Ciltte Pigmentasyon için Evde Doğal Çözüm Önerileri

Pek çok nedenle ortaya çıkabilen, ciltte pigmentasyon bozukluğu günümüzde oldukça yaygındır. Peki ciltteki pigmentasyon nedir? Lekeler halinde ortaya çıkan cilt pigmentasyonu nasıl giderilir? Pigment lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap bulacağınız evde doğal çözüm önerileri, esraninportresi'nde.

0
2100

Pek çok nedenle ortaya çıkabilen, ciltte pigmentasyon bozukluğu günümüzde oldukça yaygındır. Peki ciltteki pigmentasyon nedir? Lekeler halinde ortaya çıkan cilt pigmentasyonu nasıl giderilir? Pigment lekeleri nasıl geçer sorusuna cevap bulacağınız evde doğal çözüm önerileri, esraninportresi’nde.

Cilt pigmentasyonu günümüzde çok yaygındır. Pigmentasyon nedir diye merak edenler için temelde ciltte koyu lekelerin göründüğü bir durum diyebiliriz. Ciltteki melanin üretimi, güneş ışınları, kimyasal ürün kullanılmı veya cilt kirliliği gibi diğer pek çok sebep gibi pigmentasyona neden olabilir. Ciltteki bu istenmeyen renk değişimleri yaşamı tehdit etmese de iyi tedavi edilmediğinde daha da kötüleşebilir. İlerlemesi halinde de aslında cildinize çok farklı şekillerde zarar verebilir. Lekeler halinde ortaya çıkan cilt pigmentasyonu aslında ciddi bir cilt problemidir. Bu cilt sorununu çözmek içinse bir sürü para harcamanız gerekmez. Cilt pigmentasyonu için kolay ve evde doğal çözümler, doğal maske tarifleri geliştirilebilir.

Ciltte Pigmentasyon için Evde Doğal Çözüm Önerileri

1- Gece Uygulamak için Maske Tarifi :

 1. Bir çorba kaşığı zerdeçal tozu ile limon suyunu karıştırıp macunumsu bir kıvam elde edin.
 2. Bir pamuk topu kullanarak, bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın.
 3. 20-25 dakika bekletin, gece boyunca bırakabilirseniz daha iyi.
 4. Ertesi sabah, yüzünü ılık suyla yıkayın. Bu maske sonrası yüzünüzü doğrudan güneşe maruz bırakmayın. Mutlaka güneş koruyucu kullanın.
 5. Kuru cilt yapısına sahipseniz limon suyunun fazla kurutucu etkisi nedeniyle bu maske sizin için uygun olmayacaktır.

2- Hindistan Cevizi Sütü ile Temizleyici :

 1. Taze hindistan cevizi sütü cildiniz için harikalar yaratırken aynı zamanda pigmentasyon probleminizi de büyük ölçüde azaltabilir.
 2. Bunun için 2-3 damla hindistan cevizi sütünü bir pamuk üzerine damlatın alın. Yüzünüzü 5-10 dakika kadar masaj yaparak bu pamukla silin. (Masaj ile derine nüfuz eder.)

3- Leke Rengini Açan Maske Tarifi :

 1. Patates ve limon, doğal ağartma maddesidir ve bu yüzden cilt pigmentasyonunu tedavi etmek için en iyi çözümlerdendir.
 2. Her ikisinden de eşit miktarda alın ve iyice karıştırın.
 3. Pamuklu ped kullanarak yatmadan önce temizlediğiniz cildinize ince bir katman uygulayın.
 4. İlk kat kuruduktan sonra, ikinciyi uygulayın ve sonra üçüncü uygulayın. Böylece cildinizde çalışabilecek kalın bir miktar oluşmuş olacaktır.
 5. Gece boyunca bekletin ve sabah yüzünüzü ılık su ile durulayın. Düzenli uygulamadan bir hafta içinde pigmentasyonda azalma göreceksiniz.

4- Pigmentasyon için Yüz Maskesi :

 1. Bir çorba kaşığı domates suyu ile 2 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Ayrıca bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin ki bu pürüzsüz bir macun haline gelsin.
 2. Bu macunu lekeli bölgelere uygulayın ve 20-25 dakika boyunca el değmeden bekletin.
 3. Daha sonra ılık su ile durulayın.

5- Badem ve Süt ile Maske :

 1. Gece boyunca bekletecek şekilde 2-3 bademi ıslatın ve sabah derisini çıkarın.
 2. Sonra süt ile pürüzsüz bir macun yapın.
 3. Pigmentli deriye veya yüzünüze uygulayıp, 20 dakika bekletin.
 4. Ardından sadece su ile durulayın.
 5. Bu cilt pigmentasyonunu ve yüzdeki koyu lekeleri azaltmak için çok hızlı bir çare olarak size yardımcı olacaktır.

6- Aloe Vera ve E vitamini ile Maske :

 • Bir E vitamini kapsülü alın ve yağını çıkarın.
 • E vitamini yağını 1 çorba kaşığı aloe vera jeli ile karıştırın.
 • Karıştırdıktan sonra, bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekletin.
 • Bu karışım günlük olarak kullanıldığınız zaman yüzünüzü canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Uyarılar :

 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here