Siyah çay ile cilt bakımı

0
2121

Hepimiz cilt bakımı veya cilt problemlerine çözümler için, evde bulunan malzemelerle doğal reçetelerin peşindeyiz. İşte siyah çay ile cilt bakımı da bu yüzden bizim için önemli. Bu ısrarımızda haklı olduğumuz da her geçen gün ortaya çıkan doğal yöntemler ile kanıtlanıyor adeta. İşte bunlara çok güzel bir örnek ile tekrar karşınızdayım. Siyah çayın yararları uzunca zamandır uzmanlar tarafından da anlatılmakta zaten. Ancak bizim bugünkü ana konumuz siyah çay ile cilt bakımı. Siyah çayın cilt için faydaları konusundan yararlarak, önce cildi ölü hücrelerden arındıracak, gözenekleri temizlemeyecek ve cildin yenilenmesine yardımcı olacak bir peeling yapacağız ardından siyah çay ile cilt lekeleri çözümü için yapabileceğimiz kolay bir maske uygulayacağız.

Siyah çay ile peeling :

Peeling yapmanın veya yaptırmanın öneminden, peelingin faydalarından daha önce pek çok sefer bahsettik aslında. Ancak kısaca burada da yer vermek gerekirse peeling, cildi ölü deriden arındırmak ve sağlıklı cilt yapısına kavuşabilmek için önemli bir cilt bakımı adımıdır. Peeling yapmak için illa bir güzellik merkezine gitmek zorunda değilsiniz. Cildinize uygun olan, evde bulunan malzemeleri kullanarak kendi peeling maske tarifinizi de oluşturabilirsiniz.

1 siyah çay ile cilt maskesi_mini

Buradaki peeling tarifinde siyah çay kullanmamızın sebepleri, içerisindeki B2 vitamini, C ve E vitamini, magnezyum, potasyum, çinko, tanin ile kafein içermesinden kaynaklı beyazlatıcı etkisidir aslında. Kısacası bu peelingi uygulayarak özellikle siyah nokta, akne, ciltteki lekelerden kaynaklı ton farklılıklarından kurtulup tekrar parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

İşte siyah çay ile peeling maskesi için gerekli malzemeler; 1 yemek kaşığı siyah çay, 1/4 bardak sıcak su, 1 yemek kaşığı bal (mümkün olduğunca organik), 1 çay kaşığı limon suyu. Peeling maskesinin hazırlanışına gelirsek; Önce sıcak suyu çayın üzerine dökün ve 2-3 dakika demlenmesine izin verdikten sonra suyunu başka bir kaba alın (isterseniz afiyetle içmek için bekletebilirsiniz). Çay tanelerinin içine balı ve limonu ekleyin ve karıştırın.

2 siyah çay ile cilt lekeleri çözümü_mini

Biraz cıvık bir kıvamı olduğu için, yüzünüze uygulamadan önce üzerinice bir örtü almanızda fayda var. Gözlere gelmesinden kaçınarak tüm cildinize ve hatta boynunuza maskeyi uygulayın. 5 dakika kadar beklemeniz gerekecek. Ancak bu sırada kenara ayırdığımız çay suyunu birer pamuğa biraz damlatıp, gözlerinize kompress yapabilirsiniz. Hem göz çevresindeki deriye de çay ile yenilenme şansı tanımış olursunuz hem de olası şişliklerin inmesini de sağlarsınız. 5 dakikanın sonunda dairesel hareketlerle masaj yaparak maskeyi temizlemeye başlayabilirsiniz. Son olarak önce ılık su sonra nispeten daha soğuk ile cildinizi iyice yıkayabilirsiniz. Temizliğin ardından önce tonik ve sonra nemlendiricinizi sürmeyi de unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here