Saç Derisi ve Saçlar için Kekik Spreyi Yapımı

Popüler bir mutfak otu olan kekik, yaprakları, çiçeği ve yağı ile oldukça güçlü, iyileştirici özellikler içerir. Genel sağlığa faydaları dışında kekik, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını ve kuru saç derisi nedeniyle ortaya çıkan kepekten kurtulmayı sağlaması nedeniyle de kullanılmaktadır. Kekiğin faydaları yanı sıra, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını teşvik eden, kepekten kurtulmaya yardımcı, saçlar için kekik spreyi yapımı esraninportresi'nde.

0
8570

Popüler bir mutfak otu olan kekik, yaprakları, çiçeği ve yağı ile oldukça güçlü, iyileştirici özellikler içerir. Genel sağlığa faydaları dışında kekik, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını ve kuru saç derisi nedeniyle ortaya çıkan kepekten kurtulmayı sağlaması nedeniyle de kullanılmaktadır. Kekiğin faydaları yanı sıra, saç uzamasını, yeni saç çıkmasını teşvik eden, kepekten kurtulmaya yardımcı, saçlar için kekik spreyi yapımı esraninportresi’nde.

Kekik, sizlerinde iyi bildiği gibi oldukça popüler bir mutfak otu. Buna ek olarak tıbbi özellikleri ile de ünlüdür. Yaprakları, çiçeği ve yağı, güçlü iyileştirici özellikler içermektedir. Geçmiş yıllarda özellikle Avrupa’da uyumayı kolaylaştırması için yastık altına da konulurmuş. Ayrıca, eski Yunanlılar taze kekikleri banyolarına koyarlarmış ve binlerce yıldır savaşçılar fiziksel dayanıklılığı artırmak için kekik kullanırlarmış. Farklı alanlarda kullanımı tercih edilen kekiğin diğer faydalarına kısaca yer vererek yazıya başlamak istiyorum. Ardından saçların uzamasını ve kepekten kurtulmaya yardımcı olan saçlar için kekik spreyi yapımı detaylarına geçeceğim.

Sağlık ve Güzellik için Kekiğin 6 Faydası

 1. Akne – Kekikteki anti-bakteriyel özellikler onu etkili bir bakteri savaşçısı yapar. Yapılan çalışmalar, kekiğin, standart sivilce ile mücadele losyonları ve kremlerinden daha etkili olduğunu ortaya koymuş. Kekiğin bu faydasından yararlanmak için; üç ölçek hindistan cevizi yağı ve 1 ölçek kekik yağını küçük bir kapta karıştırın. Akneye neden olan bakterilerle savaşmak için karışım yüze her gün uygulanabilir.
 2. Saç uzaması – Kekik saç köklerine, sağlıklı saç çıkması ve uzaması için gerekli olan güçlü besin maddelerini sağlar. Ayrıca saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak ek katkı da sağlar. Kekik yağı ve hindistancevizi yağından oluşan bir karışım saçların nemlendirilmesine ve besin maddelerinin saçlara geçmesine yardımcı olur. Bu uygulama aynı zamanda saçınızı parlaklaştıracaktır.
 3. Ayaklardaki mantar – Kekik, antifungal özelliklere sahiptir ve bu da özellikle sporcuların sıklıkla sorun yaşadığı ayakları için etkili bir terapi olmasını sağlar. Sıcak suya birkaç damla kekik yağı ilave edin ve ayakları içerisinde dinlendirin. Mantar yok olana kadar uygulanabilir.
 4. Kalp sağlığı – Kekik yağı, kardiyovasküler hastalığa neden olan iltihaplanmayı geliştirebilir. Yağ, aynı zamanda kalp kapaklarının düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur ve damarların ve arterlerin rahatlamasına, kan basıncını düşürmesine ve kalbi güçlendirmeye yardımcı olur.
 5. Kötü nefes – Kekik, antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinden dolayı gargara ürünlerinde kullanılan popüler bir içeriktir. Düzenli olarak kullanılan kekik, ağzınızı sağlıklı tutacak ve diş eti iltihabının oluşma ihtimalini azaltacaktır.
 6. Uykusuzluk – Uykusuzluk sorunları yaşıyorsanız kekiği deneyin. Bitki, kaygıları azaltmak ve ruhsal durumu iyileştirmek için sakinleştirici özellikler içermektedir.

Kekiğin faydaları ile ilgili kısa bilgileri de paylaştıktan sonra süper basit ancak son derece etkili kuru saç derisi sorununu giderecek, saç spreyini hazırlama sürecine geçelim.

Saçlar için Kekik Spreyi Yapımı

Bu saç derisi spreyi, saçın neminin kilitli kalmasını ve saç derisinin kepeklenmesini önlemek için kekik, bal ve elma sirkesi gibi üç güçlü doğal içeriği birleştirir. Bal, iyi bildiğiniz gibi iyileştirici özelliklerle yüklüdür ve güçlü bir anti-bakteriyel ve anti-inflamatuar ajandır. Elma sirkesi doğal bir sıkılaştırıcıdır ve kafa derinizi, saçlarınızı sağlıklı tutacak vitaminleri içerir.

Saçlar için Kekik Spreyi Yapımı

Malzemeler;

 • Taze kekik (yaklaşık 1/4 fincan)
 • 1 çorba kaşığı bal
 • 1/2 fincan elma sirkesi

Saçlar için Kekik Spreyi Yapımı

Hazırlanışı;

 1. Elma sirkesini kapaklı cam bir kavanoza koyun. Ardından içine taze kekikleri ekleyin.
 2. Kekik yapraklarını 2-3 gün bekletin.
 3. 3 gün sonra yaprakları çıkarın ve suyu bir bardağa veya kaseye dökün.
 4. Balı içine ekleyin, karıştırın ve bir sprey şişesine koyun.

Saçlar için Kekik Spreyi Yapımı

Nasıl kullanılır?

Kafa derisine ihtiyaç oldukça bol bol püskürtün. Eğer çok ve kalın telli saçlarınız varsa, spreyin kafa derisine iyice ulaşması için saçları bölümlere ayırarak bu işlemi yapın. Sprey sadece kepekten kurtulmayı sağlamak kalmayıp saç uzamasını ve yeni saç çıkmasını da teşvik eder. Gerekirse günlük kullanılabilir.

Saç uzaması ve yeni saç çıkması için kekik dışında kullanılabilecek bir diğer doğal malzeme de biberiyedir. Biberiye, saç derisini uyaran etkili bir saç bakımı bileşeni olarak eski zamanlardan beri kullanılıyor. Peki biberiyenin saçlara faydaları neler ve saçların hızlı uzaması için biberiye nasıl kullanılır? Hızlı saç uzaması için saç maskesi, sıcak yağ bakımı gibi öneriler, esraninportresi’nde–> Saç uzaması için biberiye nasıl kullanılır?

UYARI : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Kaşıntılı ve Kuru Saç Derisi için Diğer Doğal Çözümler

Kepeğin sebebi ve sonucudur bir nevi, kuru saç derisi. İşte bu kuru ve kaşıntılı kafa derisi için kekik yanı sıra, toksik içeriklerin olmadığı  başka doğal seçenekler de mevcuttur.

Elma sirkesi

Bu, kafa derisi dahil kaşıntılı ciltler için de bir çözümdür. Anti-inflamatuar özelliklere sahip olan elma sirkesi, kaşıntılı kafa derisine neden olabilecek virüsleri öldürmeye yardımcı olur. Buna ek olarak, elma sirkesi, kafa derisine nemi geri getirecek ve kuruluğa da sebep olabilen pH seviyelerini dengeler.

Kullanmak için : Saçınızı ve kafa derinizi su ile durulayın ve kurumasını bekleyin. Bir sprey şişesinde eşit miktarda elma sirkesi ve suyu ekleyin. Kafa derinize pamuklar yardımıyla uygulayın. Yaklaşık beş dakika bekletin ve normal olarak şampuan ve nemlendiriniz ile bitirin. Gerektiği kadar sık tekrarlanabilir.

Pek çok farklı kullanım alanı bulunan elma sirkesinin saçlara faydaları da bir o kadar fazladır. İşte, elma sirkesinin saça faydaları ve elma sirkesi ile saç bakımı önerileri içeren yazımızı okumak için–> elma sirkesi ile saç bakımı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel, anti-inflamatuar, antifungal ve antiviral özellikleri barındırır ve mükemmel bir saç derisi kremi görevi görür. Bu tropik yağda bulunan sağlıklı yağ, nemi kilitleyen bir bariyer oluşturur.

Kullanmak için: Saç derinize küçük miktarda organik hindistan cevizi yağı sürüp başınızı bir bone ile örtün. Saç derinizde hindistan cevizi yağı ile uyumak en iyisidir. Sabah her zamanki gibi yıkayın. Kuruluk, kaşınma ve iltihaplanmayı gidermek için gerektiğinde kullanın.

Aloe vera

Taze aloe vera jel, kafa derisinin kaşıntı ve iltihaplanmasını hafifletmek için etkili güçlü terapötik özelliklere sahiptir. Jelin soğutucu yapısı, kuruluk ile ilişkili ağrıyı da hafifletir.

Kullanmak için: Kafa deriniz üzerinde az miktarda aloe jeli sürtün ve en az 15 dakika bekleyin. Her zamanki gibi yıkayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, güçlü antifungal, antibakteriyel ve anti-inflamasyon özelliklere sahiptir ve bu da tahriş ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kafa derisine bu terapötik yağı kullanmanın çeşitli yolları vardır.

Kullanmak için: Normal şampuanınızdan bir buçuk fincan ayırın ve içine 20 damla yağ ilave edin. Kafa derinizi nemlendirmek ve kaşınmayı azaltmak için haftada birkaç kez kullanın. Ayrıca, hindistan cevizi yağında birkaç damla eklenerek çay ağacı yağı seyreltebilir ve kafa derinize bununla masaj yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı çok güçlü olduğundan tek başına kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here