Yoğurt Maskesi Cilde Faydaları

Daha parlak, pürüzsüz bir cilt elde etmek, sivilce, leke ve kırışıklıklar gibi cilt sorunlarından kurtulmak için de yoğurttan yararlanmak mümkün. Peki, yoğurttaki besin maddeleri ve yoğurdun cilde faydaları neler? Cildiniz için yoğurt maskesi nasıl hazırlanır? Kuru, yağlı ve karma ciltlere özel yoğurt maskesi önerileri, esraninportresi'nde.

0
3174

Daha parlak, pürüzsüz bir cilt elde etmek, sivilce, leke ve kırışıklıklar gibi cilt sorunlarından kurtulmak için de yoğurttan yararlanmak mümkün. Peki, yoğurttaki besin maddeleri ve yoğurdun cilde faydaları neler? Cildiniz için yoğurt maskesi nasıl hazırlanır? Kuru, yağlı ve karma ciltlere özel yoğurt maskesi önerileri, esraninportresi’nde.

Cildinizde kuruluk, sivilce gibi sorunlar yaşıyorsanız, kırışıkların oluşmasını önlemek veya cildinizdeki lekelerin azalmasını istiyorsanız yoğurt ile yüz maskeleri kullanabilirsiniz. İşte yoğurdun cilde faydaları ve birbirinden farklı yoğurt ile yüz maskesi önerileri

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan yoğurt, lezzetli bir yemek olmasının yanında size endişelenmeden atıştırmak ve de zevk almanız için sağlıklı bir fırsat sunan besinler ile doludur. Burada size yoğurdun sağlığa faydaları hakkında bilgiler değil, yoğurt yüz maskesi olarak kullanıldığında cildinizde ne gibi mucizeler yarattığını dair önemli bilgiler paylaşacağım. Çoğu kişi, yoğurt maskesi faydaları hakkında fazlaca bilgiye sahip değil.

Burada yoğurt maskesi faydaları ve yoğurt ile yüz maskesi önerileri paylaşırken bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Evde yoğurt mayalamak hem kolay hem de daha sağlıklı. Marketten alacağınız yoğurt ile hem genel sağlığınız hem de cilt sağlığınız için aynı faydaları sağlayamayacağınızı bilmelisiniz. Raf ömrünü uzatmak adına yoğurt içine eklenenler faydadan çok zarar da getirebilmekte. Bu yüzden güvendiğiniz bir yerden alacağınız süt ve yoğurt ile başlayarak kendi yoğurdunuzu yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunu da açıkladıktan sonra gelin, yoğurt maskesi faydalarına ve cilt tiplerine göre birbirinden farklı yoğurt maskesi önerilerini incelemeye başlayalım.

Yoğurt Maskesi Cilde Faydaları

1 yogurt maskesi cilde faydalari_mini

Yoğurtta Bulunan Besin Maddeleri :

Yoğurt yüz maskesi, parlak, genç bir cilde sahip olmanız için mükemmel bir yardımcıdır. Bunun sebebi elbette yoğurtta bulunan harika besin maddeleridir. Cilt dostu bu besinler, bir yoğurt yüz maskesini oldukça etkili kılar.

İşte, yoğurt ile cildi gençleştirip, sağlıklı ve kusursuz hale getirmenize yardımcı olan 4 temel besin öğesi :

 1. Çinko: 100 g yoğurtta yaklaşık 1 mg çinko bulunur. Bu mineral, anti-inflamatuar özellikleri, hücre çoğalmasını ve doku büyümesini kolaylaştırması ile ünlüdür. Çinko aynı zamanda yağ bezleri tarafından üretilen sebumun düzenlenmesinde yardımcı olur ve böylece akne ve sivilceleri iyileştirir.
 2. Kalsiyum: Hepimiz, yoğurtta kalsiyumun bol olduğunu biliyoruz ancak epidermisin yani üst derinin çoğunluğunun kalsiyum olduğunu biliyor muydunuz? Dolayısıyla, kalsiyum desteği, sağlıklı cilt yenilenmesine yardımcı olur ve cildin kuruyup, dehidrate olmasını önler.
 3. B vitaminleri: Yoğurt, B2, B5 ve B12 vitaminleri ile doludur. B2 vitamini, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar, cildi nemli tutmaya yardımcı olur, cilt hücrelerini serbest radikallerin neden olduğu hasardan korur, hücresel rejenerasyon ve büyümeye yardımcı olur ve sağlıklı hücresel yağ üretiminde rol oynar. Tek bir fincan yoğurt, önerilen günlük B2 vitamini miktarının yüzde 20 ila 30’unu sağlar.
 4. Laktik Asit: Bu, yoğurttaki ana besleyicilerden biridir ve aynı zamanda birçok cilt bakım ürünündeki en önemli maddelerden biridir. Laktik asit, mükemmel bir soyucu ve cilt nemlendiricisidir. Aynı zamanda, kırışıklıkların görünümünü azaltarak ve yeni kırışıklıkların-ince çizgilerin oluşmasını önleyerek anti-aging ajanı olarak da çalışır.

Yoğurdu cilt için o kadar harika kılan çeşitli besin maddeleri hakkında bilgi sahibi olduğumuza göre, bir yoğurt yüz maskesi kullanarak elde edebileceğiniz tüm faydalara bir göz atalım.

Yoğurt Maskesi Cilde Faydaları

Yoğurdun Cilde Faydaları

1 yoğurdun cilde faydaları_mini

1. Nemlendirilmiş Cilt:

Yüzünüz donuk ve yorgun görünüyorsa endişelenmeyin. Dairesel hareketlerle yüzünüze doğal yoğurt uygulayın. Yoğurtta bulunan laktik asit cildin nemlendirilmesine yardımcı olur ki bu yorgun görünümü hafifletir.

2. Daha Parlak Ciltler:

Yoğurtta bulunan laktik asit, tirozinaz adı verilen bir enzimin üretimini engeller. Bu enzim melanin üretiminden sorumludur. Melanin cildinizin tonunun kararmasına sebep olur. Melanin üretimi engellendiğinde daha parlak cilt elde edersiniz.

3. Cilde Peeling Etkisi:

Yoğurt, bir nevi mükemmel bir cilt soyucudur. Yoğurtta bulunan laktik asit, ölü cilt hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olan doğal alfa hidroksil asittir. Laktik asit, cildi tahriş etmez ve aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin düzgün bir şekilde alınmasını sağlar. Bu da hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcı olması demektir.

4. Lekesiz ve Kusursuz Cilt:

Yoğurt yüz maskesi kullanarak akne ve sivilceye neden olan bakterileri yok edebilirsiniz. Yoğurtta bulunan çinko, ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltır ve cildin ürettiği yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur. Yoğurtta bulunan probiyotikler bakterileri yok eder. Yoğurtun farklı unsurları kusursuz bir cildin tadını çıkarabilmeniz için birlikte çalışır.

5. Koyu Göz Altı Halkaları:

Bir yoğurt yüz maskesi, göz altındaki koyu halkalardan kurtulmasına yardımcı olabilir. Yoğurtta bulunan çinko, lekeleri hafifletir ve cilt tonunu aydınlatır. Yoğurt yüz maskesini düzenli olarak kullanmak, koyu göz altı halkalarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

6. Gençlik Kaynağı:

Yoğurt yüz maskesi, serbest radikallerin cildinize zarar vermesini önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Böylece düzenli olarak bu maskeyi kullanarak kırışıklıkların ve ince çizgilerin başlamasını erteleyebilirsiniz. Yoğurtta bulunan laktik asit, cildinizin zamanından önce yaşlanmasını önler.

7. Enfeksiyonsuz Cilt:

Yoğurttaki laktik iltihaplanmayı önleyici özelliklere sahiptir. Dolayısıyla, bir yoğurt yüz maskesi mantar enfeksiyonuyla savaşmanın iyi bir yoludur. Enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar yüz maskesini kullanmanız yeterli olacaktır.

8. Güneş Yanığını Yatıştırır:

Yoğurtta bulunan çinko, yatıştırıcı güneş yanığının anahtarıdır. Güneş yanmalarının neden olduğu yanma ve kaşıntı hissini hafifletmeye yardımcı olur. Başka bir şeye ihtiyacınız kalmaz. Yüzünüzde güneş yanığı varsa, doğal bir yoğurt yüz maskesi uygulayın. Çinko, kızarıklık ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Yoğurt Maskesi Cilde Faydaları

Yoğurdun Diğer Malzemelerle Karıştırılması:

yoğurtlu yüz maskesi_mini

Tabii, yoğurdu tek başına veya diğer cilt dostu malzemelerle birlikte kullanma seçeneğine sahipsiniz. Yoğurt yüz maskesinin etkisini arttırmak için kullanabileceğiniz bazı maddeler şunlardır:

 • Rendelenmiş havuç: Kuru cildiniz varsa ve sağlıklı, yumuşak ve nemli görünmesini istiyorsanız, yoğurda rendelenmiş havuç ekleyin ve yüzünüze sürün. Cildi gençleştirecek ve cazip bir doğal parlaklık kazandıracaktır.
 • Limon suyu: Yağlı veya donuk cildiniz varsa limon, yoğurda mükemmel bir ilavedir. Tıkalı gözeneklerin temizlenmesine ve cildinizin pul pul dökülmesine yardımcı olur. Limon suyu, cilt tonunu dengelemek ve daha parlak yapmak için idealdir.
 • Bal: Cildinizi esnek kılmak için, yoğurt yüz maskesine biraz bal ilave edin ve yüzünüze uygulayın. Bal, doğal bir nemlendiricidir ve cildinizdeki nemi kilitler ve tekrar kurumasını önleyecektir. Bu, kırışık oluşum şansını da azaltmak demektir. Ayrıca balın sivilce ile savaşmasına yardımcı olan antibakteriyel özellikleri vardır.

Hatırlanması Gereken Uyarılar :

Yoğurt yüz maskesi cildiniz için harika olsa da, almanız gereken birkaç önlem var.

 • Hassas cildiniz varsa, yüz maskesini uyguladığınızda hafif karıncalanma hissi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, cildiniz ultra-duyarlıysa, kaşıntı ve yanma hissi yaşayabilirsiniz. Böyle bir reaksiyon meydana gelirse, yüz maskesini derhal su ile yıkayın. Bu yüzden tüm yüze uygulamadan önce bir alerji testi yapın. Doğal yoğurtta bulunan laktik asit veya probiyotikler için alerjik olabilirsiniz.
 • Süt ürünlerinde, alfa ve / veya beta hidroksil asitlerinde alerjiniz varsa maalesef yoğurt maskesini kullanamaz ve faydalanabilirsiniz.
 • Yüz maskesi için yoğurt satın alırken, sade, organik olarak üretilen ve yağla dolu olan birini tercih ettiğinizden emin olun. Kesinlikle, cildinizin hak ettiği tüm nemlendirmeyi ve beslenmeyi sağlaması için tam yağlı bir yoğurt kullanmakta fayda var.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Yoğurt Maskesi Cilde Faydaları

Cilt Tipine Göre Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

yoğurt ile yüz maskesi önerileri_mini

Farklı cilt tipleri ve cilt sorunları için farklı yoğurt yüz maskesi türleri vardır. İşte başlamanız için birkaç tarif.

1. Kuru Ciltler için Yoğurt Maskesi:

Bu, kuru ciltli insanlar için mükemmel nemlendirici bir yüz maskesidir. Cildinizde yumuşak ve esnek hissi bırakacaktır.

Malzemeler:

2 yemek kaşığı doğal, tam yağlı yoğurt
1 çorba kaşığı organik bal
1 çorba kaşığı avokado püresi
1 çorba kaşığı pişmiş yulaf ezmesi

Tüm malzemeleri karıştırıp ince bir macun oluşturun. Yüzünüze uygulayın ve macunu yaklaşık 10 ile 15 dakika bekletin. Yüz maskesini yumuşak ve nemli bir bezle çıkarın ve farkı görün.

2. Tahrişe Meyilli Cilt için Yoğurt Maskesi:

Cildiniz kızarır ve enfeksiyon, güneş yanığı veya başka bir sebeple iltihaplanırsa, bu yoğurt yüz maskesi cildinizi rahatlatmak için mükemmeldir.

Malzemeler:

1/4 fincan tam yağlı, sade yoğurt
1/4 bardak rendelenmiş salatalık (soyulmuş)
1 çorba kaşığı organik Aloe Vera jeli (jeli Aloe Vera suyuyla da değiştirebilirsiniz)
1 çorba kaşığı bal
Birkaç damla papatya yağı

Pürüzsüz bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri karıştırın. Macun çok akıcı olursa, kıvamının doğru olması sağlamak için tülbentten geçirin. Yüz maskesini yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekleyin. Soğuk su ile yıkayın.

1 yoğurt ile cilt bakımı_mini

3. Lekelenmiş, Akneye Meyilli Cilt için Yoğurt Maskesi :

Lekelenmeler, öncelikle sivilceye neden olan bakterilerin gelişmesine izin veren aşırı sebum üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, yoğurt yüz maskesinin amacı, yüzünüzdeki sebum miktarını azaltmak ve ayrıca bakterileri atmak olmalıdır. Tam olarak bu yüz maskesinin yaptığı şey de budur.

Malzemeler:

1 çorba kaşığı yoğurt
1 çorba kaşığı bal
1 tatlı kaşığı taze limon suyu
1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu

Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10 ila 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın ve bir havlu kullanarak kurulayın.

4. Yorgun, Mat Cilt için Yoğurt Maskesi :

Kirlilik ve ihmal ile cildinizi mat ve yorgun görünebilir. Neyse ki parıltıyı geri getirmek ve cildinizi canlandırmak için yoğurt yüz maskesine dönebilirsiniz.

Malzemeler:

4 çorba kaşığı yoğurt
1 çorba kaşığı kakao tozu
1 çorba kaşığı bal

Tüm malzemeleri karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Cildinizi yeniler, sağlıklı ve parlak olur.

5. Peeling Etkisi için :

Yoğurt, diğer bileşenlerle kombine edildiğinde, ölü deri hücrelerinden kurtulmak için nazik bir soyucu hale getirebilir. Aynı zamanda cildi besler.

Malzemeler:

2 çorba kaşığı yoğurt
1 çorba kaşığı yulaf

İki malzemeyi birbirine karıştırın ve yüzünüze yumuşak dairesel hareketler ile masaj yapın. Bu, ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur ve yeni cildi ön plana çıkarır.

1 zerdecal ve yogurtlu yuz maskesi cilt bakimi maske tarifleri_mini

Yoğurt maskesi önerileri bunlarla da sınırlı değil üstelik. Daha fazla yüz maskesi ve yoğurt maskesi tarifine ihtiyacınız varsa buradan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz–> Yoğurt ile Yüz Maskesi Önerileri

Yoğurt Yüz Maskesini Ne Sıklıkta Kullanılmalı:

Yoğurt yüz maskesinin avantajları inkar edilemez. Pürüzsüz, yumuşak, daha genç ve lekesiz cilt elde etmenize yardımcı olur. Maskeler sıklıkla kullanılabilir. Farklı cilt tipleri için bir yoğurt yüz maskesi kullanma sıklığı;

Akne ve Yağlı Cilt: En iyi sonucu elde etmek için her gün kullanabilirsiniz.

Kuru cilt: Cildinizi nemlendirmek için haftada 2 ile 3 kez maskeyi kullanın.

Mantar enfeksiyonları: Enfeksiyonu önlemek söz konusu olduğunda, günlük sıklığı artırın. Maskeyi yüzünüze en iyi sonucu elde etmek için günde 4 ile 5 kez uygulayın.

Artık, yoğurt maskesinin faydalarını ve bunun nasıl kullanılacağını bildiğinize göre bu muhteşem maskelerden ihtiyacınız olanını kullanın ve sunduğu sayısız faydanın tadını çıkarın. Aşağıda yorumlarınızı paylaşarak yoğurt yüz maskesini kullanma deneyiminizi iletebilir, bilgilerinizi siz de paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here