Sivilceler için Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Sivilce ve geride bıraktığı sivilce leke ve izleri için en çok kullanılan doğal yağlardan biridir, karanfil yağı. Peki, karanfil yağı sivilcelerde gerçekten etkili mi ve karanfil yağı sivilceler için nasıl kullanılır? Sivilce ve lekelerde karanfil yağı kullanımı önerileri, esraninportresi'nde.

0
2182

Sivilce ve geride bıraktığı sivilce leke ve izleri için en çok kullanılan doğal yağlardan biridir, karanfil yağı. Peki, karanfil yağı sivilcelerde gerçekten etkili mi ve sivilceler için karanfil yağı nasıl kullanılır? Sivilce ve lekelerde karanfil yağı kullanımı önerileri, esraninportresi’nde.

Sivilce ile mücadele etmek ne yazık ki her zaman iyi sonuçlanmıyor. Yüzünüzde bıraktığı sivilce iz veya lekeler yanı sıra yarattığı özgüven kaybı herkesi daha iyi çözüm arayışına yönlendiriyor. Bu nedenle kozmetik ürünler, medikal uygulamalar dahil olmak üzere pek çoğumuz bizi en iyi sonuca ulaştıracak olan tedaviyi uygulamak istiyoruz. Ancak gerek kullanılan ürünlerdeki etkisinden çok da emin olamadığımız kimyasal içerikler gerekse de kullanılan bazı yöntemlerin pahalı olması, evde kolay uygulanan doğal tedavilere yönlendiriyor bizi. İşte, sivilce tedavisi için karanfil yağı kullanımı da bu nedenle en çok ilgimizi çekenlerden biri. Bu yazıda hem karanfil yağının sivilceye etkisi hem sivilceleri önleme özelliği hem de sivilce tedavisi için karanfil yağı kullanımları üzerinde duracağız.

Sivilceler için Karanfil Yağı Etkili mi?

karanfil yagi sivilceler icin nasil kullanilir lekeler icin dogal cozumler

Karanfil bitkisinin aromatik çiçeklerinden elde edilen karanfil yağı, güçlü antibakteriyel özelliği ile bilinmektedir. Tropik bitki yağı, baharatlı, ağır bir aromaya ve soluk sarı renk tonuna sahiptir. Akneye neden olan tür de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki bakteriler için toksik olduğu yapılan çalışmalarda ortaya konmuştur. Analjezik ve antiseptik özellikleri, cilt enfeksiyonu ve akne-sivilce gibi hastalıklarla mücadelede karanfil yağını ideal kılar. Yağ, cilt kirlerini gidermeye yardımcı olur ve ayrıca kistik aknenin neden olduğu ağrıyı azaltıcı muhteşem bir etki gösterir.

Sivilce Tedavisinde Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

1. Akne için Karanfil Yağı :

Karanfil yağı antioksidanlar açısından zengindir ve cildinizde sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bu yöntemi kullanırken karanfil yağı bazı hassas cilt tipleri için çok güçlü olabileceğinden bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi de gerekli olabilmektedir.

Malzemeler;

 • 2 damla karanfil yağı
 • Yağsız, kompoze olmayan bir nemlendirici
 • Yağsız yüz temizleyicisi

Uygulama;

 1. Sivilce üzerine kulak çubuğu karanfil yağı sürün.
 2. Yaklaşık 10 dakika bekletin.
 3. Yüzünüzü biraz su ve yağsız bir yüz temizleyici ile yıkayın.
 4. Kurulayın ve yağsız nemlendiricinizi sürün.

2. Sivilceler için Karanfil Yağı ve Hindistancevizi Yağı :

Hindistan cevizi yağı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Gözeneklerinizi tıkayan kir ve yağları çözerken aynı zamanda cildinizi yağ asidi içeriği ile besler ve nemlendirir. Karanfil yağı ile birlikte cildinize nüfuz ederek mevcut olabilecek sivilce kaynaklı bakterileri öldürür.

Malzemeler;

 • 3-5 damla karanfil yağı
 • 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağı

Uygulama;

 1. Gözeneklerinizi rahatlatmak için cildinizi 5 dakika boyunca buhar banyosuna maruz bırakın.
 2. Bir karışım oluşturmak için yağları birleştirin.
 3. Bu yağ karışımını yüzünüze uygulayın ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın.
 4. Yüzünüze masaj yapmaya devam edin, akne eğilimli bölgelere odaklanın, yaklaşık 10 dakika devam edin.
 5. Yüzünüzü yağsız bir temizleyici ile yıkayın ve kurulayın.
 6. Günde bir kez uygulanabilir

Bu tedavi için, % 100 saf zeytinyağı da kullanılabilir. Zeytinyağı antibakteriyel aktiviteyi artırır, cildinizi korur ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca cildinizi beslemeye yardımcı olur ve genel sağlığını, solgun yara izlerini ve cildinizi iyileştirir.

3. Akne için Nemlendirici ve Karanfil Yağı :

Bu, karanfil için sivilce yağı kullanmanın en kolay yollarından biridir. Nemlendiriciniz cildinizin nem bariyerini güçlendirir. Karanfil yağı gözeneklerinizi dezenfekte etmeye, sivilceleri iyileştirmeye ve çatlakları önlemeye yardımcı olur.

Malzemeler;

 • Komedojenik olmayan nemlendirici
 • 1 damla karanfil yağı
 • Yağsız yüz temizleyici

Uygulama;

 1. Yüzünüzü yağsız bir yüz temizleyici ve su ile yıkayınız.
 2. Cildinizi kurulayın ve bir madeni para büyüklüğünde nemlendirici içerisine karanfil yağı ekleyin.
 3. Nemlendiriciyi yüzünüze hafifçe masaj yaparak sürün.
 4. Günde bir kez yapılabilir.

Sivilceler için Karanfil Yağı Kullanırken İpuçları, Önlemler ve Uyarılar :

Akne ve sivilceyi ortadan kaldırmak için karanfil yağı uygulamak iyi bir fikir, ama dikkatli olmalısınız.

 • Hassas cilde sahip insanlar, akne gidermek için cildine karanfil yağı uygulamadan önce bir test yapmalıdır. Yüzünüze uygulamadan önce bileğinizde veya kulağınızın arkasında test edin.
 • Yağın uygulanması herhangi bir cilt komplikasyonuna yol açarsa derhal dermatologa başvurmalısınız.
 • Karanfil yağı sadece soğuktan acı çekmez, ama aynı zamanda sivilcelere de bulaşır ve zeminin geride bıraktığı izleri ortadan kaldırır. Bir sivilce sorununuz varsa, karanfil yağı cilt bakımınızı tamamlamak için olmazsa olmaz bir maddedir.
 • Karanfilin, öjenol içeriği nedeniyle kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı bilinmektedir. Karanfilin antikoagülan / antiplatelet ilaçlar gibi kan inceltici ilaçlarla etkileştiği bilinmektedir ve bu nedenle bu tür ilaçlarla kombine edilmemelidir.
 • Topikal kullanım için karanfil yağının hindistan cevizi gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi tavsiye edilir. Ciltte seyreltilmemiş yağ kullanılması tahrişe neden olabilir. Ayrıca karanfil yağını ardı ardına iki haftadan uzun süre kullanmayın.
 • Karanfil uçucu yağının genellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa karanfil yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Her zaman% 100 saf, organik ve tedavi edici dereceli karanfil esansiyel yağı kullandığınızdan emin olun.
 • Çocuklar ya da yaşlılarda kullanırken dikkatli olun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here