Saç Bakımında Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil, arzu ettiğiniz parlak saçları elde etmenize yardımcı olabilir veya kepekten kurtulmanın, saç dökülmesini önlemenin anahtarı olabilir. Peki, saç bakımında zencefil nasıl kullanılır? Zencefilin saçlara faydaları ve zencefil ile saç maskesi önerileri esraninportresi'nde.

0
5378

Zencefil, arzu ettiğiniz parlak saçları elde etmenize yardımcı olabilir veya kepekten kurtulmanın, saç dökülmesini önlemenin anahtarı olabilir. Peki, saç bakımında zencefil nasıl kullanılır? Zencefilin saçlara faydaları ve zencefil ile saç maskesi önerileri esraninportresi’nde.

Zencefil çok amaçlı bir enerji santrali gibidir. Antioksidanlar ile yüklü olmakla birlikte aynı zamanda güçlü antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikler içerir. Zencefil suyu, direkt olarak kendisi ve yağı, pek çok ilaç yanı sıra cilt ve saç bakımı amaçlayan kozmetik ürünler ile doğal tedavilerde kullanılmaktadır. Zencefil, saç derisindeki kan akışını teşvik edebilir, saçları derinlemesine temizleyebilir ve kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Zencefil, iltihaplı sorunlar ile sindirim sorunları gibi pek çok rahatsızlığın popüler bir doğal ilacı gibidir. Cilde katkılarından doğal cilt bakımı önerileri içeren yazıda daha önce bahsetmiştik ancak zencefilin saç bakım rutininize de mükemmel bir katkı olabileceğini biliyor muydunuz? Zencefil, arzu ettiğiniz parlak saçları elde etmenize yardımcı olabilir veya kepekten kurtulmanın, saç dökülmesini önlemenin anahtarı olabilir.

Saç Bakımında Zencefil Nasıl Kullanılır?

1 zencefilin saclara faydalari zencefilli sac maskeleri sac bakiminda zencefil nasil kullanilir_mini

Saçlar için Zencefilin Rolü

Zencefil, dolaşım, analjezik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle alternatif ve geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Asya’da saç bakımı için zencefil kullanımı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Saç dökülmesi de dahil olmak üzere saç problemleri için çeşitli doğal ilaçlarda kullanılmıştır. Modern araştırmalar, zencefillerin antioksidan ve antifungal özelliklerini doğrulamaktadır. Genel olarak, zencefil herhangi bir saç bakımı rejimi için harika bir katkıdır denilebilir.

Kuşkusuz zencefili tüketerek veya dışarıdan cilde-saça uygulayarak bir gecede mucizevi sonuçlar beklemek doğru değildir. Ancak bir kaç yönden birden saçların ve saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacak etkileri olacaktır.

Zencefilin Saça Faydaları ve Zencefilli Saç Maskeleri 

1- Saç Büyümesini Uyarır

Yapılan araştırmalar, zencefilin saç büyümesini olumlu yönde destekleyen katkıları olduğundan bahsetmektedir. Örneğin, zencefil yağını içeren bir sıcak yağ tedavisi, saç dökülmesine katkıda bulunan kurumuş saçlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Saçları sağlıklı tutmak, nemlendirmek ve zarar görmelerine engel olmak için gerekli olan vitaminlerin eksikliği, saç dökülmesine veya saçınızın olması gerekenden daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir! İşte saçların daha sağlıklı, parlak olması ve –> saçların uzaması için gerekli vitaminler esraninportresi’nde.

Zencefil ve Soğan Suyu ile Maske Tarifi :

 • Bir zencefil ve soğan suyu saç maskesi yapmak için yarım zencefil ile bir soğan suyu sıkın.
 • Bu iki suyu karıştırın.
 • Temiz saça bu suya bir pamuk batırıp, pamukla hem saç derinize hem de saçın tamamına uygulayabilirsiniz. Ayrıca hindistancevizi yağı, badem yağı veya diğer herhangi bir taşıyıcı yağa ilave ederek de uygulayabilirsiniz.
 • Hafif bir şampuan veya soğuk bir su ile durulayın.
 • Zencefilin suyu yerine rendelenmiş zencefil de kullanılabilir. Ortalama yarım saat beklettiğiniz zaman saç köklerinde ısınma hissedebilirsiniz ki bu diplerde kan dolaşımının hızlandığı anlamına gelecektir. 

Saç Bakımında Zencefil Nasıl Kullanılır?

2- Saç Diplerindeki Kan Akışını Arttırır.

Zencefil kalp kaslarını uyarır ve kanı seyrelterek vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. Bu az önceki maskede de belirttiğimiz gibi kafa derisine ve kıl foliküllerindeki dolaşım ve kan akışının da artması demektir ki böylelikle da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

zencefil_mini

Zencefil Zeytinyağı ile Tarifi:

 • Bir çorba kaşığı rendelenmiş zencefili yaklaşık üç çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın
 • Saç derisine kan akışını teşvik etmek için, bu yağı saç diplerinden başlayarak uygulayın ve dairesel hareketlerle masaj yapın
 • Maskeyi yaklaşık yarım saat süreyle bekletebilirsiniz.
 • Sonra soğuk su veya nazik bir şampuanla durulayabilirsiniz. Zencefilin saç derisine ısınmaya neden olabileceğini unutmayın.

Saç Bakımında Zencefil Nasıl Kullanılır?

3- Doğal Saç Kremi gibi Davranır.

Zencefil, hindistan cevizi yağı ile birlikte saç teline nüfus ederek saçlarınızı besleyip, protein kaybını azaltabilir. Bu, saçların güçlü ve parlak olmasını sağlamak demektir. Ayrıca zencefilin antifungal özellikleri de saçları derinlemesine temizleyecektir.

Hindistan cevizi yağı ile Zencefil Tarifi:

 • Zencefilleri hindistan cevizi yağı miktarının iki katı kadar rendeleyin.
 • Rendelenen zencefile 1 su bardağı su ekleyin ve kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Bu su ılındıktan sonra bir tülbent yardımıyla suyunu ayırın. Bu suyu banyodan çıkmadan önce tek başına bir kür gibi de temiz saçlara uygulayabilirsiniz. 
 • Ancak amacınız saçların daha yumuşak olması ise suyunu yağa ekleyin.
 • Karışımı kafa derisine uygulayın. Bu karışım kuru ve kaşıntılı kafa derisini rahatlatabilir.
 • Yarım saat sonra saçlarınızı soğuk suyla veya nazik bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Saç Bakımında Zencefil Nasıl Kullanılır?

4- Saç Dökülmesini Engeller :

Saç dökülmesi, vücudunuzun yeterli miktarda antioksidan içermesi sayesinde yavaşlatılabilir. Bunun nedeni, oksidatif stresin saçların beyazlamasına ve saç dökülmesine neden olabilmesidir. Aslında, araştırmalar, saç dökülmesi olan kişilerin, kafa derisi bölgelerinde sorunsuz olanlara kıyasla daha düşük antioksidan düzeylerine sahip olduklarını ortaya çıkarmaktadır. Zencefil tüketerek vücudunuza antioksidan bir etki kazandırıp böylelikle de saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

sac dokulmesini onlemek icin beslenme onerileri_mini (1)

Şampuan reklamlarında oynayanlar kadar güçlü ve sağlıkla parlayan saçlar sahip olabilmenin hayalini kurarız. Ancak pek çoğumuz seyrekleşen saçlar ile mücadele etmek durumunda kalırız. Bu yüzden eğer incelmiş, zayıflamış, seyrekleşmiş saçlar nasıl gürleşir diyorsanız sizin için hazırladığımız–> zayıflamış saçlar için bakım önerileri yazısı esraninportresi.com’da

Peki, saç dökülmesi için zencefil nasıl kullanılır?

Bunun için sadece yemeklere zencefil ekleyerek tüketmeniz bile faydasından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Diğer yandan yukarıdaki gibi hazırlayacağınız zencefil suyunu su, çay, süt veya meyve sularına eklenebilir.

Yumurta Sarısı ile Zencefil Tarifi:

 • Bu maskeyi hazırlarken zencefil yağı da kullanabilirsiniz.
 • 1 yumurta sarısı içine 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ve yaklaşık 2 yemek kaşığı zencefil tozu (veya ince rendelenmiş zencefil) karıştırın.
 • Karışımı temiz saça masaj yaparak uygulayın.
 • 15-20 dakika saçınızda bekleyip soğuk su ile durulayın ve sonra nazik bir şampuan ile yıkayın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here