmak :

Saçları sıkı sıkı toplamak, atkuyruğu yapmak, sıkı örmek, saçlarda ciddi bir gerginlik yaratır ki bu da traksiyon alopesi adı verilen bir duruma neden olabilir (bazı saç stillerinin neden olduğu gerginliğin saç incelmesine neden olmasıdır).

sac neden incelir incelmis saclar

Çok sıkı atkuyruğu yapmamaya, çok sıkı lastik tokalar kullanmamaya çalışın. Sürekli yukarıda topluyorsanız, en azından arada bir değişiklik yapın ve gevşek halde ensede toplayın.

3- Kötü Beslenme :

Yediklerinizin saç sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki her organı etkileyeceğini unutmayın. Protein, demir ve magnezyum gibi vitamin ve sağlıklı besin maddelerinden yoksun diyetler, incelmiş saçlarla baş başa kalmanıza neden olabilir.

saclarin hizli uzamasi icin gerekli vitaminler_mini

Saçlarınızın son zamanlarda daha fazla döküldüğünü fark ettiyseniz beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmekle işe başlayın. Beslenme programınızın dengeli olduğundan ve sağlıklı saçlar için gerekli vitaminleri içerdiğinden emin olun.

Saçların daha parlak, canlı görünmesi, saç kayıplarının önlenebilmesi için yapılabilecek en kolay şey, onları içten dışa doğru şekilde beslemektir. İşte–> saç dökülmesini önlemek için beslenme önerileri esraninportresi’nde.

4- Tiroit :

Hipertiroidi ve hipotiroidizm beraberinde (sırasıyla tiroid bezinin aşırı aktif veya az aktif olduğu durumlarda) saç dökülmesi veya en azından sahip olduğunuz saç kalitesinde bozulma sorunlarını getirebilir. Doktorunuz bu sorunlardan herhangi birine sahip olduğunuzu saptarsa, tiroid seviyenizi dengelemek ve dolayısıyla da saçlarınızı eski, sağlıklı haline geri döndürmek için bir tiroid hormonu ilacı önerecektir.

5- Genetik Faktör :

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerinden ikisi de androjenetik alopesi veya erkek ve kadın tipi kelliktir. Ne yazık ki bunlar, kalıtsaldır ve genleri anne veya babanızdan devralmış olabilirsiniz. Saç dökülmesini yavaşlatmak ve daha fazla kayıpları önleyip mevcut saçları güçlendirmek için doktorunuza danışarak en uygun tedavileri düzenlemesini isteyebilirsiniz.

1 stres altında_mini

6- Süper Stres :

Günlük stres tipik olarak saç sağlığını pek etkilemez. Ancak yoğun, uzun süreli gerginlik kortizol düzeylerini değiştirir ve saç dökülmesini hızlandırabilir veya kortizol düzeylerini artırabilir. Neyse ki, bu etki geçicidir. Bu nedenle stres seviyeleriniz düştükten sonra (örneğin, meditasyon sayesinde) saç döngüsü sağlığı da normale dönmelidir.

incelmis ve kepekli saclar icin ev yapimi maske onerileri_mini_mini

Buraya kadar daha çok saç neden incelir sorusuna cevap aradık. Peki incelen saçlar için neler yapılabilir? Çay ağacı yağı ve hindistan cevizi sütü ile bakım önerileri, incelmiş saçlar için güçlendirici bakım maskesi ve saçların hızlı uzaması için önerileri buradan okuyabilirsiniz–> incelmiş ve kepekli saçlar için bakım önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here