Sivilce ve Akneler için Elma Sirkesi Kullanımı

Lekeleri azaltma, sivilce ve akne ile mücadele edebilme, cildi toksinlerden arındırma ve cilt dokusunu iyileştirme… Bunlar, elma sirkesinin cilde faydaları sadece birkaçı… Peki, özellikle de sivilce ve akneler için elma sirkesi nasıl kullanılmalıdır? Elma sirkesi ile cilt temizliği nasıl yapılır? Tüm detaylar; esraninportresi’nde. 

0
2677

Lekeleri azaltma, sivilce ve akne ile mücadele edebilme, cildi toksinlerden arındırma ve cilt dokusunu iyileştirme… Bunlar, elma sirkesinin cilde faydaları sadece birkaçı… Peki, özellikle de sivilce ve akneler için elma sirkesi nasıl kullanılmalıdır? Elma sirkesi ile cilt temizliği nasıl yapılır? Tüm detaylar; Sivilce ve Akneler için Elma Sirkesi Kullanımı yazısıyla esraninportresi’nde. 

Sivilce ve akne sorunları ne yazık ki artık yaş bağlantılı olmaktan çıktı. Cildi temiz tutup oluşmalarını önlemek veya hızla kuruyup, ciltte leke bırakmamalarını sağlamak içinse en iyi doğal alternatiflerden biri de elma sirkesi. Beraberinde kullanacağınız doğal iyileştiriciler ile birlikte istenilen cilde ulaşmak aslında oldukça kolaydır. Çünkü antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklerin yanı sıra doğal elma sirkesi vitaminler ve minerallerle doludur. Ayrıca, gözeneklerin tıkanmasına ve ölü deri hücrelerinin yok olmasına yardımcı olan asetik asit bakımından da zengindir.

Elma sirkesi fermente edilmiş elma suyudur ki bu fermantasyon işlemi, elma sirkesinin çeşitli bileşikler, besinler ve probiyotiklerle dolmasına neden olur. Ancak sihirli özelliklere sahip olan evde kendi yaptığınız ve içeriğinden emin olduğunuz doğal elma sirkesidir. Uzun zamandır gerek tv de gerekse internette elma sirkesi güzellik sebebiyle doğal elma sirkesi yapımı çok defa gösterildiği için herkesin iyi bildiğini düşünerek bu konuya girmiyorum ve daha iyi görünen bir cilt için elma sirkesi kullanımı ile ilgili detaylar ile devam ediyorum.

Cildimiz doğal olarak asidiktir. Ancak sert krem ve temizleyicilerin tekrar tekrar kullanılmasıyla, cildi mikroplardan, bakterilerden ve kirlenmeden koruyan narin asit mantosunu bozabiliriz. Elma sirkesini bu kadar harika yapan şeylerden biri de cildin pH dengesini geri kazanması ve asit mantosunun onarılmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca bakterileri öldürür, fazla kiri, yağı, makyajı temizler ve ölü ciltten arındırır.

Ek olarak;

 • Yaşlılık lekelerini azaltma
 • Sivilce mücadele ve lekeleri azaltma
 • Cilt pH’ını dengeleme
 • Kırışıklıkların önlenmesi
 • Toksinleri arındırma
 • Cilt dokusunu iyileştirir
 • İşte, sorunlu cildi temizlemek ve hatta gözenekleri küçültmek, cilt tonunu düzeltmek için kullanmanın 3 yolu

Sivilce ve Akneler için Elma Sirkesi Kullanımı

1. Yüz Yıkama

Yüzünüzü elma sirkesi ile yıkamak, yağ, kir ve pisliklerin gözeneklerden arındırılmasına yardımcı olur. Hızlı bir şekilde durulanabildiği için, kokudan etkilenmezsiniz. Düzenli kullandığınız yüz yıkama ürününün içine bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyebileceğiniz gibi durulama suyunuza karıştırarak da kullanabilirsiniz. 

2. Tonik olarak Elma Sirkesi

Elma sirkesini cildi temizledikten sonra uygulamak, inatçı kirleri ve yağı temizleyerek gözenekleri sıkılaştırır. Cildinize su ile seyreltilmemiş elma sirkesi uygulamamanız tavsiye edilir, çünkü cildi yakabilir veya cildi daha kötü hale getirebilir. (Ama ben her zaman doğrudan uyguladım (şşş, söylemeyin!) ve herhangi bir sorun yaşamadım.) Ancak elbette cildinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu yüzden daima sizin için en iyisini kendiniz bilirsiniz.

Karışım;

 • 1 ölçü elma sirkesi
 • 1 ölçü su

Yüzünüzü yıkadıktan sonra, bir pamuk top kullanarak cilde uygulayın. Durulama yapmayın. İki bileşenli bir tonik yapmak için su yerine yeşil çay kullanabilirsiniz. Böylelikle, cildinizin pH değerini dengeler ve kızarıklık ve sivilcenin azaltılmasına yardımcı olur.

3. Siyah Noktalar

Siyah noktaların tedavi edilmesi, büyüme şansı bulamadan sinir bozucu sivilcelerin ve sonrasındaki izlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Bir kulak çubuğu üzerine küçük bir parça sirke dökün ve bir seferde doğrudan lekelerin üzerine kurulayın. Leke yok olana kadar her gün tekrar uygulanabilir. Elma sirkesi ile yaşlılık lekelerini gidermek de mümkün olabilir.

Elma Sirkesi Kullanımı

4. Elma Sirkesi ile Akne Yüz Maskesi

Şimdilerde maskelerde çokça yer alan kömür ve bentonit kilden birer çorba kaşığı birleştirin. Ardından macun kıvamı elde edene kadar elma sirkesi kullanın. Temiz yüze bu maskeyi yayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın ve nemlendirici uygulayın.

5. Cilde Peeling Etkisi

Elma, bağışıklığı artıran, metalleri vücudumuzdan detoksifiye eden ve genel olarak sağlıklı bir cilde sahip olmanıza katkıda bulunan doğal olarak güçlü bir malik asit kaynağıdır. Bu asitlerin cildi güçlendiren bir yüz maskesinde kullanılması, özellikle yaşlılık lekeleri veya güneş hasarı varsa, cildiniz için özellikle yararlıdır. 1 çay kaşığı elma sirkesini 1 yemek kaşığı elma püresiyle birleştirin ve cilde uygulayın. 10-15 dakika bekletin ve yumuşak bir bezle ve soğuk suyla çıkarın.

6. İz tedavisi

Akne izleri çirkin ve sinir bozucudur, ancak elma sirkesi mükemmel bir doğal ilaçtır. Bir parça elma sirkesi, bir parça su ve bir parça balı karıştırın ve akne izlerine günde bir kez uygulayın (durulamadan önce yaklaşık 20-30 dakika bekletin).

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here