Sivilce İzleri İçin Evde Doğal Çözümler

Sivilce ve akneler kadar can sıkıcıdır, geride bıraktıkları sivilce izleri. Peki, akne izleri oluşmaması için ne yapmak gerekir ve sivilce izleri için evde ne yapılabilir? Sivilce izleri için doğal çözümler, esraninportresi'nde.

0
1948

Sivilce ve akneler kadar can sıkıcıdır, geride bıraktıkları sivilce izleri. Peki, akne izleri oluşmaması için ne yapmak gerekir ve sivilce izleri için evde ne yapılabilir? Sivilce izleri için doğal çözümler, esraninportresi’nde.

Sivilce ve akneler tek başlarına yeteri kadar can sıkıcı değillermiş gibi bir de geride uzuuun süreler geçmeyebilen daha da can sıkıcı sivilce izleri bırakabiliyorlar. Aslında kabul edelim ki bu izlerin oluşmasında çoğu zaman katkı sağlıyoruz! Özellikle ciddi iltihaplanmaların olduğu (ki bu iltihaplı akneler en çok can acıtan ve süreci en uzun sürenlerdir) durumlarda iltihap bir şekilde dışarı aktıktan sonra sivilce izinin oluşma riski çok daha fazla oluyor.

Akne izleri olarak bilinen cildin bu koyulaşması hali iyileşme sürecinin bir sonucu olarak iltihap sonrası hiperpigmentasyondan (veya renk atmasından) kaynaklanır. Oldukça normaller aslında ama maalesef hoş değiller.

Tipik akne izleri, aknenin kabuğunun kopmasının ardından (cilt üzerinde iyileşme sürecinde kollajen lifleri ürettiği zaman) ortaya çıkabilir veya cildi çukurlaştırabilir (cilt altındaki iyileşme sürecinde kollajen lifleri ürettiğinde) ve her iki genetik etkiden dolayı da ortaya çıkmış olabilir.

Tüm bu durumları önleme (koparmama, ellememe) ilk amaç olmakla birlikte, evinizin rahatlığında uygulayabileceğiniz akne izleri için birçok doğal çözüm de bulunmaktadır.

Sivilce izleri için evde çözümler

 • Aloe Vera :

Cildi iyileştirme söz konusu olunca az sayıda bitki aloe vera’dan daha iyi sonuç verir. Kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan zengin antioksidanlar ve koyu lekeleri, izleri soldurmaya yardımcı olan doğal enzimleri sağlar.

Aloe vera jeli ayrıca aktif sivilceyi temizlemeye yardımcı olan ve doğal bir kurutucu işlevi gören, ölü cilt hücrelerini gideren ve aşırı yağı emen yardımcı maddeler içerir.

Bunun için yapmanız gereken; bir aloe vera yaprağının içini kazıyın, yüzünüze uygulayın. 10-20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla iyice durulayın.

 • Zerdeçal :

Bu sarı-altın baharat, uzun zamandır şifa özellikleri nedeniyle mutfakta olduğu gibi tıbbi amaçlı da kullanılıyor.

Zerdeçal, anti-enflamatuar özelliklere sahip, ayrıca sivilceye neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olan antibakteriyel ve çevrede bulunan zararlı serbest radikallerle mücadele eden bir ton antioksidan içerir.

Akne izlerinde kullanmak için, bir çay kaşığı zerdeçal tozunu yoğurt ile karıştırmanız, doğrudan cilde zerdeçal maskesi olarak uygulayıp, kuruyuncaya kadar 15 dakika beklemeniz önerilir. Ardından suyla durulayın.

Diğer yandan zerdeçal kökünün kendisini de püre haline getirebilir ve doğrudan etkilenen bölgelere uygulanabilir. 10 dakika bekledikten sonra dairesel bir hareketle ovalayıp durulayabilirsiniz.

 • Bal :

Bal sadece doğal bir nemlendirici değil, aynı zamanda antibakteriyel özellikleri nedeniyle yaranın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu antibakteriyel özellikler, akne enfeksiyonlarının ilk etapta ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda iyileşme izlerine yardımcı olan doku oluşumunu teşvik eder. Ayrıca, baldaki ek besin ve vitaminler cildinizi nemlendirir ve parlatır.

Antioksidanların yanı sıra mineral içeren ham balı, yatmadan bir veya iki saat önce izlerinin üzerine uygulanması önerilmektedir.

 • Karbonat :

Mutfağın yanı sıra hazımsızlık, sivilce izleri ağzını temiz tutmak, kokuları kontrol etmek ve uzaklaştırmak gibi diğer sağlık alanlarında da birçok fayda sunuyor. Kısacası karbonat ile şaşırtıcı güzellik sırları bulunmaktadır.

Karbonat, pH’ınızı dengeler ve doğal bir eksfoliyatör olarak işlev görür ki bu da ölü cilt hücrelerini yok eder ve izlerin çevresindeki cilde zarar vermeden tazelemeyi sağlar.

Karbonat kullanmanın en iyi yolu iki çay kaşığı su ve bir çay kaşığı karbonatı karıştırmak, elde edilen macunumsu maskeyi yüzünüze yayıp fırçalamaktır.. Ardından su ile durulayın.

 • Elma Sirkesi :

Elma sirkesi, saçlarınız ve cildiniz için sağladığı faydalar sayesinde, güzellik dünyasında birçok kullanım alanına sahiptir. Bu, doğal bir cilt yenileme ajanı olması sayesinde ölü deri hücrelerinin dökülmesine yardımcı olabilir ve bu nedenle akne izlerinin görünümünü azaltabilir.

Birer ölçü, elma sirkesi, su ve balı karıştırın ve akne izlerine günde bir kez uygulamanız önerilir (durulamadan önce yaklaşık 20-30 dakika bekletin).

 • Okaliptüs Yağı

Bu esansiyel yağ antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ki bu da sivilce izleri için en üst çözümlerden biridir.

Topikal olarak uygulandığında okaliptüs, cildi kurutmadan ve daha fazla tahriş etmeden lekelerin kurumasına yardımcı olur. Bu yağ, daha çok bilinen çay ağacı yağından daha yumuşak, ama aynı derecede etkilidir.

Boş bir şişenin içine yaklaşık 25ml üzüm veya kuşburnu yağına 5 damla okaliptüs esans yağı ekleyerek kendi okaliptüs bakım yağınızı yapabilirsiniz. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Sabah ve geceleri uygulayabilirsiniz.

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here