Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar

Uçuk, ağrılı ve görüntü olarak da oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Peki sık tekrarlayan uçuklar ile mücadele ederiz? Uçuktan kurtulma yolları yanı sıra, uçuğu önlemek, uçuğu kurutmak için uçuğa iyi gelen doğal yağlar ve kullanım önerileri, esraninportresi'nde.

0
1188

Uçuk, ağrılı ve görüntü olarak da oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Peki sık tekrarlayan uçuklar ile mücadele ederiz? Uçuktan kurtulma yolları yanı sıra, uçuğu önlemek, uçuğu kurutmak için uçuğa iyi gelen doğal yağlar ve kullanım önerileri, esraninportresi’nde.

Uçuklar ağrılı ve görüntü olarak da oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Bazı kişiler daha fazla uçuk sorunu ile mücadele eder. Buna ek olarak, bulaşıcı bir ağız virüsü oldukları için onlarla temas halinde olanlar da bu sorunu sık sık yaşayabilmektedir.

Uçuk Neden Olur?

Uçuğa neden olan virüs, herpes simpleks virüsü (HSV) olarak bilinir. Tip l ve tip II olmak üzere iki tür HSV, vardır ki uçuklar genellikle tip l’den kaynaklanır. Virüs, deriden temas yoluyla yayılabilir. Açık yaralar haline geldiği zamansa virüs en bulaşıcıyken, kabarcıklar kuruduktan ve kabuklandıktan sonra risk daha azalır.

Uçuğun İlerleme Aşamaları

Uçuğun oluşması aslında birkaç aşamayla gerçekleşir. Öncelikle, cildinizde karıncalama, ardından dudaklarınızda kaşıntı ve yanma ortaya çıkabilir. Bu, uçuğun geliştiği ilk işarettir ve tedaviye başlamak için de en uygun zamandır. Kabarcık 24-48 saat içerisinde dudakların hemen kenarlarında oluşacaktır. Eninde sonunda uçuk kabarcıkları ortaya çıkacak sonra kuruyacak ve kabuklanacak.

Genellikle ciddi bir tehlike yaratmamasına rağmen, bir boğaz enfeksiyonu geçiren veya bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için hayatı tehdit edici de olabilir.

Bazı insanlar antikorları geliştirir ve tekrar başka bir enfeksiyon almazlar. Bununla birlikte, yetişkinlerin% 40’ı tekrarlanan uçuklara sahiptir.

Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar

Çok sayıda çalışma, uçuğu gidermek için esansiyel yağların etkinliğini göstermiştir. Uçucu yağlar, yan etkilere sahip olabilecek antiviral ilaçlara göre avantajlara da sahip olabilmektedir.

Esansiyel yağları oral olarak almamanız gerektiğini unutmayın.

Uçuğun tedavisi için kullanılacağı zaman uçucu yağlar, hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırıldıktan sonra deriye topikal olarak uygulanması gereklidir.

1. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, hızlı bir şekilde iyileşmesi için en ünlü esansiyel yağdır. Çay ağacı yağı anti-viral, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır? : Üç damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı taşıyıcı yağda seyreltin ve temiz bir kulak çubuğu ile doğrudan uçuğa uygulayın. Günde 2-4 kez tekrarlanabilse de cildi tahriş ederse uygulamayı durdurun.

2. Zerdeçal Yağı

Zerdeçal güçlü antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahip curcumin içerir. Ayrıca, zerdeçal esansiyel yağı, iyileşme sürecini hızlandırabilecek ve enfeksiyonların tekrar etmesini engelleyecek antioksidanlar içerir.

Nasıl kullanılır? : 3 damla zerdeçal yağı ile 1 tatlı kaşığı çiğ bal karıştırın. Bu karışımın az bir miktarını uçuğa uygulayın. Günde bir veya iki kez gerektiği kadar tekrarlanabilir.

3. Zencefil Uçucu Yağı

Zencefil yağı, herpes simpleks virüsünün yayılmasını ve uçuk ile ilişkili semptomların azaltmasını sağlayan gingerol içerir. Zencefil, güçlü terapötik değeri veren bağışıklık sistemini güçlendirici, antienflamatuar, antioksidan ve analjezik özellikleriyle bilinir.

Nasıl kullanılır? : Uçuk tamamen ortaya çıkmadan önce zencefil yağı kullanmaya başlamak en iyisidir. 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ile 10 damla zencefil yağını karıştırın ve acı hissettiğiniz bölgeye temiz kulak çubuğu ile uygulayın. Cildinizde sıcaklık hissedecek ve ağrı ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olacaktır.

4. Nane Yağı

Nane, hoş bir aroma ve soğutma özelliğine sahiptir.

Nasıl kullanılır? : 2 damla nane özlü yağını bir yemek kaşığı zeytinyağıyla birleştirin. Karışımı bir pamukla uygulayın ve günde birkaç kez sürün.

Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar

5. Kekik Esansiyel Yağı

Kekik, 2500 yılı aşkın bir süredir terapötik olarak kullanılan nane ailesinden bir bitkidir. Soğuk algınlığı, hazımsızlık ve mide rahatsızlıklarının tedavisinde uzun bir geçmişe sahiptir. Kekik esansiyel yağı, dudaklardaki uçuklar için de etkili olan antiviral ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır? : 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağına 3 damla yağ ekleyerek seyreltin. Temiz bir pamuk ped kullanarak, yara izi durumundaki uçuklara uygulayın. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.

6. Melissa Esansiyel Yağı 

Etkili bir yöntem olarak kabul edilen Melissa yağı, herpes virüs ailesindeki virüslerle savaşmaya yardımcı olacak güçlü özelliklere sahiptir. Bu yumuşak yağ, geleneksel antiviral maddelere dirençli insanlar için özellikle yararlıdır.

Nasıl kullanılır? : Melissa yağı cilde doğrudan uygulanacak kadar incedir. Sadece birkaç damla yağı temiz bir pamuğa sürün ve her gün üç kez uygulayın.

Uçuktan Kurtulma Yolları ve Doğal Yağlar

7. Okaliptüs Uçucu Yağı

Okaliptüs yağı, uçukları iyileştirmek için onu iyi bir seçenek haline getiren anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Nasıl kullanılır? : 1 yemek kaşığı tatlı badem yağında 4 damla okaliptüs yağı seyreltilir ve günde birkaç kez doğrudan uçuğa uygulanır.

8. Karanfil Uçucu Yağı

Karanfil yağı, kuru çiçek tomurcuklarından elde edilir ve çeşitli tıbbi özelliklere sahiptir ki sıklıkla ağrının giderilmesi için kullanılır.

Nasıl kullanılır? : 2 damla karanfil yağını 1 yemek kaşığı fraksiyone hindistancevizi yağı ile birleştirin ve günde birkaç kez temiz bir pamuklu ile uygulayın.

9. Papatya Yağı

Papatya yağı papatya bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. Güçlü antiseptik, antibiyotik ve analjezik özelliklere sahiptir.

Uçuk Belirtilerini Azaltan Uçucu Yağlar

Bu yağlar, uçuğun semptomlarını azaltma özellikleri ile bilinirler.

10. Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta yağının bedeni ve zihni sakinleştirebilme kabiliyetine aşina olabilirsiniz. Aynı zamanda derideki enflamasyonu yatıştırır. Bu da onu herpes simpleksinin neden olduğu tahriş ve şişmeyi azaltmak için mükemmel bir aday haline getirir.

Nasıl kullanılır? : 2 Damla lavanta esansiyel yağını 4 damla tatlı badem yağıyla karıştırın. Kabarcıklara uygulayın. Açık yaralara uygulamayın.

Yüzünüzde Uçucu Yağları Kullanmaya İlişkin Uyarılar

  • Tahriş gelişirse veya yağları cildinize koymak acı veriyorsa, kullanmayı bırakın. Bazı kişilerin (nadir olmakla birlikte) belirli bir yağa karşı alerjisi olabilir.
  • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
  • EO’ların güvenli kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Saf-Organik Dogal Yağ Nasıl Anlaşılır Kılavuzumuzu okuyun.
  • Yüksek kaliteli esansiyel yağ satın aldığınızdan emin olun.
  • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
  • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
  • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here