Niasinamid – Niacinamide Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Aslında daha çok sivilceleri iyileştirme etkisiyle bilinen Niasinamid - Niacinamide nedir, Niasinamidin yararları veya olası yan etkileri nelerdir? Cilt serumunun, yüz maskesinin veya nemlendiricilerin içinde de bulunan Niasinamid - Niacinamide nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

0
403

Aslında daha çok sivilceleri iyileştirme etkisiyle bilinen Niasinamid – Niacinamide nedir, Niasinamidin yararları veya olası yan etkileri nelerdir? Cilt serumunun, yüz maskesinin veya nemlendiricilerin içinde de bulunan Niasinamid – Niacinamide nasıl kullanılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Kullandığınız nemlendirici veya cilt serumu içeriklerini incelerseniz, B3 vitaminin farklı bir formu olan “Niasinamid / Niacinamide“  isimli bir bileşenle karşılaşabilirsiniz. Neden kozmetik ürünlerde kullanımı bu kadar popüler diye soracak olursanız, hiperpigmentasyonu iyileştirme yeteneği, gözle görülür yaşlanma belirtileri ve akne gibi pek çok potansiyel cilt güçlendirici faydası ilk nedenler diyebilirim. Hatta piyasada sadece Niasinamid / Niacinamide odaklı pek çok cilt serumu da bulunuyor. 

  • Niasinamid – Niacinamide nedir?

Niacinamide serum, Niacinamide nemlendirici
Niacinamide serum, Niacinamide nemlendirici

Gıdalarda ve takviyelerde bulunabilen bir B3 vitamini şeklidir. Doğal olarak et, balık, yumurta, süt, fasulye, yeşil sebzeler ve tahıl taneleri gibi yiyeceklerden elde edilebilir. Niacinamide su kaybı, enfeksiyonlar ve daha fazlası gibi şeylere karşı koruma sağlayarak, cilt kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan epidermal bariyerini genel olarak iyileştirme yeteneğine de sahiptir. Bu nedenle bugün piyasada birçok niasinamidi içeren kozmetik ürün bulunmaktadır. Çeşitli sağlık sorunları için dahili olarak alınabilen ürünler de vardır.

  • Niasinamid – Niacinamide Sağlık Yararları Neler?

1. Sivilceyi İyileştirmeye Yardımcı Olabilir : Araştırmalar, niasinamidin sivilcede iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiş. 

2. Hiperpigmentasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur : Hiperpigmentasyonu azaltmaya ve cilt lekelerinin rengini açmaya yardımcı olabileceği belirtilmekte. Bir araştırmaya göre dört haftalık kullanımdan sonra, cilt aydınlatma etkileri araştırmacılar tarafından gözlemlenmiş.

3. Gül Hastalığı Belirtilerini İyileştirebilir : Bilimsel adıyla Rosacea yani gül hastalığının iyileştirilmesi, birçok olası niasinamid faydasından bir diğeridir. Enflamatuar bir cilt hastalığı olan rosacea, niasinamidin hem topikal hem de dahili kullanımı ile başarılı bir şekilde çalışmaktaymış

4. Enerji Üretimi ve DNA Onarımı için Gerekli : İnsan vücudu, nikotinamid adenin dinükleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinükleotid fosfat (NADP) olarak bilinen iki çok önemli koenzimi oluşturmak için nikotinamid kullanır. Enerji üretimi ve DNA onarımı dahil olmak üzere sağlığımız için gerekli olan işlevler için NAD ve NADP’ye ihtiyacımız var.

5. Cilt Kanserine Karşı Korunmaya Yardımcı Olur : Bugüne kadar yapılan bazı araştırmalar, bu B3 formunun UV radyasyonunun neden olduğu cilt hasarına karşı koruma ve cilt kanseri gelişme riskini azaltma yeteneğine işaret ediyor. 

  • Niacinamide Nerede, Nasıl Bulunur?

Niasinamidli yüz serumları, yüz kremleri, yüz maskeleri ve göz kremleri gibi topikal ürünler kullanılabilir. Diğer yandan yumurta, kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler, doğada yakalanmış somon ve mantar gibi onu içeren yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ayrıca doktor kontrolünde niasinamid takviyeleri de alınabilir.

Uyarılar : 

  • Niasinamidli ürünlerini satın alırken, içerik listesinde sadece niasin veya B3 vitamini değil, “niasinamid” olduğundan emin olun.
  • Parabenler ve sentetik kokular gibi toksik bileşenler içermeyen niasinamid cilt bakım ürünlerini kullanmalısınız.
  • Cilt bakımı hedeflerinize ve mevcut sağlık durumuna bağlı olarak (hamile ve emziren kadınlar retinol içeren ürünleri kullanamazlar), niasinamid ve C vitamini veya bir niasinamid ve retinol yüz kremi, serum, maske gibi diğer aktif bileşenleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. 
  • Niacinamide Nasıl kullanılır?

Bir niasinamid krem ​​ve bir Niacinamide serum kullanıyorsanız, serum kremden önce temiz cilde uygulanmalıdır.

Dermatoloğunuzun belirli bir niasinamid’i akne tedavisi için kullanmak konusunda tavsiyeleri olabilir.

Dahili kullanım ihtiyaçlarınız için en iyi dozu, doktorunuza danışın.

Niasinamid takviyeleri alırken alkollü içecek tüketmekten de kaçının.

  • Riskler ve Yan Etkiler

Niasinamidin ağızdan alındığında yan etkileri mide rahatsızlığı, şişkinlik, baş dönmesi, kızarıklık veya kaşıntıyı içerebilir. Günde üç gramdan fazla almak, yüksek kan şekeri ve karaciğer sorunları gibi daha fazla yan etkiye neden olabilir.

Topikal olarak kullanıldığında hafif kızarıklık, kaşıntı ve / veya yanmaya neden olabilir. Negatif bir reaksiyonla karşılaşırsanız, kullanmayı bırakmalısınız.

Bir niasinamid takviyesi almadan önce, özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız veya alerji, karaciğer hastalığı, safra kesesi hastalığı, ülser, gut ve diyabet gibi devam eden herhangi bir sağlık sorununuz varsa, mutlaka doktorunuza danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here