Yüz Ağdası Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Cımbız, ip veya ağda gibi seçenekler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan yüz ağdası zararlı mıdır? Yüz ağda bandı kullananlar ve uzmanların görüşlerinin yer aldığı, yüz ağdası yapmadan önce tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi’nde.

0
1708

Özellikle evde olmak gereken zamanlarda kadınlar tarafından en çok aranan konulardan biri de “yüz tüyleri nasıl alınır?” oluyor. Peki cımbız, ip veya ağda gibi seçenekler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan yüz ağdası zararlı mıdır? Yüz ağda bandı kullananlar ve uzmanların görüşlerinin yer aldığı, yüz ağdası yapmadan önce tüm bilmeniz gerekenler, esraninportresi’nde.

İple, cımbızla, ağdayla veya lazer epilasyon ile yüzdeki tüylerden kurtulmayı seçebilirsiniz. Bu yüz seçeneklerden herhangi birini seçmek için bir nedeniniz olabilir veya karar vermek zor, kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle de evde yüzdeki tüylerden kurtulma yolları arıyor ve de yüz ağdası tercih ediyorsanız, işte öncesinde bilmeniz gerekenler;

Yüz Ağdası Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

1. Yüz ağdası güvenli midir?

Aslında evet! Hem erkekler ve kadınlarda istenmeyen tüyler için popüler bir epilasyon seçeneğidir, çünkü uzun ömürlüdür ve tüyleri kökten çıkarır. Ancak düzenli kullanılan bazı ilaçlar veya özel cilt bakımı rutini izliyorsanız dikkatli olmakta ve öncesinde bir uzmana danışmakta fayda var. Çünkü bazı medikal uygulama veya tedaviler sırasında cilde ağda yapmak cildin daha fazla incelmesine, soyulma eğilimli hale gelmesine neden olabilir.

Diğer yandan ağızdan alınan bazı ilaçlar da (özellikle cilt sorunları için!) cildinizi aşırı duyarlı hale getirir. Bu nedenle retinoid veya reçeteli akne ilacı kullanıyorsanız ağda kullanmamanızda fayda olduğunu belirtiyor uzmanlar. Bir de tabii derinin çekilme eylemi dolayısıyla ağda yapılan bölgede yıllar geçtikçe daha çok sarkma ve kırışıklık olabileceği konusu var ki bu da yüz ağdasının başka bir handikapı..!

2. Ağda cilde zarar verir mi?

Kılların kökünden ciltten alınması kolay bir işlem olmasa da bir profesyonel tarafından düzgün bir şekilde yapıldığında, muhtemelen kalıcı bir hasar bırakmaz. Ancak birkaç istisna vardır. Örneğin bazı otoimmün hastalıklar, cildi yanmaya veya tahriş olmaya karşı daha hassas hale getirir. Cildinizin risk altında olup olmayacağından emin değilseniz veya hassas bir cildiniz olduğunu düşünüyorsanız, önce bir dermatoloğa danışmanızda fayda vardır.

3. Ağda sonrası kıllar kalınlaşır mı?

Hayır! “Kıllar genellikle hep aynı şekilde uzar. Hatta çoğu kişi uzun süreli ağda kullanımının zamanla daha az tüylenme olacağını belirtiyor. 

4. Evde yüz ağdası yapılır mı?

Gerekli önlemi alır ve olası alerji ihtimali için öncesinde bir cilt testi yapmak gibi tüm talimatları doğru bir şekilde uygularsanız, evde ağda yapmak güvenli olabilir. Yine de özellikle de ısıtılarak uygulanan ağdaları fazla ısıtmamaya dikkat edin. Çünkü, evde yapılanlarda en sık karşılaşılan hatadır ve ne yazık ki kötü yanıklara neden olabilmektedir. 

5. Yüz ağdası sonrası kıllar tekrar ne kadar sürede çıkar

Bu tüylerin ne kadar hızlı büyüdüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte ağda ile birkaç hafta veya birkaç ay da sürebilir. Ağda ile ilgili en güzel şey yarı kalıcı olmasıdır – iki ila sekiz hafta kalıcılığı bulunmaktadır diyebiliriz.

6. Yüz ağdası zararlı mıdır?

Tüyleri ağda ile çekip çıkardığınız zaman biraz tahrişle karşılaşma ihtimali vardır. Bazı insanların cildi sadece birkaç dakika kızarırken, bazıları 12 saat kıpkırmızı cilt ile gezmek durumunda kalabiliyor. Daha önce hiç ağda yaptırmadıysanız veya yeni bir yer veya ağda türü deniyorsanız, dikkatli olmanız ve kendinize iyileşmeniz için bolca zaman ayırmanız en iyisidir. Tabii bir de öncesinde mutlaka cilt testi yapmanız!

Çoğu zaman, bu kızarıklığın geçmesini beklemeniz gerekir, ancak süreci hızlandırmaya yardımcı olmanın yolları da vardır. Örneğin bende sonrasında Aloe vera jeli kullanmak çok iyi geliyor. 

7. Cildin ağdaya kötü tepki verdiğini nasıl anlarım?

Biraz kızarıklık ve tahriş normaldir, ancak bu ortalama reaksiyondan daha fazlasına sahip olduğunuza dair bazı işaretler de vardır. Ağda yaptığınız alanda veya etrafında küçük sivilce veya irin dolu şişlikler fark ederseniz, kıl foliküllerinin iltihaplanması olan folikülit sorunu veya ağdadaki bakterilere maruz kalmaktan ve enfeksiyona olmuş olabilir demektir bu. Durum böyleyse, doğrudan dermatoloğa gitmelisiniz.

Başka bir büyük işaret; ağdaya alerjiyi gösteren önemli kızarıklık, şişme ve ağrı. Ağda; kontakt dermatit dediğimiz insanların alerjisi olabilen renkler, kokular ve uçucu yağlar gibi birçok katkı maddesi içerir,” diye açıklıyor Dr. Imahiyerobo-Ip. “Bu kendi başına gitmeyecek – topikal ilaçlara ve hatta oral ilaçlara ihtiyacınız olabilir”, bu yüzden olabildiğince çabuk bir doktora görünün.

8. Yüz ağdası sonrası cilt bakımı, spa, hamam kullanılabilir mi?

Hayır. Çünkü cilt, ağda sonrası  olumsuz reaksiyonlara karşı daha duyarlı hale geliyor ki ardından yapacağınız cilt bakımı, peeling, yüz fırçaları ve yüz maskeleri ile birlikte daha sorunlu hale gelebilir.

9. Aynı ağda çubuğunu veya bandını iki kez kullanabilir miyim?

Hayır. Sıcak ağdalarda çubuk birden fazla uygulama için ağdaya batırılmamalı. Neden? Çünkü özellikle de sıcak ağda kabına bakteri ve patojenler sokmuş, bu da ağdanın büyük bir sağlık riski haline getirilmiş olması demek oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here