Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

Doğal yağlar, cilt sorunlarına yardımcı olmak ve daha sağlıklı, daha pürüzsüz cilde sahip olmaya yardımcı olur. Peki, hangi yağ hangi cilt için faydalıdır? Cilt tipine göre en iyi yüz bakım yağları önerileri esraninportresi'nde.

0
4257

Doğal yağlar, cilt sorunlarına yardımcı olmak ve daha sağlıklı, daha pürüzsüz cilde sahip olmaya yardımcı olur. Peki, hangi yağ hangi cilt için faydalıdır? Cilt tipine göre en iyi yüz bakım yağları önerileri esraninportresi’nde.

İmkanınız da varsa, dolabınız cildin pürüzsüzlüğünü sağlamak için pahalı kremler, temizleyiciler, serumlar veya kişisel bakım ürünleriyle dolu olabilir. İçeriklerinden eminseniz, ne kullandığınızın farkındaysanız ve bilinçli bir kullanıcıysanız zaten cildinizi kimyasallardan korumak adına da gerekenleri yapıyorsunuzdur. Ancak içeriğinden emin olmadığınız kimyasal bileşenlere sahip bazı ürünlerin, toksinlerin önemli bir kaynağı olabileceğini unutmamalısınız. Bu ürünler cildiniz üzerinde geçici olumlu etki yaratsa da içeriğindeki bileşikler cilt tarafından emilir ve sonuç olarak kan dolaşımına ulaşıp uzun vadede olumsuz etkilere neden olurlar.

Neyse ki, birçok doğal, ucuz, daha sağlıklı seçenekler de bu zararlı içerikler olmadan cilt için mükemmel sonuçlar yaratabiliyor. Bu seçeneklerden biri olan doğal yağlar da cilt tipiniz ne olursa olsun, sorunlara yardımcı olmak ve daha sağlıklı, daha güzel bir cilde sahip olmanıza yardım etmektedir.

Söz konusu olan yüz cildi olduğunda daha hassas ve dikkatli davranmak gerektiğinden sizin için cilt tiplerine göre en iyi doğal yüz bakım yağları listeledik.

Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

her cilt tipine gore tasiyici yaglar_mini

1- Üzüm Çekirdeği Yağı :

 • Sivilceye eğilimli cilt veya yağlı cilde sahip kadınlar için, üzüm çekirdeği yağı, sıkılaştırıcı özellikleriyle en iyi seçimlerden biridir.
 • Bu yağ, antioksidan bakımından zengindir ve iyileştirme ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Akne ile savaşmak için özellikle güçlü olan linoleik asit içerir.
 • Güçlü bileşiklerini hücre dokusuna derinlemesine dağıtmak için deri tarafından hızla emilir. Sivilceye meyilli cilde yağ tipi ürünlerinde uygulanması zaman zaman soru işaretlerine sebep olsa da, cildinize yağın uygulanması aslında yağ üretimini en aza indirmeye yardımcı olur ve üzüm çekirdeği yağı bu amaç için idealdir.
 • Cildi yatıştırıp, rahatlatır ve aynı zamanda akne oluşumunu önlemek için fazla yağ üretimini sınırlar. Cildinizin kurumasına izin verdiğiniz zaman bu durum aslında cildinizin yağlılığını arttıran bir etki yaratır, çünkü çok kuru olduğunda bu cildin doğal tepkisidir. Üzüm çekirdeği yağı hafiftir, bu nedenle ciltte ağır, yağlı bir his bırakmaz. Bunun yerine yağlı ve kuru alanları dengelerken nemlendirir.

1 yagli ciltler icin dogal tonik tarifleri_mini

 • Üzüm çekirdeği yağı, koyu göz altı görünümünü azaltmak için de mükemmeldir. Birkaç hafta boyunca her gün kullanırsanız, önemli bir fark göreceksiniz. Yağ, OPC’lerin zengin olması sayesinde (oligomerik proantosiyanidinler) kolajeni de geri yüklemeye yardımcı olabilir. Bu bileşikler, serbest radikalleri yok etmeye ve hücresel düzeyde kolajenin restorasyonunu teşvik etmeye yardımcı olurlar. Böylelikle cildinizi daha sıkı hissetmenizi sağlarken, aynı zamanda hasar belirtilerini de en aza indirgiyor ve engelliyor.

Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

2- Jojoba Yağı :

 • Teknik olarak bir yağ değil bal mumu esteri olan Jojoba yağı, sebum ya da cildin ürettiği yağa benzer bir tutarlılık ve moleküler yapıya sahiptir.
 • Hafiftir, yağsızdır ve akneye eğilimli ve yağlı ciltlerin yanı sıra kuru ve normal cilde de iyi gelir.
 • Akne sorunu yaşayanlar için harika bir seçim olmasının nedeni, cildin sebumunu taklit edebilme yeteneğidir. Böylelikle cildin yeterli yağ ürettiğini düşündürüp, cilt yüzeyindeki sebum miktarını azaltır.
 • Jojoba ayrıca diğer yağlara kıyasla cilt tarafından çok hızlı bir şekilde emilir.
 • Jojoba yağı doğal olarak insan sebumuna benzediğinden, sözü edildiği gibi, yağlı cilde sahip olanlar, cildin doğal yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olacak bu yağı kullanarak fazlasıyla yararlanabilirler.

3- Hindistan Cevizi Yağı :

 • Hindistan cevizi sahip olduğu protein, yağ asitleri ve E vitamini ile cilt tarafından kolaylıkla emilmesinin yanında antibakteriyel özellikler de sunuyor.
 • Kuru ciltleri besleyen, ayrıca kuru cildi dengelemek isteyen, karma cilt tipine sahip olanlar için ideal bir nemlendiricidir. Ticari nemlendiriciler çok miktarda su içerdiğinden cildinizin nemlendiğini hissedersiniz. Ancak, su kurur kurmaz birlikte cilt yeniden kurur. Bunun yerine, hindistan cevizi yağı, cildin altındaki dokuların güçlenmesine yardımcı olurken derin, gerçek uzun süre dayanan nem sunar.

1 dogal yaglar ile guzellik sirlari_mini

 • Bu yağ, orta zincirli yağ asitleri içerir ki bu yağlar, cilde uygulandığında cildi yumuşatmaya yardımcı olur. Bu yağlardan dolayı, hindistan cevizi cildi uzun süre nemli tutmaya yardımcı olabilir. Çünkü yağlar, gözeneklerdeki nem kaybını ortadan kaldırır.
 • Hindistan cevizi yağı, sağlıklı cilt gelişimi, ciltteki yıpranmanın onarımı, cildin pürüzsüz kalması ve çatlamaya karşı korunması için yüksek C vitamini seviyesi nedeniyle yaşlanmaya karşı korumaya çalıştığınız cilt için de idealdir. Erken ortaya çıkabilecek yaşlanmayı ve kırışıklıkları da önleyebilir.
 • Geleneksel olarak, hindistan cevizi yağı anti-aging özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca hindistan cevizi yağı, antibakteriyel bileşiklerinden dolayı iyileşmeyen yaralar ve deri enfeksiyonları için de kullanılmaktadır.
 • Makyajı temizlemek, cildi veya saçları nemlendirmek gibi pek çok farklı alanda kullanabileceğiniz hindistan cevizi yağı ile şaşırtan güzellik sırları esraninportresi’nde.

4- Tatlı Badem Yağı :

 • Tatlı badem yağı, diğer yağlara oranla daha mono-doymamış yağ asitleri içeren son derece besleyici bir yağdır. Kuru, kaşıntılı, kurumuş cildi yoğun olarak nemlendirir ve rahatlatır. Aynı zamanda daha genç görünümlü ciltleri teşvik eder.
 • Badem yağı, ölü cildin temizlenmesine yardımcı olan ve sağlıklı cildin gelişimini teşvik eden doğal bir yüz peeling ürünü olarak çalışır. Deriye uygulandığında yağ hücreleri tarafından emilir. Yağdaki nem, hasarlı hücreleri onarmak için dokular tarafından kullanılır ve cilde daha genç bir görüntü kazandırır. Antioksidan özelliklerinden ötürü en azından kısmen de olsa UV radyasyon hasarından cildi korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Egzama veya sedef hastalığı sorunu yaşıyorsanız, tatlı badem yağı, kızarıklık, kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan harika bir seçimdir. Aynı zamanda lekeleri iyileştirmeye yarayan sivilceli cilt tipleri için de uygundur. Hafif bir dokuya sahip olduğu ve cilde kolaylıkla emilebildiği için, badem yağı, gözeneklerden sebumun çıkarılmasına yardımcı olabilir. A vitamini içeriği nedeniyle gelecekteki sivilceleri de önleyebilir. Ancak daha önce belirtilen yağlardan biraz daha yoğun yapıya sahip olduğundan sivilceye meyilli, yağlı cilt yapısına sahip olanların miktarına dikkat etmeleri önem taşımaktadır.

Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

5- Argan Yağı :

 • Argan yağı, “sıvı altın” olarak anılır. Cildi dengeli, sulu ve parlak tutmak için iyileştirici ve yaşlanmaya karşı koruma özellikleri içerir.
 • Yağlı, akneye yatkın, normal, yaşlanmaya meyilli ve kuru ciltler dahil olmak üzere, E vitamini ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin olduğundan, yara izlerini, çatlakları, ince çizgileri, kırışıklıkları önlemek ve ortadan kaldırmak için tüm cilt türleri için mükemmeldir.

1 argan yaginin cilde faydalari_mini

 • Gözenekleri tıkamadan cilde gerçek nemi sağlar. Cildi korur ve yumuşatır. Kolay emilir ve yağsızdır ve tahriş edici değildir ki bu özellikler onun doğal bir nemlendirici olmasını sağlar.
 • Argan yağı hafif akne tedavisi ve sivilceye bağlı yara izi iyileştirmesi de dahil olmak üzere cilt için etkileyici sağlık faydaları sağlayan triterpenoidler içerir. Yağlı deriye sahip olanların sebum seviyelerini düşürmek, yağlanmayı azaltmak ve genel görünümünü iyileştirmek için faydalı olduğu belirtilmektedir.
 • Argan yağı, linoleik asit açısından yüksek olduğu için, sivilcenin neden olduğu iltihaplanmayı azaltarak, zarar görmüş deri hücrelerinin iyileşmesine yardımcı olur.
 • Erken yaşlanma belirtilerini silmek için ideal bir yağdır. Kaz ayakları ve kırışıklıkları önlemek için yıllar boyu kullanmışlardır. Argan yağının düzenli olarak kullanılması, kırışıklıkların derinlik ve şiddetini azaltmanın yanı sıra cildin esnekliğini geri kazandırarak sağlıklı cilt hücrelerinin rejeneratif hızını artırıp, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmaktadır.
 • Peki, argan yağı saç bakımı veya cilt bakımı için nasıl kulanılır? Saç ve Cilt için Argan Yağı Faydaları esraninportresi’nde.
 • Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

6- Kuşburnu Yağı :

 • Kuşburnu yağı, cilde yararlı olmasını sağlayan çok sayıda bileşik içeriyor – anti-aging özellikleri en çok tercih edilme sebeplerinden.
 • Kuşburnu yağı, vitamin E, C, D ve A vitamininin bir formu olan B-karoteni içerdiğinden ve serbest radikallerle mücadeleye yardımcı olan anti oksidanlardan dolayı cildi korur ve hücre yenilenmesini arttırabilir.
 • Normal cilde sahip olanlar tarafından kullanılabilse de, yaşlanma ve kuru cilt için de özellikle yararlıdır. Bu yağ, esansiyel yağ asitleri, özellikle de oleik, gama linolenik asit (GLA), linoleik ve palmitik bakımından zengindir. Cilt tarafından emildiğinde, yağ asidi hücresel membran ve doku rejenerasyonu için gerekli olan prostaglandinlere dönüştürülür.
 • Kuşburnu yağı, aynı zamanda cilt için en zengin bitki kaynaklarından biri haline getiren yüksek bir C vitamini seviyesine sahiptir. Cildin elastikiyetini korumak ve cildi canlandırmak, çatlakları önlemek ya da yok etmeye yardımcı olduğu için bu gerçekten en iyi yağlardan biridir. Aslında pek çok ünlü, güzel, parlayan, kırışmayan cildi korumak için bu yağı kullanmaktadır.

2 kusburnu yagi ile yuz serumu yapimi_mini

 • Kuşburnu yağını kullanarak kendi yüz serumunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Ciltteki kuruluğu giderip, cilt sorunlarının önlenmesi, kırışıklıkların geciktirilip, azaltılmasında etkili, cilde faydalı doğal yağları içeren, kuşburnu yağı ile yüz serumu yapımı esraninportresi’nde.

Cilt için En İyi Yüz Bakım Yağları

Avokado Yağı :

 • Avokado yağı ile kullanıp, bu lezzetli meyveyi yediğinizde elde ettiğiniz omega-3 yağ asitleri ve antioksidanları tüm vücuda yaymış olursunuz. Avokado yağı, cildinizin dokusu ve görünümü üzerinde anında etkisini gösterebilen, olgun, kuru, yaşlanan cilt için onu ideal bir seçenek haline getiren, oleik asit gibi yararlı tekli doymamış yağ asitlerinin en zengin kaynaklarından biridir.
 • Cildinizi nemlendirmek ve yumuşatmakla yapmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlılık işaretlerini azaltmak ve ince çizgileri, kırışıklıkları düzeltmek için yararlı olduğu belirtilmektedir.
 • Avokado içerisinde tekli doymamış yağ asitlerinin oranı yüksek olduğundan, yağlar cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu onu, güneş kremi olarak kullanım için olağanüstü kılmaktadır. Aslında, avokado yağının tüm bitkisel yağlar arasında en yüksek doğal SPF’ye sahip olduğu söylenir. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyacak, aynı zamanda güçlü antioksidanların yüksek seviyede olması nedeniyle cildi çevresel hasarlardan koruyacaktır.
 • Avokado yağı, yüksek palmitik asit içeriği sayesinde, insan derisinden kolayca emilir, böylece sıkı ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur.

3 yaslanma karsiti dogal yaglar ve yuz serumu yapimi onerileri_mini

 • Avokado yağı, yüksek anti-inflamatuar oleik asit konsantrasyonu sayesinde akne ve siyah nokta, egzama ve diğer deri iltihapları için etkili bir tedavi olarak da önerilir. Bu yatıştırıcı yağın az miktarı, devam eden kaşıntı, kızarıklık, şişme ve egzamanın diğer ortak semptomlarını gidermek için önemli bir etki yaratma eğilimindedir. Akne söz konusu olduğunda, yağın içindeki C vitamini, bağışıklık sistemini artırmaya ve sivileceye neden olan bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. E Vitamini, aşırı sebum üretimini önlemek için nemlendirilmesini sağlar ki bu da akne ile savaşmaya yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here