Sonbaharda Cilt Bakımı Rutinini Nasıl Değiştirmeli?

Yenilenmek, değişiklikler yapmak için en güzel zamanlardır aslında sonbahar ayları. Bu değişimlerin en başına cilt bakım rutinini eklemek gerektiğini düşünenlerdenim. Cilde buhar banyosu yapılmalı mı, peki ya peeling adımı? Serum ve cilt maskesi için seçenekler neler? Sonbaharda cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmeli? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

0
238

Yenilenmek, değişiklikler yapmak için en güzel zamanlardır aslında sonbahar ayları. Bu değişimlerin en başına cilt bakım rutinini eklemek gerektiğini düşünenlerdenim. Cilde buhar banyosu yapılmalı mı, peki ya peeling adımı? Serum ve cilt maskesi için seçenekler neler? Sonbaharda cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmeli? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Tazelenmek ve yeni bir başlangıç yapmak için güzel zamanlardır, sonbahar ayları. Evi derinlemesine temizlemekten, gardırobu elden geçirip, düzenlemeye kadar yaşamın her alanını temize çekmek için bahar aylarını kullanmayı seviyorum. Bu noktada benim listemin başında yer alan konulardan biri de cilt ve saç bakım rutinini gözden geçirmektir. Çünkü mevsime göre onları koruma yöntemimi değiştirmek bende her zaman iyi sonuçlar veriyor. Saç bakımı adımı başka bir yazı konusu olduğundan geçip, hemen sonbaharda cilt bakımı rutinini değiştirmek gerekli mi, gerekliyse nelere dikkat etmeli, bir bakalım istiyorum

Ancak öncesinde kendi cildimle ilgili birkaç bilgi vermeliyim. Ben, kurumaya meyilli bir karma cilt tipine sahibim. Buna artık ortaya çıkmaya başlayan cilt yaşlanma belirtilerini de eklemeliyim. Bu nedenle mevsime uygun şekilde cildi iyi nemlendirecek ve bu nemi koruyacak bir rutini takip etmeliyim. 

Sonbaharda Cilt Bakımı Rutinini Nasıl Değiştirmeli?

1- Cilt temizliği;

Yukarıda bahsettiğim cildin nemini koruma mevzusu elbette sadece nemlendirici kremlerle olmuyor. Kullandığım cilt temizleyicinin de bu sürece destek olması şart. Çünkü  temizleyici cildin ph seviyesini bozmamalı ki bu nedenle cilt bariyeri zarar görmesin. Cildi kurutan ve içeriği nedeniyle cilde zarar verebilen seçeneklerden uzak durmak şart. Cilt için nazik ama bir o kadar da cildi iyi temizleyen bir seçenek gerekli. Bir süredir kullandığım Neutrogena yerine CeraVe’ye geçiş yapacağım. Çünkü soğuklarla gelen nemsiz havanın ciltte yarattığı sert ve kurutucu koşullar için biraz daha nazik bir temizlemeye ihtiyacım var.

Bir de temizleme adımına haftanın birkaç günü peeling seçeceği de eklemek gerek. Böylelikle hem daha derin temizleme yapılır hem de ciltteki renk değişikliğinden ve izlerden kurtulmak için bakım rutinine bir destek sağlamış oluruz. Ben bunun için Simple Gözenek Arındırıcı Peeling ürününü kullanıyorum. Hem içeriği nedeniyle çok nazik hem de peeling görevi gören parçacıklar küçük olduğundan kuru ciltte tahriş yaratma ihtimali yok. 

2- Tonik;

Cilt bakım rutininin olmazsa olmaz bir adımı değil bana kalırsa, tonik kullanımı. Ancak ben seviyorum :) Özellikle de cildi yatıştıran, sert hava koşullarından daha az etkilenmesine yardımcı olan ve hatta iyileştirici özelliklere sahip bir seçenek soğuk havalar da mükemmel bir bakım adımı olacaktır. Kısacası sonbaharda cilt bakımı rutinine eklediğim güzel bir adım.

Eğer doğal bir tonik kullanmayacaksanız, satın aldığınız ürünün etiketini mutlaka kontrol edin. Alkol içerenler ciltte ekstra kurutucu etki oluşturacaktır. 

Ben doğal seçeneklerden yana hakkımı kullanacağım. Bu noktada iki seçeceği dönüşümlü kullanma niyetindeyim. Bunlardan birisi yeşil çay (beyaz çay da kullanılabilir) ve elma sirkesi ikilisi… İkisinin de doğal olması şart! Ayrıca elma sirkesinin çok iyi seyreltilmesi gerekiyor. Ben genellikle 1/2 kupa yeşil çay içine 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyuyorum ve buzdolabında saklıyorum. 

Diğer seçenek de doğal ve gerçek! Ben daha önce Gülsha almıştım şimdi de Rose§Cure markayı denemeyi düşünüyorum. Buzdolabında tutup gece ve sabah pamukla yüzümü silerek cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlama niyetindeyim:)

Bunların dışında tonik olarak satın alacağınız ürünlerde cadı fındığı gibi şahane bir içeriği de arayabilirsiniz. Cadı fındığı, yağla savaşan ve cildi sıkılaştıran doğal bir içeriktir, ancak garip bir şekilde kuru ciltler için de çok faydalıdır. Genellikle kuru cilt tarafından şiddetlenen egzama gibi durumları yatıştırmaya yardımcı olmak için anti-inflamatuar, nemlendirici ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

3- Geceleri Nemlendirmeye Katkı Sağlacak Serum veya Maske;

Elbette bu seçenek cilt tipine göre değişiklik gösterecektir. Benim daha fazla kurumaya meyilli bir cildim olduğundan nemlendirici dışındaki seçenekleri de bakım rutinine eklemem gerekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında serum adımını Ordinary Retinol serumu ile değerlendiriyorum. Haftanın 2 günü retinol serumu kullanarak yaşlanma belirtilerine karşı cildimi korumayı seçiyorum. Diğer yandan dönem dönem maruz kaldığım akne sorunum için de iyi bir seçim oluyor, retinol. (Retinol nedir, nasıl kullanılır konuları için burayı tıklayabilirsiniz—>Retinoid Retinol Nedir)

Nem konusu için FOREO UFO ve Aktif Maskeler kullanıyorum aslında. UFO ile birlikte “Make My Day” Hiyolüronik asit içerikli maskesi cildim için tam da ihtiyacım olan nemi sağlamakta gayet başarılı. 

4- Buhar Banyosu :

Sonbahar, evde yapacağınız mini bir yüz bakımı ile cilt rutininizi değiştirmek için mükemmel bir fırsat sunar. Sıcaklık, hava ve nemdeki mevsimsel değişiklikler, günlük bakımınızı değiştirmek için iyi sebeplerdir aslında.

Her zaman olmasa da haftada 1 yapmaktan en keyifli bakım adımlarından biri de buhar banyosu. Buhar, gözenekleri açtığı, cildi yumuşattığı, dolaşımı arttırdığı ve çeşitli serum ve nemlendiricilerin daha iyi nüfuz etmesine izin verdiği için yüz bakımında sevdiğim bir adım.

Bir tencere kaynar su içine 1 çay kaşığı karanfil ve 1 yemek kaşığı kadar taze biberiye koyuyorum. Cildi temizledikten sonra yüzümü yakmayacak bir mesafeye yaklaşıp(40-45cm uzak gibi), başımın üstüne (omuzlarımı, başımı ve su dolu tencereyi kapayacak şekilde)bir havlu örtüyorum. 5-10dk kadar beklemek gayet yeterli. 

Bu adım sonrasında serum veya maske uygulaması yapıp, nemlendiricimi sürüyorum. Nemlendirici olarak da Simple Vital Vitamin Hassas Ciltlere Uygun Gece Cilt Bakım Kremi kullanıyorum. Uygun fiyatlı olduğu kadar şahane bir nemlendirme sağlıyor. Sabah daha aydınlık ve temiz bir cilde uyanıyorum.

İşte benim cilt bakım rutinime eklediklerim ve çıkardıklarım bu şekilde… Peki siz neler yapıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here