Kuru Ciltler için Doğal Nemlendirici Önerileri

Cildin daima nemli ve daha uzun süre genç kalması için ihtiyaç duyduğu bakımı özenle yapmak gereklidir. Peki kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak evde ne kullanılabilir? Kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna cevap bulabileceğiniz öneriler, esraninportresi'nde.

0
848

Cildin daima nemli ve daha uzun süre genç kalması için ihtiyaç duyduğu bakımı özenle yapmak gereklidir. Peki kuru ciltler için doğal nemlendirici olarak evde ne kullanılabilir? Kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna cevap bulabileceğiniz öneriler, esraninportresi’nde.

Cilt nemini hızla yitirdiğinde, kuru cilt ve daha da ilerisinde kızaran, kaşıntılı deri ile karşı karşıya kalırız. Cildi nemlendirmek için gerekli olan temel bileşenlerden olan nemlendiriciler, cildi nemlendirmek için havadaki nemi çeker. Kullanılacak serum benzeri ürünler de hücreler arasındaki boşlukları doldurarak cilt yüzeylerini pürüzsüz hale getirirler. Ek olarak kullanılabilecek bazı ürünler de cildin su kaybından korunmasına yardımcı olan ince, nefes alabilen bir bariyer oluştururlar.

Cildin daima nemli ve daha uzun süre genç kalması için ihtiyaç duyduğu nemi veren bileşenler için sadece kozmetik ürünler mi gereklidir? Aslında birçoğu zaten evinizde bulunan doğal çözüm ortakları da kuru cildin canlandırılması için kullanılabilmektedir. Bu noktada seçenek çok fazla olabilmekle birlikte işte sizin için bir kaç tanesini listeledik ve kullanım önerilerimizi hazırladık.

Kuru Ciltler için Doğal Nemlendirici

1. Aloe Vera : Aloe vera jeli, yatıştırıcı kesimler ve yanıklar için iyi bilinen bir tedavi olmasına rağmen, nemlendirmeye, sivilcelerin büyümesini önlemeye ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirmeye yardımcı olan antioksidan ve nemlendirici özelliklere sahiptir.

Aloe vera yapraklarındaki bileşenler, deriyi yumuşatmak için epidermal hücreleri birbirine bağlar, kollajen üretimini arttırır ve kızarıklığı azaltır.

2. Argan Yağı : Argan yağı cildi nemlendirir ve besler. Aynı zamanda iltihapları giderir, cilt enfeksiyonlarını temizler, yara iyileşmesini hızlandırır, güneş hasarından korur ve anti-aging etkisi sunar. Kuru cildi nemlendirmek için saf, organik, soğuk preslenmiş argan yağı kullanılabilmektedir.

3. Avokado Yağı : Zengin bir E vitamini kaynağı olmakla birlikte bir antioksidan kaynağıdır ki bu da sağlıklı cilt bakımının anahtarıdır. Avokado yağı aynı zamanda oleik, palmitoleik, linoleik, linolenik, palmitik ve stearik asitler gibi diğer cilt canlandırıcı bileşenleri içeren farklı bir yağ asidi profilini de içermektedir. Çatlamış cildi besleyen ve nemlendirmenin yanında kaşıntıyı dindirir, güneş hasarından korur, kolajen üretimini artırır ve iltihaplı cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Bal, avokado, E vitamini ile yüz maskesi

4. Balmumu : Balmumu cilde uygulandığında nemi bir nemlendirici gibi epidermise çekerken, aynı zamanda bir tıkayıcı olarak ince bir koruyucu bariyer yaratır. Balmumu için kullanımlar çok ve çeşitlidir.

5. Kakao yağı : Kakao çekirdekleri 380 bilinen fitokimyasal içerir ve kateşinler, antosiyaninler ve flavonoidler gibi bol miktarda antioksidan kaynağıdır. Kakaodaki polifenollerin bu eşsiz koleksiyonu, cildin elastikiyetini artırır ve kolajen seviyelerini artırır. Kakao yağı pürüzsüz, aromatik bir krema haline getirildiğinde, cildi iyileştirmek ve nemlendirmek için hem yumuşatıcı hem de tıkayıcı olarak çalışır. Erime noktası normal cilt sıcaklığının hemen altındadır ve böylece epidermise nemi sızdırmaz ve kapatır.

6. Hindistan Cevizi Yağı : Hindistancevizi yağı, sivilcelerden muzdarip olsanız bile, cilt için mükemmeldir. Yumuşatıcı olarak görev yapan hindistancevizi yağı, cilt iltihaplarını hafifletmek ve cilt yüzeyini nemlendirir. Aynı zamanda küçük miktarlarda E vitamini içerir. Hindistan cevizi yağı, tatlı badem yağı ile birleştirildiğinde, emilimini %65 oranında artırır.

7. Bal : Yaraları tedavi etmek için kullanılan bal kuru ciltler için harika bir balsamdır. A ve B vitaminleri ile mineralleri barındırır, iyileştirir ve beslenir. İhtiyaçlarınıza göre farklı faydalar sağlayan manuka ve arı sütü gibi birçok çeşit bal vardır.

Kuru Ciltler için Doğal Nemlendirici

8. Jojoba Yağı : Jojoba yağı, cildin doğal sebumuna yapısal olarak benzediğinden kolayca emilir. Ciltteki aşırı yağ üretimini düzeltme yeteneğine sahip olan jojoba yağı çinko, E vitamini ve B vitaminleri gibi cilt dostu bileşenlere sahiptir. Hassas ciltler için nazik ve uzun süreli nemlendirme sağlar.

9. Mango Yağı : Yağlı hissi bırakmaksızın derinlemesine nemlendirilebilen mango yağı, hassas cilt tiplerinde bile her gün kullanılabilecek yüksek bir nem içeriğine sahiptir. Sahip olduğu antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda ince çizgilerin ve kırışıklıkların azaltılmasına, cilt yüzeyinin dolmasına ve tahriş olmuş yaraların hafifletmesine yardımcı olur. Cildin üstünde ince bir tabaka oluşturarak güneşten, rüzgardan ve diğer çevresel streslerden korunmaya yardımcı olur.

10. Shea Yağı : İnanılmaz derecede besleyici bir kompleks yağ olan shea yağı, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, çinko, bakır, potasyum, yağ asitleri ve E vitamini ve antioksidanlardan oluşur. Shea yağı, cildi nemlendirirken koruyan ince bir bariyer oluşturur.

11. Tatlı Badem Yağı : Hipoalerjenik bir yağ olan tatlı badem yağı, E, K vitamini yanı sıra çinko, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi bileşenleri ile cildi pürüzsüzleştirir ve canlandırır. Ek olarak, (tatlı badem yağının cilde saça faydaları), egzama ve sedef hastalığının tedavisine, cilt renginin iyileştirilmesine, yaraların azaltılmasına ve yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

12. Gül Suyu : Gül suyu genellikle cildi temizlemek ve gözenekleri sıkılaştırmak için tonik olarak kullanılmaktadır. Gül suyunun sahip olduğu bileşenler aynı zamanda cildi nemlendirmek için de harikadır. Gül suyu, yaşlanma karşıtı özelliklerinin yanı sıra şişlik, kızarıklık ve kuru cildin tahrişini de azaltmaktadır.

13. Zerdeçal : Zerdeçal, cilt bakım maskesi tariflerinize dahil edebileceğiniz mükemmel bir malzemedir. Zerdeçal, yaşlanma belirtilerini tersine çevirmesi, güneş hasarından koruması ve yara iyileşme sürecini hızlandırması ile bilinmektedir. Ayrıca, kuruluk, kızarıklık, şişlik ve egzamayı tedavi etmek için yararlıdır.

Kuru Ciltler Hızlı Nasıl Onarılır?

Cilt bakım rejiminde yumuşatıcılar, nemlendiricilerin kullanılması yumuşak ve esnek bir cilt için savaşın sadece bir parçasıdır. Tüm bunların yanında yapmanız gerekenler;

 • Bolca su iç

Günde 8-10 bardak su içerek cildi dışarıdan nemlendirin.

 • Banyoda Islanma

Her gün 15 dakika boyunca ılık su banyosu yapmayı deneyin.

 • 3 Dakika Kuralı

Yüzünüzü duş aldıktan veya yıkadıktan sonra daima 3 dakika losyon uygulayın. Cildinizi kuruduktan sonra su kaybını önlemenin en etkili yollarından biridir.

 • İyi Bir Nemlendiriciye Yatırım Yapın

Özellikle daha serin bir iklimde yaşayanlar için daha faydalı olan nemlendiriciler, cilt ve saçların nemlendirilmesi için mükemmeldir.

 • Örtmek

Hem güneş hem de soğuk rüzgarlar cilt için oldukça sert etkilere sahiptir. Kış aylarında, soğuktan korunmak için eldiven, şapka ve fular kullanın ve sıcak aylarda daima iyi bir güneş kremi uygulayın.

 • Sert Sabunlar Kullanmayın

Yüzünüzü ve vücudunuzu, tahriş edici olmayan bir sabunla nazikçe temizleyin. Veya kendi doğal sabunlarınızı yapın!

Yüzünüzde Doğal Yağları Kullanmaya İlişkin Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya yağları cildinize koymak acı veriyorsa, kullanmayı bırakın. Bazı kişilerin (nadir olmakla birlikte) belirli bir yağa karşı alerjisi olabilir.
 • Cildin epidermisini zayıflatabilecekleri için uzun süre esansiyel yağ kullanmayınız.
 • Doğal yağların güvenli kullanımı hakkında daha fazla bilgi için Saf-Organik Dogal Yağ Nasıl Anlaşılır Kılavuzumuzu okuyun.
 • Yüksek kaliteli yağ satın aldığınızdan emin olun.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here