Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde saç bakımı yapmak istediğimiz de kullanabileceğimiz malzemeler neler? Derinlemesine saç bakımı nedir? Doğal saç bakımı nasıl yapılır? Bal ile saç bakımı, yumurta ile saç bakım maskeleri nasıl uygulanır? Saç sağlığı için hangi vitamin ve mineralleri almak gereklidir?

3
6229

Evde saç bakımı yapmak istediğimiz de kullanabileceğimiz malzemeler neler? Derinlemesine saç bakımı nedir? Doğal saç bakımı nasıl yapılır? Bal ile saç bakımı, yumurta ile saç bakım maskeleri nasıl uygulanır? Saç sağlığı için hangi vitamin ve mineralleri almak gereklidir?

Saç bakımı yapmak için kuşkusuz pek çok seçeneğiniz var. Bunlardan biri kozmetik mağazalarından saç bakım ürünleri satın almak, bir diğeri de kuaförünüzden saç tipine uygun bakımları yapmasını istemek. Bu ikisi de güzel ve keyifli seçimler olmakla birlikte aslında çok da hesaplı değiller. İşte bu yüzden hemen hepimizin daha çok tercihi daha hesaplı veya yapması daha kolay olduğundan doğal saç bakımı. Saç tipinizi bilir ve buna uygun olarak düzenli saç bakımı yapabilirseniz aslında size şuan pahalı gelen pek çok bakıma aslında ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Peki doğal saç bakımı nasıl yapılır?

Doğal Saç Bakımı için Saç Tipi Nasıl Belirlenir?

Aslında sadece doğal saç bakımı için değil, saçınız için alacağınız ürün seçiminde, saç kesimi tercihlerinizde veya saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde de saçlarınızın kuru, yağlı, kalın telli, ince telli gibi özelliklerine bakmalısınız. Saçınızın pek çok özelliği bir arada bulundurabileceğini de unutmamak gerek elbette. İnce telli, kuru, kıvırcık bir saç tipinin kullanacağı veya uygulayacağı bakım ile ince telli, kuru, düz saça sahip olanın yapacağı bakım farklılık gösterecektir.

– Çok iyi biliyorsunuz ki eğer saçlar hacimsiz ve sönükse, yaptığınız model uzun süre dayanmıyorsa ince telli bir saç yapınız var demektir. İnce telli saçların ihtiyacı genellikle daha dolgun ve hacimli görünebilmek olduğundan katlı kesimler doğru seçimlerdir.

Eğer ince telli bir saç tipiniz var ve ilham alabilecek saç modelleri arıyorsanız buradan daha önce hazırladığımız yazıya da ulaşabilirsiniz—-> İnce Telli Saç İçin Şık Saç Modelleri

– Eğer saçlarınızın donuk, mat bir görüntüsü varsa yıkadıktan sonra özellikle kabarıyorsa, yağlı görüntü hiçbir zaman olmuyorsa kuru saç tipine sahipsinizdir.

– Kuru saçların aksine sabah yıkadığınız saç akşama doğru yağlı gibi görünüyorsa, ince telli saçlara benzer şekilde sönük ve hatta kökler saçı kaldıramadığından dolgun görünmüyorsa yağlı saç tipine sahipsinizdir. Yağlı saç tipleri görüntülerinden dolayı saçları sık sık yıkama ihtiyacı hissederler.

Doğal Saç Bakımı Seçimleri Neler?

Başta da belirttiğim gibi saç tipine uygun bakımları saçınızı iyi tanıyarak seçmelisiniz. Ancak dönem dönem saçlarınızdaki olası sorunları veya değişimleri de göz ardı etmemelisiniz. Eğer normal bir saç tipiniz varsa ve yaz aylarında güneş, deniz gibi etkilerden kuru görünüyorsa elbette saça parlaklık veren saç bakım maskelerini kullanmalısınız. Diğer yandan saçlarınızı son zamanlarda kepekleniyorsa, fazla yağlanıyorsa yine bu duruma uygun bakımları tercih etmelisiniz.

saç bakımı önerileri_mini

Peki evde saç bakımı yapmak istediğimiz zaman kullanabileceğimiz, evde bulunan malzemeler neler? Derinlemesine saç bakımı nedir? Evde doğal saç bakımı nasıl yapılır? Bal ile saç bakımı, yumurta ile saç bakım maskeleri nasıl uygulanır? Saç sağlığı için hangi vitamin ve mineralleri almak gereklidir? 

Uyarılar

  • Doğal malzemelerle de yapılıyor olsa herhangi bir ürünü veya maskeyi kullandığınız zaman tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Saçların Derinlemesine Temizlenmesi

saç bakımı_mini

Saçların yıkama sıklığı, dahası saçların ve saç derisinin doğru ürünle tam olarak temizlenmesi saç bakımının ilk adımıdır aslında. Özellikle saç derisindeki gözeneklerin vücudun ürettiği yağ ve kirden arındırılarak saçların nefes alması sağlanmalıdır. Günlük veya 2-3 günde bir kullandığınız normal şampuan ile bu yeterli gelmeyebilir. Bunun için ayda 2-3 sefer derinlemesine temizleme özelliği olan bir şampuan veya bakım maskesi kullanmak gereklidir. Ben bunun için iki ayrı şampuan kullanıyorum ve derinlemesine temizlik özelliği olan şampuanımın içine bir kaç damla çay ağacı yağı ekliyorum. Bu özellikle saçlarımda strese bağlı oluşan kepeklenmeyi de önlememe yardımcı oluyor.

Bunun dışında gerek saç köklerinde gerekse saç tellerinde kalabilecek şampuan kalıntılarından da saçları arındırmak gereklidir. Bunun için en güzel yöntemlerden biri de son durulama suyuna elma sirkesi katmaktır. Bunun için 1 litre suya 1/4 litre kadar elma sirkesi ekleyip, son durulama suyu olarak bu karışımı kullanabilirsiniz. Bu haftada 1 uygulanabilir. Sirkenin kokusu da sizi rahatsız etmesin. Çünkü saçlarınız kurudukça koku kalmayacaktır. Elma sirkesi hem saçlarınızı arındıracak hem de saçlara yumuşaklık ve parlaklık kazandıracaktır. Ayrıca önerim saçlarınızı mümkün olduğunca soğuk suyla yıkamanız. Sıcak su saçlarınızı kurutacak ve yıpranmalarına sebep olacaktır.

doğal saç bakımı önerileri_mini

Elma sirkesi ile saç bakımı bence detaylandırılması gereken bir konu. Bu yüzden eğer elma sirkesinin faydalarını ve evde nasıl bakım yapılabileceğini merak ediyorsanız buradan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz—> Elma Sirkesi İle Saç Bakımı

Daha Parlak ve Yumuşak Saçlar için Bal

saç bakımı önerisi_mini

Özellikle kuru ve yıpranmış saçlara sahipseniz, saçların daha fazla nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bunun için evde bulunan malzemeler ile kolaylıkla saç maskeleri uygulayabilirsiniz. Bal bu noktada işinize en çok yarayacak doğal malzemelerden biri. Balı hem saç bakımı hem de cilt bakımı için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer saçlarımın yoğun nemlendirmeye ihtiyacı var diyorsanız, bal ve zeytin yağını birlikte kullanarak bir maske hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1/2 su bardağı bal ve 1/4 su bardağı zeytinyağı karıştırmanız gerekiyor. Bu karışımı, kafa derinizden, saçlarınızın ucuna kadar, masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Hatta benim önerim, eğer vaktiniz varsa saçlarınızı streç filme sarın 15-20 dakika kadar bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Yaz aylarında sürekli güneş ve denizden yıpranan saçlarınız için haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Yıpranan Saçlar için Muz ve Ballı Maske

saçları derinlemesine temizlemek_mini

Saç bakımı için kullanabileceğiniz doğal malzemelerden bir diğeri de muzdur. Muz içerisindeki potasyum ve doğal yağlar sayesinde saçların nem kazanmasını ve yumuşamasını sağlar. Diğer yandan muzun kullanılmasındaki en önemli sebeplerden biri saç kırılmasına engel olabilecek vitaminleri içermesidir. Ayrıca muz, saç köklerini besler, saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

Muz ile saç maskesi yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olanlar, 2 olgun muz, 1/2 su bardağı bal ve 1/2 su bardağı zeytinyağı. Tüm malzemeleri karıştırın. Saç diplerinizden saç uçlarına kadar tüm saça uygulayın. Ardından bir bone takın ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Yaptığınız maske, saç derisini besleyip, yatıştıracağı gibi aynı zamanda da saçlarınızı nemlendirecektir.

Yumurta ve Zeytinyağı ile Doğal Saç Bakımı

evde doğal saç bakımı_mini

Saçlara bakım yapabileceğiniz diğer doğal malzeme de yumurtadır. Ben yumurtanın sarısını saç bakımı için yumurta akını cilt bakımı için kullanıyorum. Doğal saç bakımı olarak yumurta ile saç maskesi yapacaksanız, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yumurta sarısına ihtiyacınız var. Bunların hepsini karıştırıyorsunuz. Saçınızı bölümlere ayırarak varsa bir fırça yardımıyla saçınıza uyguluyorsunuz. Maskeyi 15-20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuanlayarak yıkayabilirsiniz. Sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Aksi halde yumurta kokusu yüzünden sıkıntı çekebilirsiniz. Bu arada belirtmeliyim ki burada yer alan ölçüler omuz hizasındaki saçlar içindir. Eğer saçlarınız daha uzunsa, ölçüleri oranları kadar arttırabilirsiniz.

Burada şimdiye kadar size saçları besleyen, onaran ve nemlendiren saç maskelerine bir kaç örnek verdim. Eğer daha fazla saç bakım önerisine, saç maskesi fikirlerine ihtiyacım var diyorsanız buradan ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.—-> Saç Bakımı

Saçlar için Beslenme

doğal saç bakımı_mini

Saçların her zaman sağlıklı görünmesi için kullandığınız ürünler, yaptığınız bakımlar için önemli olan bir diğer konuda beslenmedir. Eğer içten vücudunuzu doğru beslemezseniz, dışarıdan uyguladıklarınızın etkisi her zaman sınırlı kalacaktır.

Saçlarınızın sağlıklı olması için tüketebileceğiniz gıdalardan biri omega-3 açısından zengin olan balıktır ki, özellikle de somon balığı. Ayrıca aşırı yağlı, aşırı tuzlu yemekler tüketmemek, bol su içmek, A, B, E, C vitaminleri, çinko, bakır mineralleri açısından gıdalar tüketmek oldukça önemlidir.

3 YORUMLAR

  1. En iyi bakım hindistan cevizi ile haftada bir bakımdır. Yıkandıktan sonra da argan sürmektir. Fakat saçınız boyadan yıprandı ise bunlar yetmıyor ve kesınlıkle KatkısızKeratin Yüklemek zorundasınız tek kurtarıcınız budur. Sonrasında da Lıkıd Keratın Şampuanını kullanmak süper oluyor.

  2. benim saçımda dalgalıydı, yapısının bozulacağını düşündüm ve birkaç şeyi saçıma uyguladım.saçı dalgalı olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle katkısız keratin bakım uyguladım. evde güzel bir değişimle, saçım canlılığını kaybetmeden ilk doğallığına kavuştu. kırıklardan eser kalmadı.

  3. bende saç problemi yaşıyordum.katkısız keratin dip bakımı uyguladım ve sonuca ulaştım.saçında kırılma kopma ve yıpranma yaşayanlara iyi geldiğini internetten okuyunca bu keratini daha çok tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here