Vücut Sivilceleri Neden Oluşur ?

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Peki vücut sivilceleri neden oluşur ve dahası vücut sivilceleri nasıl geçer?

1
2897

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Peki vücut sivilceleri neden oluşur ve dahası vücut sivilceleri nasıl geçer?

Daha çok yüzdeki sivilcelere odaklanıyor olsak da en az onlar kadar can sıkıcıdır sırtta çıkan sivilceler veya göğüs bölgesinde çıkan sivilceler. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olur, vücut sivilceleri… Dekolte giymekten vazgeçtiğimiz zaman yüzümüze göre daha gizlenebilir olsalar da yaz aylarının gelmesiyle birlikte tüm gerçeklikleri ile daha çok göze batarlar. Üstelik vücudunda sivilceleri olanların kaygısı sadece yaz aylarıyla sınırlı değildir. Aynada kendilerini görmeleri bu vücut sivilcelerinden acilen kurtulmak istemelerine yeterlidir. Elbette vücut sivilceleri dünyanın sonu değil. Ancak vücut sivilceleri neden oluşur, vücut sivilcelerinden kurtulmak için ne yapmak gerekir gibi konuları bilmek isteyeceğinizi düşünüyorum.

Bu şekilde vücudunuzda sivilceler ortaya çıktığını fark ettiğiniz anda bilmelisiniz ki aslında yüzdeki sivilceler ile vücut sivilceleri pek çok benzer sebeple ortaya çıkar. Sivilce veya aknelerin genellikle sebepleri arasında yüksek glisemik endeksli diyetler, hormonal değişimler, stres sayılabilir. Ancak bunların dışında yüz sivilceleri ile vücut sivilcelerinin birbirinden ayrı sebepleri de vardır. İşte vücut sivilcelerinin oluşma nedenleri ve çözüm önerileri,

Vücut Sivilceleri Neden Oluşur, Nasıl Geçer? 

1 vucut sivilceleri neden olusur sırt sivilceleri_mini

1- Şampuan Kalıntıları :

Şampuanların içerisinde cilt gözeneklerini tıkayan pek çok kimyasal madde bulunuyor. Hal böyle olunca iyi durulanmadığınız zaman şampuanlar vücut sivilcelerinin baş aktörü olabiliyor. Saç derisindeki, boyun ve omuzlardaki, sırttaki pek çok sivilce, kullandığınız şampuandan veya bu şampuanı iyice vücudunuzdan uzaklaştırmamış olmanızdan kaynaklanmış olabilir. Elbette sülfat gibi zararlı kimyasalların olmadığı şampuanlara yönelebilirsiniz. Ayrıca cildinizden saç şampuanının köpüğünü uzak tutmak için saçlarınızı yana alarak da suyla durulama işlemini yapabilirsiniz. Bu arada şampuan olarak belirttiğim için aklınıza sadece saç şampuanları gelmesin. Vücut şampuanları da istemediğiniz sivilcelere sebep olabiliyor. Bu durumda elbette kullandığınız ürünü değiştirmekte fayda var.

2- Sıkı, Dar Kıyafetler :

Biliyorum moda içerisinde skinny jeanler, bodyler gibi pek çok dar kıyafet yer alıyor. Ancak bu kıyafetlerinde vücut sivilcesi oluşumuna veya artmasına katkı sağlayabileceğini unutmamalısınız. Her şeyden önce cildin her zaman nefes alması gerekiyor. Böylesi dar kıyafetler buna engel olabileceği gibi sürtünme gibi fiziksel etmenlerle de sivilcelerin yayılmasına sebep olabilmektedirler. Özellikle yaz aylarında oluşan terlemenin vücuttan atılması için hafif kıyafetlere ihtiyacımız var. Dar kıyafetlerde ter ciltte hapsolmakta ve bu da cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here