Yoğurt ile Yüz Maskesi Önerileri

Kuruluk, sivilce, kırışıklar veya lekelerin azalması için yoğurt ile yüz maskeleri kullanılabilir. Yoğurdun cilde faydaları ve yoğurt ile yüz maskesi önerilerini, esraninportresi'nde sizin için hazırladık.

2
5298

Kuruluk, sivilce, kırışıklar veya lekelerin azalması için yoğurt ile yüz maskeleri kullanılabilir. Yoğurdun cilde faydaları ve yoğurt ile yüz maskesi önerilerini, esraninportresi’nde sizin için hazırladık.

Hemen her evde bulunan gıdalardan biri yoğurt. Genel sağlığımıza olan pek çok faydası malumunuz. Peki ya yoğurdun cilde faydaları? Yoğurt ile yüz maskeleri uygulayarak, cildinizin pürüzsüz, yumuşacık ve sağlıkla parladığını görmeniz mümkün. Bunlar yoğurdun genel cilt faydaları olmakla birlikte akne, cilt kuruluğu, cilt lekeleri gibi pek çok sorunla mücadele edebilmek için de yoğurttan faydalanmak mümkün.

Yoğurdun Cilde Faydaları Neler?

Yoğurt için tam bir şifa deposu denilebilir aslında. Birazdan sizler için derlediğim yoğurt maskeleri ile de gerek sivilce ve siyah noktalar, gerek kırışıklıklar, gerekse solgun görünen ciltleri nemlendirmek için çözümler bulacaksınız. Yoğurdun içinde bulunan vitamin ve mineraller cildin yenilenmesini sağlamaktadır. Peki bu mineraller, vitaminler neler ve faydaları ne?

Yoğurt içinde cilde en çok faydası olan vitaminlerden biri B12 vitaminidir. B12, cildin kuruluğunu azaltır, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur, yaşlanmaya karşı koruma sağlar. Ayrıca hepimizin muzdarip olduğu güneş lekeleri ve sivilce izlerini hafifletir ve cilt rengini geliştirir. Yoğurt içinde ayrıca B5 vitaminleri bulunmaktadır. Bu da özellikle lekelerin renginin açılmasında yardımcı olur ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Yoğurdun içinde bulunan laktik asit yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Eğer sivilcelere sebep olan bakterilerin temizlenmesinde de etkilidir. İçerisinde daha pek çok bileşen bulunmakla birlikte en önemlileri bunlar aslında.

Yoğurt ile Yüz Maskesi Yaparken Hangi Yoğurt Türünü Kullanmalı?

Elbette meyveli yoğurtlardan uzak durmakta fayda var. Çünkü içlerinde bulunan şeker miktarı cildinize zarar verebilir. Sade ve mümkünse organik yoğurtlar tercih etmeye çalışın. Bu noktada esas önemli olan aslında yoğurt içindeki yağ miktarıdır. Eğer yağlı cilt tipine sahipseniz yağ oranı düşük yoğurt kullanmalısınız. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz de normal yağlı yoğurt kullanmanız cildinizin nemlendirilmesi için çok daha iyi olacaktır.

1 yoğurt ile cilt bakımı_mini

Yoğurdun cilde faydalarına yer verdikten sonra yoğurt ile yüz maskesi önerilerine geçeceğin ancak küçük uyarılarda bulunmak istiyorum. Burada veya bir başka yerde okuduğunu maske önerileri her ne kadar doğal içeriklerden oluşsa da cildiniz sizin dahi bilmediğiniz alerjen tepkiler verebilir. Bu yüzden tüm yüze uygulamadan önce küçük bir alanda test edip 24 saat kadar bekleyip, olumsuz bir etkisinin olup olmayacağını görmelisiniz. Eğer yüzünüzde sivilce veya başka bir sebepten oluşmuş açık yaralar varsa ve uygulamak istiyorsanız dikkatli olmanız konusunda da uyarmalıyım. Son olarak, burada yer alan bilgilerin hiçbir şekilde teşhis ve tedavi amaçlı olarak hazırlanmadığını sadece birer öneri niteliğinde olduğunu belirtmeliyim.

Uyarılarımı da hatırlattıktan sonra yoğurt ile nemlendirici maske, yoğurt ile kırışıklık önleyici maske, yoğurt ile cilt lekelerini azaltan maskeyi detaylı aktarmaya geçebiliriz.

1- Nemlendirici Yoğurt Maskesi :

yoğurtlu yüz maskesi 2_mini

Kış aylarında rüzgardan, yazınsa güneşten cildimiz kuruyor ve daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Hele ki kuru cilt tipine sahipseniz böylesi durumlardan çok daha fazla etkilenirsiniz. İşte her ne sebeple olursa olsun cildinizin daha fazla neme ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız haftada 1-2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Nemlendirici yoğurt maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler, 1 çay kaşığı kadar yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar zeytin yağı (yerine hindistan cevizi yağı vs de kullanılabilir).

Hepsini bir kap içerisinde karıştırıp yüzünüze bolca uygulayabilirsiniz. Ortalama 15-20 dakika maskenin yüzünüzde kalması yeterli olacaktır.

Başlangıçta da belirttiğim gibi cildinizin yoğun neme ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bu maskeyi haftada 2 kez yapabilirsiniz. Hatta cildim çok kuru diyorsanız kendinize göre sayısını arttırabilirsiniz.

2- Kırışıklıklar için Yoğurt Maskesi :

yoğurtlu yüz maskesi_mini

Şu an genç olabiliriz ancak yıllar çabuk geçiyor ve cildimiz de zamanla ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasına engel olamıyoruz. Engel olamasak da daha geç ortaya çıkmalarını sağlayacak dokunuşlar ve cilt bakımları yapabiliriz. İşte bu noktada bizim istediğimizi yapabilmemiz için baş yardımcımız yoğurt ve E vitamini olacak.

E vitamini cilde faydaları içeren detaylı bir yazı hazırlayacağım. Ancak yeri gelmişken kısacık bahsetmem gerekirse, E vitamini yaraların iyileşmesi, kırışıklıkların önlenmesi ve hafifletilmesi, daha parlak cilt için oldukça faydalıdır.

Gelelim kırışık önleyici ve hafifletici yoğurt maskesi için gerekli olan malzemelere; 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, yarım çay kaşığı kadar limon suyu, 1 çay kaşığı zeytin yağı (veya hindistan cevizi yağı) ve 1 adet E vitamini ampulu kırabilirsiniz. E vitamini ampullerini eczanelerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Hepsini bir kap içerisinde karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüyorsunuz. 15-20 dakika bekletip soğuk su ile temizleyebilirsiniz.

Burada yer alan malzemelerin miktarlarını aslında cilt tipinize göre değiştirebilirsiniz. Örneğin akneye meyilli, yağlı bir cilt tipiniz varsa limonu 1 çay kaşığı yapabilir veya cildiniz zaten çok kuruysa limonu sadece 1-2 damla koyabilirsiniz.

3- Lekeler için Yoğurt ile Yüz Maskesi :

1 yoğurdun cilde faydaları_mini

Şimdiye kadar gördüğünüz gibi aslında maskeler için kullandığımız malzemeler neredeyse aynı sadece her maskede istediğimiz sonuca özel malzemeler ekleyerek daha etkin çözümler bulmaya çalışıyoruz. Ancak bilmelisiniz ki aslında bir önceki kırışıklık önleyici maske ile aslında lekelerin görünümü azaltmada da iyi sonuç alabilirsiniz sadece cildinizi nemlendirmede de. Ben düzenli olarak kırışık önleyici yoğurt maskesi tarifini uyguluyorum.

Buradaysa daha önce kullandığımız malzemelerden farklı olarak ne kullanabiliriz diye düşünerek yer vermek istedim biraz da. Burada farklı olarak kullanacağımız malzemelerden biri çilek. Daha önce çilek maskeleri uyguladınız mı bilmiyorum ama çilek özellikle leke görünümünü azaltmada faydalıdır.

Bize gereken malzemeler, 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve 2-3 adet çilek. Çilekleri ezerek püre kıvamına getirip diğer malzemelerle karıştırıyorsunuz. Bu karışımı yüzünüze uyguladıktan sonra yine 15-20 dakika bekleyip soğuk su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

4- Sivilceler için Yoğurt ile Yüz Maskesi :

yoğurt ile yüz maskesi önerileri_mini

Son olarak en çok sorun yaşadığımız siyah noktalar ve sivilceler ile ilgili bir maske önerisini aktaracağım. Amacımız tıkanan gözeneklerdeki yağın temizlenmesi ve böylece sivilcelerinde tekrar oluşmamasının sağlanması olduğu için burada özel malzememiz yulaf ezmesi.

Cildinizin yenilenmesi ve tekrar sağlıkla parlaması için kullanabileceğimiz de bir maskedir aslında. Kullanacağımız malzemelerimiz, 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal ve aynı miktarda yulaf ezmesi. Sivilcelerimin yoğun olduğu dönemlerde bunların içine 1-2 damla çay ağacı yağı ve yine 1-2 damla limon suyu damlatmayı tercih ediyorum. Ancak unutmamalısınız ki ekleyeceğiniz bu iki malzemelerden beklenen sivilcelerinizi kurutmak olduğundan dikkatli olmalısınız. Çünkü cilt tipiniz zaten kuruysa, ekstra kuruyacak ve pul pul dökülmeler söz konusu olabilecektir. Bu maskeyi uyguladıktan sonra mutlaka cildinizi nemlendirecek bir krem de uygulamayı unutmayın

5- El Üstündeki Kırışıklıklar için Yoğurt Maskesi :

yoğurt ile el maskesi_mini

Kırışıklıklar söz konusu olduğunda daha çok yüzümüze ve göz çevremize odaklanıyoruz. Aslında kırışıkların ortaya çıktığı ve ilerleyen yaşımızın daha çok belli olduğu yerlerden biri de eller ve boyundur. Bu yüzden aslında maskeleri yaparken bu bölgeleri de unutmamak gerek.

Aslında el üstündeki kırışıklıklar için yapacağımı şey çok basit. 1 çay kaşığı yoğurt içine 1 çay kaşığı bal ve 2 tane E vitamini ekleyin. Bolca ellerinize sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Hepsi bu kadar. Maskeyi hazırladığınız tüm malzemeler hem nemlendirecek hem de cildin kırışıklıklarla mücadelesine ciddi katkı sağlayacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Yeni keşfim;;;
    “10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periodik kullamanız, hem peeling uygulamasının başarısını hemde cildin kısa zamanda yenilenmesini sağlamanız açısından etkili bir yöntem olacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here