Evde Cilt Bakımı için Yeşil Çay ile Tonik Yapımı

Yeşil çay, cilt bakımı, saç bakımı veya genel vücut sağlığı için önemli faydaları bünyesinde bulundurmaktadır. İşte, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, Yeşil Çay ile Tonik Yapımı önerisi ve yeşil çayın cilde faydaları esraninportresi.com'da

1
3894

Yeşil çay, cilt bakımı, saç bakımı veya genel vücut sağlığı için önemli faydaları bünyesinde bulundurmaktadır. İşte, evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, Yeşil Çay ile Tonik Yapımı önerisi ve yeşil çayın cilde faydaları esraninportresi.com’da

Yeşil çayın cilde yararları arasında yaşlanma , cilt bakımı , kepek sorunu , cilt kanseri gibi problemlere fayda sağlamaktadır. Yeşil çay ile cilt bakımı olarak aynı zamanda tonik , cilt maskesi , peeling gibi uygulamalar sayesinde yararlarından ve faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte biz bugün yeşil çay ile tonik yapımı önerisi hazırladık

Yeşil Çayın Faydaları :

Siyah çay kadar tüketmeye alışkın hale geldiğimiz, yararları saymakla bitmeyen bitki çaylarından biridir, yeşil çay. Tıpkı siyah çay gibi demlenerek tüketilmesi halinde genel sağlığımıza olan katkıları pek çok uzman doktor tarafından onaylanmıştır. Bu yüzden de mutfakta mutlaka bulunan çay türlerinden biridir. Genel sağlığımıza olan katkılarının yanında güzelliğimize da katkılarının bulunması sebebiyle nemlendiricilerden, maskelere veya toniklere kadar pek çok kozmetik ürünün içinde de yeşil çay kullanılmaktadır. Tam da bu sebeplerden aslında zaten mutfağımızda olan yeşil çay ile bakım önerileri hazırlamaya karar verdim. Son zamanlarda sizlerden doğal tonik olarak neler kullanabiliriz diye sorular geldiğinden önceliği yeşil çay ile tonik yapımı olarak belirledim.

Yeşil çayın ne kadar faydalı olduğundan bahsettik ama cilt için faydalarını biraz detaylandırmak istiyorum. Yeşil çayın cilde en önemli faydasının kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini, cildin elastikiyetini arttırarak sağlaması olduğu belirtilmektedir. Diğer yandan özellikle güneşin zararlı etkilerinden koruma gibi çok iyi bilinen bir faydası da bulunmaktadır. Bu yüzden yeşil çay içerek kremleri kullanmak her zaman daha faydalı olacaktır. Ben burada daha çok cilde faydalarına yer vermiş olsam da kepek sorunu ile mücadele ederken gösterdiği başarılı sonuçlar gibi saç için de pek çok yararı bulunmaktadır.

Yeşil çay ile tonik yapımı
Yeşil çay ile tonik yapımı

Yeşil çay ile tonik yapmak istediğinizde veya yeşil çay kullanarak herhangi bir maske, nemlendirici bakım yapmak istediğiniz zaman mümkün olduğunca aktarlardan açık şekilde, işlenmemiş halini temin etmeye çalışın. Ancak olmuyorsa poşet yeşil çayları da kullanabilirsiniz.

Yeşil Çay ile Tonik Yapımı

Diyelim ki elinizde yeşil çay yaprakları halinde var ve tam bir cilt bakımı yapmak istiyorsunuz, neler yapabilirsiniz? Aslında peeling, maske ve tonik olarak tek seferde pek çok bakımı yapabilirsiniz. Önce kaynamaya yakın suyu alın ve yaprakların üstüne ekleyip (1 poşet yeşil çay da kullanılabilir. Ancak önerim poşeti kesip direkt içindeki kullanmanız) 5-10 dakika kadar demliyoruz. Demlediğiniz su 100 derecede kaynar olmamalı. Çünkü böyle bir durumda yaprakları haşlarsınız ve hiç bir faydasını da göremezsiniz. Bu işlemin ardından aslında yapacağımız şey şu, yaprakları kullanarak peeling ve bir maske yapacağız, suyundan da tonik.

Yeşil Çay ile Tonik Yapımı

Cildinizi temizledikten sonra daha derinlemesine bir temizlik yapmak, gözeneklerin açılmasını sağlamak için peeling yapmak önemlidir. Böylelikle yaptığınız bakımlar cilt tarafından daha iyi emilecektir. Peeling için ayırdığınız yaprakları ikiye bölün. Bir parçasını yüzüne masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu parçanın içine bir kaç damla limon veya bir tutam nane eklenebilir. Eğer yağlı veya sivilceye meyilli bir cildiniz varsa limon etkili olacaktır. Bu karışımı masaj yaparak tüm yüzünüze sürebilirsiniz.

yeşil çay ile cilt bakımı_mini

Kalan demlenmiş çaydan ayırdığınız yaprakları da peeling sonrası maskemiz için kullanacağız. Bunun için de kalan yaprakların içine bir yumurta akı, bir çay kaşığı bal ve bir kaç damla doğal yağ ekleyin. Doğal yağa cildinizin ihtiyacına göre karar verebilirsiniz. Eğer sivilce sorununuz varsa fındık yağı veya sadece nemlendirme için hindistan cevizi veya zeytin yağı kullanabilirsiniz. Hepsini karıştırıp yüzünüze uygulayın. Kuruyana kadar bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyin. Yumurta akı da cildin sıkılaşması, gerginleşmesi için etkilidir. Bal ile cildin gereken nemi almasını sağlarsınız. Eğer sivilce sorunu yaşıyorsanız limon da onları iyileştirici bir etki yapacaktır. 

Yeşil Çay ile Tonik Yapımı

Maskemizi yapıp cildimizin gereken nemini almasını sağladıktan sonra sıra geldi toniğimize. Tonik, temizleme peeling ve maske adımlarıyla açılan gözeneklerin sıkılaşması için de oldukça önemlidir. Her gün elbette böyle bir bakım rutini yapamayabilirsiniz. Ancak en azından tonik uygulaması bile cildinizin sıkılaşması ve canlanması için oldukça önemlidir.

Yeşil çay ile cilt bakımı yapabilmenin en kolay yolu aslında onu tonik olarak kullanmaktır. Bunun için de demlediğimiz yeşil çayların suyunu kullanacağız. Direkt olarak yeşil çayı pamuk yardımıyla cildinize sürerek kullanabilirsiniz. Ancak benim önerim, yine cildin ihtiyacına göre bir kaç ekleme yapmak daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bana en çok sorulan sorulardan biri sivilce, akneye meyilli ciltlerin neler kullanabileceği olduğundan buna yönelik bir örnek vermek istiyorum. Yeşil çay suyunun içine 3-4 damla fındık yağı ekleyebilirsiniz. Çünkü fındık yağının gözenekleri sıkılaştırıcı ve akneleri düşmanı olma gibi önemli etkileri vardır. Diğer yandan cildin fazla yağını emerek cildi dengeler. Bunu yaparken cildi kurutur gibi bir sonuna varmayın. Çünkü bünyesindeki bileşenler sayesinde cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Yeşil Çay ile Tonik Yapımı

3 yeşil çay ile cilt bakımı_mini
Yeşil çay ile tonik yapımı

Yeşil çay suyu ve eklediğiniz bir kaç damla yağ ile aslında tonik hazır. Tek yapmanız gereken pamuk yardımıyla yüzünüze sürmek. Yıkamıyorsunuz elbette. zira bu tonik!

Böylelikle, yağ üretimini azalttığınız, gözeneklerin küçüldüğü, daha parlak ve pürüzsüz görünen, zamanla ince çizgilerin de azalacağı bir cilt elde etmiş oldunuz. Sanıyorum bu tarif, tonik olarak ne kullanabilirim sorunlarınıza cevap olmuştur. Bunun dışında daha önce sizlerle paylaştığım yazılarda zaten gül suyunu, elma sirkesini de tonik gibi kullanabileceğinizden bahsetmiştim.

Peki, evde doğal malzemeler kullanarak, cilde uygun başka tonikler yapılabilir mi? Yağlı, Hassas ve Kuru Ciltler gibi–> Her Cilt Tipi için Tonik Tarifi esraninportresi’nde.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here