Bitkiler ve Elma Sirkesi ile Saç Bakım Spreyi Yapımı

Saç tipine veya saç sorunlarına göre yapılacak bitki seçimleri ile saçlarda muhteşem sonuçlar elde edilebilir. Peki hangi saç tipi veya saç sorunları için hangi şifalı otlar, bitkiler kullanılabilir? Sağlıklı ve parlak saçlar için bitki önerileri ile bitkiler ve elma sirkesi ile saç bakım spreyi yapımı, esraninportresi’nde.

0
3056

Evde, elma sirkesi içine ekleyeceğiniz lavanta, kekik veya biberiye gibi şifalı bitkiler ile saçları güçlendirip, daha hızlı uzamalarını sağlayan bir saç bakım spreyi yapmak oldukça kolay. Peki hangi saç tipi veya saç sorunları için hangi şifalı otlar, bitkiler kullanılabilir? Bitkiler ve elma sirkesi ile saç bakım spreyi yapımı, esraninportresi’nde.

Beni ve blogumu takip edenler, elma sirkesi takıntımı bilirler. Özellikle sivilceli cildimi elma sirkesi ile temizleme ve saç bakımı ile elma sirkesiyle durulama suları hazırladığımı pek çok defa paylaştım. Ek olarak bunlarla ilgili de sizleri bilgilendirme adına buraya pek çok yazı hazırladım. Bu sefer yine saçlarım için daha iyisini aramaya başladım. Bulduğum bilgiler ışığında da şifalı bitkiler ile elma suyunun muhteşem birlikteliği ile hazırlanmış hemen her saç sorununa da çare olabilecek bir saç bakım spreyi yapımı paylaşmak istiyorum.

Kendi elma sirkemi hazırlayıp cansız saçlarım için duşta son durulama suyu olarak kullanmaya başlamam ile harika sonuçlar elde ettim. Sadece saçlarımı ağırlaştıran kirden arındırmakla kalmıyor aynı zamanda saç tellerimi yumuşatarak süper parlak hale getiriyor. Elma sirkesi içine ekleyeceğimiz şifalı bitkiler ile de saçları güçlendirip, daha hızlı uzamalarını ve de saç dökülmesini azaltmayı hedefliyoruz. Deneyip, zamanla saçlarınızda tüm bu etkilerini görmeniz mümkün!

Elma sirkesi sağlıklı saçlar ve saç derisi için hayati önem taşıyan besinler ve probiyotikler içerir. Şampuan sonrası durulama olarak kullanıldığında, dolaşmayı ve kabarmayı azaltmaya, parlaklık eklemeye yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda sağlıklı bakterileri yenileyerek kafa derinizin pH seviyesini yeniden dengeleyerek, normalden daha az kepek ve yağ üretimi görebilirsiniz. Her ne kadar elma sirkesi kendi başına harika olsa da, çeşitli bitki ve otların ilave edilmesi elma sirkesinin saçınızda çok daha etkili olmasını sağlar. Benim için biberiye ve lavanta kullandım. Ama hiçbir şekilde sadece bu bitkilerle sınırlı değilsiniz. Saç tipinize ve karşılaştığınız sorunlara göre aşağıdaki bitkilerden birini seçmekten çekinmeyin:

Saçlar için En İyi Bitkiler

 • Hibiscus : Vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu kurutulmuş hibiscus, saçlarınızın ve saç derinizin genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sarı veya açık kahverengi saçlarınız varsa bundan uzak durmanızı önereceğim. Çünkü kızıl veya koyu saçlar için harika olan ancak geçici olarak daha açık saçları lekeleyebilen kırmızı bir ton verir.
 • Lavanta : Lavanta, saçı yumuşatır ve parlak kalmasına yardımcı olur.
 • Biberiye : Biberiye, kökü besleyen, saç büyümesini teşvik eden ve saç derisindeki dolaşımı artıran yağ ve besinlerle dolu. Taze ya da kurutulmuş otlarınız yoksa, aynı saç büyüme avantajları için birkaç damla biberiye esansiyel yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Kekik : sağlıklı saç gelişimi için gerekli olan saç köklerine güçlü besinler sağlar. Biberiye gibi kekik, kafa derisine kan dolaşımını artırır ve saçı daha kalın ve daha kuvvetli büyümeye teşvik eder.
 • Ginseng : Saçları uyarıcı yararları nedeniyle sıklıkla şampuanlarda ve saç kremlerinde bulunur. Sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, saç dökülmesini azaltır ve saç derisindeki iltihaplanmayı azaltır.
 • Isırgan : Isırgan otu yaprakları, saçları güçlendiren silika ve kükürt bakımından zengindir. Sadece sağlıklı saç büyümesini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda sedef ve kepek gibi saç derisi hastalıklarına da yardımcı olabilir.

Peki hangi saç tipi ve soruna hangi bitkiler daha iyi gelir?

 • Kuru saçlar için otlar: Dulavrat otu kökü, lavanta, maydanoz, adaçayı, ısırgan otu
 • Yağlı saçlar için otlar: Nergis, limon suyu, limon otu, nane, biberiye, civanperçemi
 • Kepekle mücadele için otlar: Dulavrat otu kökü, sarımsak, soğan, maydanoz, biberiye, ısırgan otu, kekik
 • Saçı Parlatıcı otlar: At kuyruğu, maydanoz, ısırgan otu, biberiye, adaçayı, nergis
 • Saç gelişimi için otlar: Aloe, arnika, huş ağacı, dulavrat otu, papatya, meyan kökü, ısırgan otu, maydanoz, biberiye, adaçayı, ısırgan otu
 • Saç boyama için otlar: Kahverengi – kına, ceviz kabuğu, adaçayı, Sarı – nergis, papatya, limon, safran, zerdeçal, ravent kökü

Bitkiler ve Elma Sirkesi ile Saç Bakım Spreyi Yapımı

Malzemeler; 

 • Cam, kapaklı kavanoz
 • Tülbent veya ince süzgeç
 • 1/4 su bardağı kurutulmuş biberiye
 • 1/4 su bardağı kurutulmuş lavanta
 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş hibiscus
 • 2-3 su bardağı elma sirkesi

Uygulama;

 1. Bütün otları bir cam kavanozda birleştirin. Her şeyi bir arada karıştırmak için bir kaşıkla karıştırın. Sirkeyi bitkilerin üzerine dökün, ardından kapağı sıkıca kapatın ve iyice sallayın.
 2. Kavanozu serin ve karanlık bir yere yerleştirin. Her iki günde bir sallayın ve seviyeyi aynı tutmak için gerektiği kadar ilave elma sirkesi ekleyin. Yaklaşık 2 hafta sonra, tülbent veya süzgeç kullanarak sirkedeki otları süzün.
 3. Kullanmak için, 1 parça su, 1 parça sirke (küçük bir sprey şişesinde veya avucunuzun içinde yapılabilir) kullanarak durulamaya hazırlayın.
 4. Temiz, ıslak saça uygulayın ve 1-2 dakika bekletin. Sonra iyice durulayın.

Uyarı :

Not: Karışımı kullanmaya hazır olana kadar seyreltmeyin.

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her malzemeyi öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here