Retinoid ve Retinol Nedir?

Uzun süre pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak için retinol, cilt bakımı için oldukça önemli bir etken maddedir. Retinoid, Retinol nedir, aralarındaki fark nedir? Peki, retinol içerikli ürünler, akne, cilt lekeleri gibi cilt sorunlarını gidermede ve kırışıklık, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini azaltmada gerçekten etkili mi?

0
3846

Uzun süre pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak için retinol, cilt bakımı için oldukça önemli bir etken maddedir. Retinoid, Retinol nedir, aralarındaki fark nedir? Peki, retinol içerikli ürünler, akne, cilt lekeleri gibi cilt sorunlarını gidermede ve kırışıklık, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini azaltmada gerçekten etkili mi?

Retinoid ve Retinol Nedir?

Cilt sorunları olan veya cildiyle ilgili takıntılı olan kadınlar için retinol bir altın sıvı olarak kabul edilir. Retinol, özellikle kırışıklıklar ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini azaltmak, önlemek için mükemmel bir ürün olarak bilinir. Aslında bu özel madde ile çok daha fazla faydayı da sağlamak mümkün. A vitamininin en saf hali olan retinol, yaşlanma belirtilerini azaltmanın yanında, kolajen üretimini destekleyerek hasarları ve giderme, cildin elastikiyetini arttırma, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruma ve lekeleri silme gibi önemli etkileri vardır. Kısacası uzun süre pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünen bir cilde sahip olmak için retinol cilt bakımı için oldukça önemli bir etken maddedir.

Retinollerin kırışıklıkları azaltmada bu kadar etkili olmasının sebebi aslında cilde gerektiği kadar nüfus edebilmeleri. Yani kullandığınız her ürün ile bu faydayı sağlamanız işte bu sebepten mümkün değildir. Bu içeriğe iki türlü sahip olabiliyorsunuz. Biri reçetesiz retinoller diğeriyse reçete ile alınan retinoidler. Bu reçeteli ve reçetesiz retinoller arasındaki temel fark aslında ürünlerin içeriğindeki konsantrasyon farkından kaynaklanmaktadır. Bu noktada şiddetle tavsiye edilen cilt tipine uygun yoğunluğun ve ürünün bulunabilmesi için dermotologa görünmek gereklidir. Çünkü özellikle reçetesiz bir ürün dahi alacak olsanız piyasada çok fazla çeşitte kozmetik ürün olduğunu göreceksiniz ve cildiniz için hangisinin uygun olduğuna karar vermekte hata yapabilirsiniz. Ayrıca ne kadar zamanda ürünün etkisini göstermesini beklediğiniz, cildinizin duyarlılığı gibi detaylara da seçimlerinizi yaparken dikkat etmelisiniz.

retinol nedir retinoid nedir ne ise yarar_mini

Retinol Tüm Cilt Sorunlarının Çözümü Olabilir Mi?

Reçete ile satılan retinol yani retinoidler daha yoğun olduğu için daha çabuk verebilecek ancak cilt tipine göre özellikle de hassas ciltlerde cildin kızarmasına ve pul pul dökülmesine sebep olabilecektir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman da bunu düzeltmek size daha pahalıya da mal olabilir. Kozmetik mağazalarındaki reçetesiz satılan, retinol içeren kozmetik ürünler de istenilen pürüzsüz ve genç cilt görünümünü verebilir. Tek farkı bunu biraz daha uzun zamanda yapıyor olması aslında. Bu ürünleri kullanmaya başladığınız zaman 10-14 gün içerisinde küçük dahi olsa cildinizdeki değişimleri görmeye başlamalısınız. Ortalama 6 ile 8 hafta arasında da cildinizde oldukça net şekilde sonuçlarını görmüş olmalısınız.

Kozmetikleri genellikle “kırışıklık önleyici”, “sivilceleri kurutur”, “cildi nemlendirir” gibi sadece jenerik cümlelere göre satın alıyoruz. Peki, kozmetik ürünlerin etiketleri? Kozmetik ürünlerde bulunan faydalı maddeler neler? İşte—> kozmetik ürünleri anlama kılavuzu

Retinol İçerikli Ürünleri Kullanmadan Önce Önemli İpuçları :

Retinol içeren doğru ürün seçimi yapabilmenin yanında ne kadar, hangi sıklıkla kullanacağınız gibi konulara dikkat etmelisiniz. Ayrıca her ne kadar akne, cilt lekeleri, kızarıklık, yaşlanma belirtileri gibi pek çok sorunun çözen etkili bir madde olsalar dahi retinolleri kullanmak herkese göre de olmayabilir. Çünkü retinol, cildin hassasiyetini arttırmaktadır. İşte tam da bu noktada hangi miktarda kullandığınız, ne zaman kullandığınız daha büyük önem taşır hale geliyor.

2 retinol nedir retinoid nedir ne ise yarar_mini

Sadece retinol gibi kuvvetli içeriklere sahip ürünler için değil, cildinize ilk defa süreceğiniz herhangi bir ürün için de her zaman uyardığımız bir konu var ki o da mutlaka öncesinde bir cilt testi yapmak. Her ürün için yapılan bu küçük cilt testleri farklılık gösterebilse de genellikle küçük bir alana ürünü sürmek ve en az 24 saat bekleyip, sonucu gözlemlemek üzerine kuruludur. Olumsuz bir etkisini gözlemlemiyorsanız önerilen şekilde o ürünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gelelim retinol içeren ürünlerin kullanımlarına… Etkisi süresini kısaltmak veya daha iyi görüneceğini zannetmek suretiyle ilk etepta çok fazla ürün kullanmak, çok sık kullanmak cildinizde sorunlara yol açabilir. Bu yüzden küçük adımlarla denemeye başlayın. Sadece bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanmak yeterli olacaktır. Bunu haftada 2 kez uygulayarak başlanabilir. Daha fazlası daha hızlı sonuç almanızı sağlamayacağı gibi ciltte daha önce belirttiğim sorunların ortaya çıkmasına da sebep olabilir.

3 retinol nedir retinoid nedir ne ise yarar_mini

İster reçeteli retinoid kullanın isterseniz reçetesiz retinol içerikli ürünler, hepsinin cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı daha hassas hale getireceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden her gün geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kremi kullanmak gereklidir. Aksi takdirde ciltte hassasiyet ve kızarıklık oluşabilir. Ayrıca ürünleri gündüz dışarı çıkmadan önce değil, akşam yatarken bir gece bakımı gibi kullanmak önerilir.

Peki, makyaj malzemeleri veya cilt bakım ürünlerini ne zaman atarsınız..? Bittiğinde mi..? Peki bittiği zaman kullanım süreleri çoktan geçmiş olabilir mi..? Güzellik için kullandığımız cilt ve makyaj ürünlerinin kullanım sürelerini öğrendikten sonra evdeki tüm güzellik malzemelerini kontrol etmek isteyeceksiniz. İşte–> cilt makyaj ürünlerinin kullanım süreleri;

Buraya kadarkiler elbette dışarıdan uygulanması üzerineydi. Elbette A vitamini açısından zengin besinler tüketerek de cilt için bu kadar faydalı bir maddeden yararlanabiliriz. Tereyağı, peynir, süt, yumurta retinoid açısından önemli besinlerdir. Ayrıca yaşla birlikte azalmaya başlayan kolajenin üretimini destekleyen portakal, greyfurt, domates gibi besinleri tüketmeye özen göstermekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here