Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

Sivilcelerin yüzünüzde çıktığı bölgelerin sağlığınız hakkında bazı ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Bu bilgiler sivilcelerden, iltihaplı aknelerden tamamen kurtulmak adına bir yol haritası çıkarmaya yardımcı olabilirler. Akne-sivilceler sağlığınız hakkında ne anlatıyor esraninportresi'nde.

0
2084

Sivilcelerin yüzünüzde çıktığı bölgelerin sağlığınız hakkında bazı ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Bu bilgiler sivilcelerden, iltihaplı aknelerden tamamen kurtulmak adına bir yol haritası çıkarmaya yardımcı olabilirler. Akne-sivilceler sağlığınız hakkında ne anlatıyor esraninportresi’nde.

Sabah uyandığınız zaman sinir bozucu bir sivilcenin yüzünüzde belirmiş olduğunu görmek cidden can sıkıcı. Sırtta, kollarda çıkan sivilceler gizlemesi daha kolay olduğundan bir nebze daha tolere edilebilir olsalar da yüzdeki sivilceler ortaya çıktığı andan itibaren istenmezler. Aslında sivilcelerin yüzünüzde çıktığı bölgelerin sağlığınız hakkında bazı ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Çoğunlukla sivilceler, yüzün belirli bir bölgesinde toplanıyorsa bunun sebebini araştırırken ilk olarak bakacağınız hormon değişimleri ve bazı alışkanlıklarınız olmalı örneğin. Bunlar kesin ve değişmez kurallar olmamakla birlikte sivilcelerden, iltihaplı aknelerden tamamen kurtulmak adına da bir yol haritası çıkarmamıza yardımcı olabilirler. Akne-sivilceler sağlığınız hakkında ne anlatmaya çalışıyor birlikte öğrenelim…

Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

1 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor_mini

1- Çene bölgesindeki sivilce-akneler :

Çene bölgesinde ortaya çıkan sivilcelerin sebebi genellikle hormonal dengesizliklerdir. Kadınlar bununla en çok adet dönemlerine bir-iki hafta kala karşılaşırlar ki oldukça yaygın olduğunu belirtmekte fayda var. Bu dönemde değişen östrojen seviyeleri sivilcelere sebep oluyor olabilir. Şu noktada şanslısınız ki geçici bir durumdur ve adet olmanızla birlikte sivilceler hızla kaybolma eğilimi gösterir.

Ancak hormon dalgalanmaları veya dengesizlikleri sadece adet dönemlerinde ortaya çıkmaz. Polikistik over sendromu ve tiroid sorunları gibi durumlar da hormonlarda değişimlere neden olabilir. Hatta kronik stres bile hormonlarınızda değişime neden olabilir ki sırf bu yüzden stres ile baş etmeyi bir an önce öğrenmekte fayda var.

Hormonal düzeylerinizi kontrol etmenin en iyi yolu bir kan testidir. Bunun için aile hekiminize gidip ücretsiz olarak değerlerinizi kontrol ettirmek de mümkün. Yani eğer çene bölgesinde yoğunlaşan sivilce sorunları varsa hemen doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

2 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor cene sivilceleri akne_mini

2- Çene kemikleri bölgesindeki sivilce-akneler :

Bu bölgede yoğunlaşan sivilce sorunları yaşıyorsanız, sindirim sisteminiz gerektiği gibi çalışmıyor olabilir. Bu da midenize ve bağırsaklarınıza daha fazla dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sağlıklı bir sindirim sistemi için, meyvelerden, sebzelerden ve tahıllardan daha fazla lif tüketmeye çalışın. Ayrıca, probiyotikler bakımından zengin gıdalar tüketerek de sindirimi kolaylaştırabilirsiniz ki bu noktada kuru kayısı, yoğurt ve kefir nefis seçeneklerdir. Bununla birlikte, akılda tutmanız gereken bir detay da ilk madde, yani hormonal değişimlerin de çene çizgisinde sivilcelere neden olabileceği.

3 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor cene hatti sivilceleri akne_mini

Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

3- T bölgesindeki sivilce-akneler :

Karma cilt tipine sahip olduğunuz için de T bölgeniz fazla yağlı ve sivilceli olabileceği gibi karaciğere bağlı sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Aslında kırmızı burun, bağlımlılık derecesinde alkol alışkanlığı olan kişilerde görülen hasar görmüş bir karaciğer belirtisidir. Dolayısıyla sürekli sivilceniz varsa – ya da burnunuzun kırmızımsı bir renk tonu varsa, bu karaciğerinizle bir soruna işaret ediyor da olabilir.

Özellikle içki alışkanlıklarınız varsa bu durumu ciddi olarak düşünmeye başlamanız şart! Elbette alkol kullanmıyorsanız ve dolayısıyla da alkolün sebep olduğunu düşünmüyorsanız, karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz de fayda olabilir.

4- Alın bölgesindeki sivilceler-akneler :

Alın bölgesinde yoğunlaşan sivilce sorunu yaşıyorsanız, bu böbreklerin çalışmasıyla ilgili bir aksaklığa işaret ediyor olabilir. Çok basit anlatımla yeterince su içmemeye bağlı olarak vücutta ortaya çıkan dehidrasyon bile buna sebeptir. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamak için bol su içmek ve sağlıklı çalışan böbrek fonksiyonları gereklidir.

Şekerli, gazlı içecekler yerine sadece su için. Alnın çevresindeki alanlar, gözlerinizin altı ve kulaklar gibi alanlardaki sivilceler de böbrek sorunlarına işaret ediyor olabilir.

5 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor alin sivilceleri akne_mini

Diğer yandan her alın bölgesi sivilceleri böbrek sorunları da demek değil elbette. Yani gerektiği gibi cilde temizlememek, makyaj malzemeleri, devamlı olarak alnı kapatan kahkül, şapka gibi unsurlar da sivilcelere sebep oluyor olabilir. En basit önlem olarak makyajınızı günün sonunda düzgün bir şekilde çıkartıp, doğru nemlendiriciyi kullandığınızdan emin olun.

Akne ve sivilceler vücudun hangi bölgesinde olursa olsun can sıkıcıdır. Peki, alın sivilceleri nasıl geçer? Detaylarıyla daha önce sizinle paylaşmıştım ki ilginizi çekiyorsa buradan okuyabilirsiniz–> alın sivilceleri neden olur nasıl geçer?

Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

5- Yanaklarda yoğunlaşan sivilce-akneler :

Yanak bölgesi akciğer ile bağlantılıdır ve örneğin egzersiz yaptıktan sonra yanaklar kırmızıya doğru döner. Bu yüzden de bu bölgedeki sorunlarda akciğer fonksiyonlarını gözden geçirmeniz anlamına gelebilir.

Diğer yandan her yanak bölgesi sivilceleri akciğer sorunları da demek değil elbette. Yani sigara ve hava kirliliği de sivilcelere neden olabilir. Dış etkenler olarak da kirli telefonlar, yastık kılıflarına dikkat etmekte fayda var. Bu nedenle, her ikisini de sıklıkla temizlemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

6 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor yanak sivilceleri akne_mini

6- Yanak altı bölgesindeki sivilce-akneler :

Burası çene çizgisinin hemen üzerindeki alandır. Burada yoğunlaşan sivilce sorunları diş eti iltihabı gibi ağız sorunlarıyla ilgili olabilmektedir. Bunu önlemek için, düzenli olarak dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak suretiyle iyi bir ağız hijyeni sağlamaya özen gösterin. Daha doğal diş macunlarına ve ağız gargaralarına geçmek de sorunlara yardımcı olabilir.

7 sivilceler sagliginiz hakkinda ne soyluyor alt cene sivilceleri akne_mini

Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

7- Sırt bölgesinde yoğunlaşan sivilceler :

Daha görünür halde olmalarından yüzde çıkan sivilceler ile ilgilensek de başta sırttaki sivilceler olmak üzere vücut sivilceleri de oldukça acılı ve rahatsız edicidir.

Sırt bölgesi normalde örtülmüş olduğundan, giyilen kıyafetler terin vücuttan atılmasına engel olabilir ki bu da gözenekleri tıkayan bir sebeptir. Sırt bölgesi için uygun hijyeni sağlamak, ulaşılması zor olduğundan bu da bir faktördür. Ek olarak, cilt ile kıyafetler arasındaki sürtünme (sırt çantası bile durumu şiddetlendirebilir) iltihaplanma olasılığını artırabilir.

Hormonlar hem yüz hem de vücut sivilceleri için büyük bir suçludur. Bununla birlikte, hormonal sırt sivilcesi, en çok genç erkeklerde görülür.

Peki sırttaki sivilcelerden kurtulmak için ne yapılmalı, sırttaki sivilceler nasıl geçer? Detaylarıyla daha önce sizinle paylaşmıştım ki ilginizi çekiyorsa buradan okuyabilirsiniz–> sırttaki sivilceler nasıl geçer?

sirttaki sivilceler nasil gecer sirt sivilceleri vucut sivilceleri_mini

Sivilceler Sağlığınız Hakkında Ne Anlatıyor?

8- Vücut sivilceleri :

Sırt sivilceleri, kalça sivilceleri veya göğüs-gerdan bölgesi sivilceleri gibi vücut sivilceleri, yüzdeki sivilceler kadar can sıkıcıdır. Hatta çoğu zaman yüzdeki sivilcelere göre çok daha ağrılı olurlar. Şampuan kalıntıları, çok dar kıyafetler, terleme veya vücut bakımını gerektiği yapmamak bu sivilcelere neden olabilmektedir. Peki vücut sivilceleri nasıl geçer? Detaylarıyla daha önce sizinle paylaşmıştım ki ilginizi çekiyorsa buradan okuyabilirsiniz–> vücut sivilceleri neden oluşur  ve nasıl geçer?

Genetik faktörler, vücudun akne-sivilceye neden olabilen çeşitli hormonlara nasıl tepki vereceği konusunda etkin rol oynar. Ancak özellikle makyaj sırasındaki tetikleyici davranışlar, son derece can sıkıcı olan sivilceler daha da kötüleşir. İşte, sivilceye neden olan alışkanlıklar ve alınması gereken önlemler esraninportresi’nde–> sivilceye neden olan alışkanlıklar

1 vucut sivilceleri neden olusur sırt sivilceleri_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here