Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

Pek çok farklı kullanım alanı bulunan elma sirkesinin saçlara faydaları da bir o kadar fazladır. İşte, elma sirkesinin saça faydaları ve elma sirkesi ile saç bakımı önerileri içeren yazımız esraninportresi.com'da

5
22204

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

2- Sirkeli saç bakımı uygulamaları : Sirkeli suyla durulama yapmak bana göre en kolay saç bakımı yöntemlerinden biri. Ancak bunun dışında bana daha özel bir bakım gerekiyor diyorsanız, sirkeyle karıştıracağınız bal, yumurta veya doğal yağlar ile kendinize özel bir saç bakım maskesi yapabilirsiniz.

2.1- Sirke ve bal : Özellikle saçları kuru veya kurumaya meyilli olanların maskelerinde eksik etmemeleri gereken doğal besinlerden biridir bal. Onarıcı ve özellikle de nemlendirici özelliği balı ilk akla gelen doğal nemlendiricilerden biri yapıyor. Yapmanız gereken hazırladığınız sirkeli durulama suyu içerisine 1 çorba kaşığı kadar bal (organik olması tercih edilendir) eklemektir. Bu aynı zamanda sirkenin keskin kokusunu bastıracak ve yerine hoş bir bal kokusu bırakacaktır. Balı ekledikten sonra iyice karıştırın ve bir önceki sirkeli su karışımındaki gibi kullanın.

5 elma sirkesi ve bal_mini

Elma Sirkesi ile Saç Bakımı

2.2- Sirke ve doğal yağlar : Eğer saçlarınız çok kuru ise, saç kremi kullanmamak, saçların nemlendirmek sizin için olumsuz bir durum teşkil edebilir. Uygulayacağınız sirkeli su karışımı, asidik özelliğinden dolayı kurutma etkisi gösterebileceğinden içerisine doğal yağlar koyarak nemlendirme ve besleme etkilerini karışıma eklemek oldukça iyi olacaktır. Tıpkı balda yaptığımız gibi, sirkeli su karışımı içerisine 1/2 çay kaşığı hindistan cevizi yağı, 1/2 çay kaşığı badem yağı ve 1/2 çay kaşığı zeytin yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra saçınıza ilk yöntemde olduğu gibi saçınızı durulayın. Bu noktada sirke ve su karışımını da başta da belirttiğim gibi 1’e 3 oranında yapmayı unutmayın.

Sirkeli suyu olduğu gibi kullanmak istiyorum ama kokusu sebebiyle yapamıyorum diyorsanız, bu karışımın içine hoş kokulara sahip doğal yağlardan (örneğin lavanta yağı) ekleyebilirsiniz. Bir kaç damla lavanta yapı bu durumda yeterli olacaktır. Ayrıca saçlarınız kurudukça elma sirkesi kokusu da uçacaktır. Elma sirkesi ile saç bakımı yaptığınız zaman aldığınız sonuçlar katlandığınız kokuya değecektir.

Son olarak, saç şekillendirme için kullandığınız fırça, tarak gibi ürünleri de sirke ile temizleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece, bir kaba yarım bardak sirke ve ılık su koymak ve malzemeleri içinde 15 dakika bekletmektir.

6 sirke ve doğal yağlar_mini (1)

5 YORUMLAR

  1. Benim sacm asiri kabarik cok gur sert ve kalin telli ama elma sirkesini kullanmaya basladmdan beri sacim yumsack ipek gibi yaniklarim kiriklar hic bisi kalmadi 2 hafta yikamasam yalanmiycak kupkuru sacim ( dnemedim tabiki)1 haftada yalandi ki bu benim icin iyi bisi sacim daha hizli uzadi ben organik Annemin yapti organik sirkeyi 5 aydr kullaniyilorum ilk kullanimda.bile sonuc aldm

  2. Benim saçlarımda siyah boya var. Düzleştiriciden fönden saçlarım kupkuru oldu.Tarama bile yapamıyorum.Önceleri elma sirkesi ile yıkıyordum parlak ve yumuşak oluyordu ama şu an boyadan da yıpranmış acaba bir faydası olur mu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here