Sivilce İzleri – Lekeleri için Maske Tarifi

Kırmızı sivilce lekeleri veya rengi koyulaşmış sivilce izi... Sivilce izleri için krem veya sivilce lekeleri için ilaçlar bazı yan etkilere sebep olabildiğinden pek çok kişi sivilce lekeleri için doğal çözümler aramaktadır. Çay ağacı ve frankincense (buhur/günlük) esansiyel yağları ile sivilce izleri - lekeleri için maske tarifi, esraninportresi'nde.

0
2553

Kırmızı sivilce lekeleri veya rengi koyulaşmış sivilce izi… Sivilce izleri için krem veya sivilce lekeleri için ilaçlar bazı yan etkilere sebep olabildiğinden pek çok kişi sivilce lekeleri için doğal çözümler aramaktadır. Çay ağacı ve frankincense (buhur/günlük) esansiyel yağları ile sivilce izleri – lekeleri için maske tarifi, esraninportresi’nde.

Sivilce, kalıcı bir cilt sorunu olmamakla birlikte, geride bıraktığı sivilce izi ve lekeleri sizi hayat boyu uğraştıran bir cilt problemi haline dönüşebilir. Sivilce izleri giderici krem veya yine sivilce lekesi geçiren medikal uygulamalar elbette bu sorunla baş etmenize yardımcı olabilmektedir. Ancak kullanılacak ilaç veya kremlerin kimyasal yapılarından kaynaklı yan etkileri, medikal uygulamaların pahalı olması gibi nedenler pek çok kişiyi sivilce izleri için doğal çözümler arayışına yönlendirmekte.

Kuşkusuz sivilce izi ve lekelerin oluşmaması için en başta önlem almak gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Sivilceye neden olan hormonlar, diyet, stres gibi faktörleri mümkün olduğunca bertaraf etmek, sivilce ortaya çıktığında sıkmamak/oynamamak, cilt tipine uygun bakım ürünlerini kullanmak, iz ve lekelere hiçbir zaman maruz kalmamanıza yardımcı olacaktır.

Aslında sivilce izlerini temelde ikiye ayırmak gereklidir. Biri, cildin renk değiştirmesiyle ilk zamanlarda kırmızı lekeler (ilerleyen aşamalarda koyu renkli lekelere dönüşebilirler!) diğeri de çukurlu sivilce izleri. Çukur akne izleri, kırmızı lekelerden çok daha agresif tedaviler gerektirebilir. Genel de kırmızı sivilce lekeleri çok daha yaygın olmakla birlikte çözümü de daha kolaydır.

Kırmızı sivilce izleri, evde kolaylıkla uygulanabilen doğal çözümlerle rahatlatılabilir. Bunu sağlamak için kullanılabilen doğal malzemelerinse çoğu zaten mutfağınızda bulunanlar. Ayrıca olmasalar bile, daha pahalı cilt bakım ürünlerine kıyasla satın almak çok daha ekonomik! Peki sivilce lekeleri ve izlerinden kurtulmanın doğal yolları neler?

Sivilce İzleri – Lekeleri için Maske Tarifi

Sivilcelerin ardından oluşabilecek yara izlerini gidermek için, sivilce izi lekesi giderici yüz maskesi tarifini deneyebilirsiniz.

Çay ağacı, buhur esansiyel yağları gibi akne için kullanılabilecek esansiyel yağlar, doğal olarak yara izi oluşumunu azaltmak için kullanılan güçlü bileşenlerin bir karışımıdır. Gunluk yagi frankincense cilde faydaları sebebiyle artık hemen her kozmetik ürün içerisinde yer almaktadır.  Sivilce için çay ağacı yağı kullanımı da son yıllarda çokça gündeme gelmektedir. 

Malzemeler;

 • 3 çorba kaşığı limon suyu
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı badem yağı veya zeytinyağı
 • 8–10 damla çay ağacı esansiyel yağı
 • 8–10 damla frankincense (buhur/günlük) esans yağı
 • 6-8 damla helichrysum (altın otu yağı) uçucu yağ

Maske için Talimatlar:

 1. Tüm malzemeleri belirtilen miktarlarda bir kavanozda birleştirin.
 2. İyice karıştırın.
 3. Günlük olarak temiz cilde uygulayın ve 10-15 dakika boyunca cildinizde bekletin.
 4. Ardından cildinizi iyice yıkayın.

Bu maskeyi yaklaşık 8–10 gün boyunca günde bir kez uygulayabilirsiniz. Herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, kullanmayı bırakın veya her iki günde bir uygulayacak şekilde azaltın. 

Uyarılar : 

 • Alerjik bir cilt yapınız varsa, tahriş ve döküntülere karşı doktora danışılmadan maskeler ve doğal malzemeler kullanılmamalıdır.
 • Kullanılan malzemelerin organik olması önemlidir.
 • Hamile ve emziren kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.
 • Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here