Sivilcelere Sarımsak Maskesi Tarifleri

0
600

Sarımsağın doğal antibiyotik ve antiviral etkisi sayesinde sivilcelerden kurtulmak için doğal çözüm olabilmektedir. Peki, sarımsak sivilceleri kurutmak için nasıl kullanılır? Sarımsak sivilceye nasıl uygulanır? İşte, sivilcelere sarımsak maskesi tarifleri esraninportresi’nde.

Sarımsak, gerçek bir süper besindir. Chia tohumu gibi son zamanların en popüler besinini keşfetmeden önce özellikle de genel sağlığımızı korumak adına tükettiğimiz en önemli besinlerden biriydi sarımsak! Çünkü sahip olduğu antibakteriyel ve anti-inflamatuar gibi tıbbi özellikleriyle, içteki ve dışarıdaki birçok yaygın rahatsızlığı hafifletmekte mükemmeldir.

Sarımsağın cilde en önemli faydaları, gözeneklerin tıkanmasını önlemek, sivilce-akneye neden olan bakterileri öldürmek ve iltihabı azaltmaktır. Anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-fungal özellikler içermesi nedeniyle akne üzerinde mükemmel etkisi olan allicini bileşenini ortaya çıkarmak için bir kaç diş sarımsak ezmeniz yeterlidir.

Diğer yandan yağlı ciltler için de mükemmel bir kurutma görevi yerine getirir. Ancak unutulmamalıdır ki, sarımsak direkt olarak cilde uygulandığında tahrişe veya fazla gerilmeye neden olabilir. Bu yüzden su, jojoba yağı veya aloe vera gibi başka doğal malzemeler ile birleştirilip, seyreltilmesi ve bu şekilde kullanılması önerilmektedir.

Sivilcelere Sarımsak Maskesi Tarifleri

Sivilcelere Sarımsak Maskesi Önerisi 1 :

  • 1 diş sarımsak, ezilmiş olmalı
  • 1 çorba kaşığı Bentonit kil
  • 1 damla çay ağacı yağı
  • 1 çorba kaşığı bal (macunumsu kıvam elde edecek kadar, aloe verayı da kullanabilirsiniz.)

1 sivilceler icin sarimsak ile maske tarifleri_mini

Sarımsak, kil ve çay ağacı yağı ile küçük bir kaseye koyun. Ardından yumuşak bir tutarlılıkta macun kıvamına ulaşana kadar yavaşça bal ekleyin (veya aloe).

Bu karışımı sorunlu alanlara uygulayabileceğiniz gibi yüz maskesi olarak da kullanabilirsiniz (sadece gözlerden kaçının!). Maskeyi 5-10 dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.

Sivilceler için Sarımsak ile Maske Önerisi 2 :

  • 1/2 diş taze sarımsak, ezilmiş olmalı
  • ½ çay kaşığı jojoba yağı
  • 1-2 damla çay ağacı yağı

2 sivilcelere sarimsak ile maske tarifleri_mini

Yarım diş sarımsağı iyice küçük küçük doğrayın veya bir kaşıkla (havanda da olabilir) iyice ezin. Sarımsağa 1/2 çay kaşığı jojoba yağı ekleyin. Bu noktada, bazı doğal yağlar gözenekleri tıkayarak daha fazla sivilceye neden olma riski taşıyabileceğinden, jojoba yerine bir başka yağı kullanmamaya dikkat edin. 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

3 sivilcelere sarimsak ile maske tarifleri_mini

Temiz bir parmak veya kulak çubuğu yardımıyla sivilce lekelerine veya aknelerin üzerine uygulayın. Sarımsağın sihrini devam ettirebilmesi için sivilcelerin üzerinde bırakabilirsiniz. Hatta bir gece bırakıp, sabah yıkayabilirsiniz. Karışım buzdolabında birkaç gün depolanabilir, ancak yine de en iyi sonucu alabilmek için taze olması en iyisidir.

Akne-sivilce, ergenlik dönemi veya gençlik geride bırakıldığı zaman ortadan kaybolan bir sıkıntı değil ne yazık ki. Peki, sivilce doğal yontemlerle nasıl geçer? Sivilcelerden kurtulmak için domates maskesi, sarımsaklı maske gibi evde kolay ulaşılabilen malzemeler ile diğer maske tarifleri esraninportresi’nde–> sivilce doğal yöntemlerle nasıl geçer?

Sivilcelere Sarımsak ile Maske Önerisi 3 :

Sarımsak, antibakteriyel özellikleri nedeniyle akne için iyi bir doğal ilaç olarak düşünülmektedir. Sarımsağı dışarıdan uygulamak için basit bir öneri daha;

  • 2-3 diş sarımsak
  • Su ya da aloe vera jeli

2-3 diş sarımsağı ezin ve yaklaşık 10 dakika boyunca suda bekletin. Pamuklu bir bezle sorunlu noktalara uygulayın. Çok sulu bir kıvam olmasından rahatsız olursanız su yerine aloe vera jelini kullanın.

Uyarı 1 : Tüm bunlarla birlikte her ne kadar antibiyotik özellikleri sebebiyle tükettiğimiz zaman sivilceleri kuruttuğu düşünülse de içeriğindeki diğer etken maddeler sivilcelerin ve aknelerin artmasına da neden olabilmektedir. Bu sebeple de zaman zaman uzmanlar yoğun sivilce sorunu yaşayanların beslenme programından sarımsağı çıkarmaktadır.

Uyarı 2 : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal bir olsa ilk defa kullanacağınız maske-krem gibi hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here