Saçlara Keratin Bakımı Faydaları ve Zararları

Keratin bakımı, özellikle çok kabaran, elektriklenen veya adeta yönetilemeyen saçlara sahip olanlara pürüzsüzleştirici ve saç düzleştirici bir yöntem olarak önerilmektedir. Peki keratin nedir, saçlara keratin bakımı nasıl yapılır ve saça keratin tedavisinin faydaları ve zararları nelerdir? Saça keratin tedavisi uygulatmadan önce tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi'nde.

0
14782

Keratin bakımı, özellikle çok kabaran, elektriklenen veya adeta yönetilemeyen saçlara sahip olanlara pürüzsüzleştirici ve saç düzleştirici bir yöntem olarak önerilmektedir. Peki keratin nedir, saçlara keratin bakımı nasıl yapılır ve saça keratin tedavisinin faydaları ve zararları nelerdir? Saça keratin tedavisi uygulatmadan önce tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi’nde.

Brezilya keratin tedavisi olarak da bilinen Brezilya fönü veya saç düzleştirme yöntemini daha önce duydunuz mu veya daha önce deneyen oldu mu? Bu işleme dair araştırma yaparken karşınıza çıkan öncesi ve sonrası resimlerini gördüğünüz zaman sizi kurtaracak tek yöntemin saçlara keratin bakımı yapmak olduğunu düşünürsünüz. Çünkü özellikle de çok kabaran, elektriklenen veya adeta yönetilemeyen saçlara sahip insanlar için etkileyicidir. Peki keratin nedir, saçlara keratin bakımı nasıl yapılır ve saça keratin tedavisinin faydaları ve zararları nelerdir?

Keratin Nedir?

Keratin, saçı, tırnakları ve cildi oluşturan temel proteindir aslında. Özellikle saça keratin bakımı yaparak, düz, ipeksi saç telleri elde etmek ve özellikle de çeşitli sebeplerden hasar görmüş saç tellerini pürüzsüzleştirmek amaçlanır.

Saça uygulanan boya, fön, maşa gibi işlemler sonrasında saçın keratin dokusunda (korteks) ve saçı koruyan dış kapaklarda (kütikil) aşınmalar oluşur ki sonucunda, saç kurur, esnekliğini kaybeder ve şekil almakta zorlanır. Eğer saçınızın sürekli kabaran, elektriklenen bir durumu varsa, fönsüz şekil almaz hale geldiyse bu, keratin dokusundaki yıpranmadan dolayıdır.

Yıpranmış, parlaklığını yitirmiş saçlarda keratin bakımı geçici bir süre için bir güçlenme ve parlaklık kazandırmaktadır. Ancak öncelikle buradaki “geçici süre” ye dikkatinizi çekiyorum! Ayrıca bu işlem sırasında kullanılan ürünler içerisindeki olası tehlikeli kimyasallar da dikkatli olunması gereken diğer konudur. Bazı ülkeler ürünler içerisindeki aşırı miktardaki formaldehit sebebiyle yasaklamış durumda.

Keratin tedavisi maliyeti yüksek bir saç bakımıdır ve özellikle profesyonellerce uygulanmadığında bazı sağlık riskleri de içermektedir.

Keratin Bakımı Saçlara Zararlı Mıdır?

Bu tedavi, sıvı keratin kompleksini ve koruyucu bir solüsyonu ile gerçekleştirilen, yarı kalıcı bir saç düzeltme yöntemidir. Etkiler genellikle yaklaşık üç ay sürer. Eğer ince, düz saçlarınız varsa, keratin tedavisini düşünmemeniz gerekir. Keratin tedavisine “ideal adaylar” kıvırcık ve / veya kıvırcık ve kalın dokulu saçlara sahip olan kişilerdir.

Keratin tedavileri ile ilgili ana şikayet ve sağlık endişesi, pek çoğu (hepsi olmasa da) formaldehit ve / veya formaldehit üreten içerikleri içeriyor olmasıdır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ve Ulusal Toksikoloji Programı, formaldehiti kanserojen olarak sınıflandırır.

Bu tip bakımların profesyonel bir şekilde uygulanmasının büyük önemi bulunmaktadır. Ancak keratin bakımı, özellikle boya gibi kimyasal işlemlerle aşırı yıpranmış, kırılgan yapıya sahip saçlarda yüksek ısı ile sabitlenerek uygulanması saçın kopması ve kırılması gibi olumsuz etkiler de yaratabilmektedir.

Saça Keratin Bakımı Faydaları :

  • Saç ışığı daha iyi yansıtır ki böylelikle saçlar daha parlak görünür.
  • Kolay şekil almayan, kabaran ve adeta keşe gibi olmuş saçları düzleştirip, pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
  • Sadece uzman kuaförlerde değil, ev tipi şampuan bakım kremi şeklindeki keratin bakımı kitleri de bulunmaktadır. Ancak profesyonellerce uygulanması halinde 3-4 ay kalıcı olabilmektedir.
  • Her gün fön çekmek zorunda kalıyorum diye düşünüyorsanız, keratin bakım sizi bu dertten kurtaracaktır.

Saça Keratin Bakımı Zararları :

  • Uygulamanın hep aynı görüntüyü sağlaması için yenilenmesi şarttır. Ancak sık tekrarlanması durumu da saçta hasara neden olabilmektedir.
  • Keratin bakımını kıvırcık saçı düzleştirme amacıyla kullanılamaz.
  • Eğer açık renk saçlara sahip olan ve sık boya yaptıran kişilerde aşırı kurutma etkisi de gösterebilir.
  • Yazının başlarında sıkça basettiğimiz gibi bu bakım için kullanılan ürünlerin bir kısmında “formaldehid” bulunabilmektedir. Bu kimyasalın uzun süre solunması sağlık açısından risk teşkil etmektedir. Bu nedenle profesyonel kuaför tarafından ve iyi havalandırılmış bir mekanda uygulanması gereklidir.
  • Yan etkilerine rağmen başarılı sonuçlar nedeniyle pek çok ünlünün de saç bakımında kullandığı bir yöntemdir. Ancak içlerinde güzel saçlarını keratin bakımı uygulaması sonrası kestirmek zorunda kalanlar olduğunu da belirtmekte fayda var.

Saçlarınızın görünümünü iyileştirmek için çok etkili doğal yollar da bulunmaktadır. Peki bu yöntemler neler?

Pürüzsüz Saçlar için En İyi ve Doğal Saç Düzleştirici Uygulamalar

Bu tedavilerin keratin tedavisine eşdeğer hızda sonuç verdiğini iddia etmiyorum, ancak kesinlikle tehlikeli yan etkileri olmadan saçlarınızı geliştiriyorlar.

1. Beslenme :

Uzmanlar, genel sağlığın saç sağlığına yansıdığını belirtiyor. Bu noktada;

Diyetinize her gün bol miktarda protein eklediğinizden emin olun. Çünkü, saçlarınız çoğunlukla proteinlerden (keratin) oluşur ve bu nedenle saçınızı korumak için diyetinizde proteine ihtiyaç vardır.

Protein yanı sıra, sağlıklı saçlar için yeterli miktarda demir, E vitamini ve selenyum, bakır ve magnezyum gibi mineralleri de beslenme programınıza ekleyin.

2. Keratinli Saç Ürünleri :

Saçınıza keratin uygulamanın tek yolu keratin tedavisi değildir. Doğal şampuanları, kremi ve keratin içeren saç bakımlarını kullanarak da protein artışı sağlayabilirsiniz. Keratin zengini ürünleri düzenli olarak kullanarak, saçların daha pürüzsüz ve parlak olması mümkün olabilmektedir.

Çok para harcamadan evinizde parlak, sağlıklı ve düz saçlara sahip olabilmenin doğal yöntemler—> Saç Düzleştiren Doğal Yöntemler

3. Ev Yapımı Saç Maskeleri :

Kendi keratin tedavinizi yapmak istiyor, ancak sağlık açısından tehlikeli maddeler istemiyor musunuz? İnatçı saçlar için onları besleyen, harika saç maskesi tarifleri var. Uzun süre dayanamasalar da saç tellerinizi eskisinden daha düz ve daha parlak olmasını sağlayabilirler.

4. Gece Bakımı için Derinlemesine Nemlendirme :

Kuru, kırılgan saçlarınız varsa, haftada bir argan yağı ile derinlemesine bakım tedavisi yapabilirsiniz. Saç derinize masaj yapmadan önce ellerinize (saçın uzunluğuna göre) 4-10 damla arası alın ve ellerinizi birbirine sürterek yağı ısıtın. Ardından saçlarınıza uygulayın ve üstüne bir duş başlığı takın. Sabahleyin saçlarınızı normal şekilde yıkayın.

Kepek ya da kuru saç deriniz varsa, kepek yok olana kadar haftada iki kez bir gece boyunca bekletmek suretiyle bu bakımı yapabilirsiniz.

5. Uçucu Yağlar :

Esansiyel yağlar, saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı olmasına yardımcı olarak saç sağlığını geliştirebilir. Ayrıca uçucu yağlar içeren birçok doğal şampuanlar da bulabilirsiniz.

6. Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Saç şekillendirme ve aşırı işlem sonucu saçlar kolayca zarar görebilir. Hindistan cevizi yağı saç kırılmasını önleyebilir ve saç durumunu iyileştirebilir. Ayrıca yumuşak saçlar için harika bir doğal ilaçtır. Avucunuzda ısıtarak, saçınıza uygulayın. Kökten uca kadar pürüzsüz hale getirin ve istediğiniz gibi kurutun. Saçınızı kurutmak biraz daha uzun sürer, ancak saçlarınız yumuşak, parlak ve yönetilebilir olacaktır. Eğer sadece saç uçlarını yatıştırmak ve pürüzsüzleştirmek istiyorsanız sadece uçlarda da kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here