Kahveli Göz Altı Kremi Yapımı

Kahve yani kafein içeren göz altı kremi ile kan dolaşımını arttırarak koyu halkaları ve göz altındaki şişliği azaltmak mümkündür. Peki, evde doğal malzemeler ile kahveli göz altı kremi nasıl yapılır ve kahvenin cildi diğer faydaları nelerdir? Tüm bilgiler, esraninportresi'nde.

0
2243

Kahve yani kafein içeren göz altı kremi ile kan dolaşımını arttırarak koyu halkaları ve göz altındaki şişliği azaltmak mümkündür. Peki, evde doğal malzemeler ile kahveli göz altı kremi nasıl yapılır ve kahvenin cildi diğer faydaları nelerdir? Tüm bilgiler, esraninportresi’nde.

Kahve, hidrokinnamik asitler ve polifenoller gibi birçok farklı antioksidanı önemli miktarda içermektedir. Hidrokinnamik asitler, serbest radikalleri nötralize etme ve oksidatif stresin önlenmesinde çok etkilidir. Bu neden aslında kahve içmek bu yararları da beraberinde getirip, içten ve dıştan cildinizi de beslemektedir.

Daha önce sizlerle kahve ile güzellik sırları yazısı altında kahvenin cilde faydalarından detaylarıyla bahsetmiştim. Ancak madem ki kahveli göz kremi yapımına yer verdik neden göz altlarında faydalı olduğuna da kısacık girmek istiyorum. Kafein, koyu halkaları ve göz altındaki şişliği azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Bu da cilde daha gençleşmiş ve yenilenmiş bir görünüm kazandırır. Dolayısıyla kahve yani kafein içeren göz kremi ile yararlı tüm cilt bileşenlerini bir araya getirmiş olursunuz.

Kahveli Göz Altı Kremi Yapımı

3 kahveli goz alti kremi yapimi_mini

Peki, kahveli göz altı kremi yapmak için gerekli malzemeler neler?

 • 2 çorba kaşığı kahve yağı
 • 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı balmumu
 • 2 çay kaşığı jojoba yağı
 • Paçuli yağı
 • Geniş ağızlı cam kavanoz
 • Küçük tencere

Kahve yağı : Kahve gibi kahve yağı da doğal olarak cildin iyileşmesini, sıkılaşmasını ve elastikiyetini artırmak çalışan antioksidanlar ve kafeinle doludur. Aktardan satın alabileceğiniz gibi kendi kahve yağınızı da yapabilirsiniz.

Kahve Yağı Nasıl Yapılır?

4 çorba kaşığı öğütülmüş kahve ile 8 çorba kaşığı saf zeytinyağını küçük bir kaba koyun. Ara sıra karıştırarak en az 30 dakika boyunca düşük ısıya maruz bırakmanız gerekiyor. Özellikle yağın yanmasını önlemek amacıyla bu işlemi benmari usuülü yaparsanız daha iyi olacaktır. Ardından tülbent veya bir kahve filtresi kullanarak yağı kahvelerden arındırın. Ortaya çıkan bu yağ, tek başına hafif bir nemlendirici gibi kullanmak için de mükemmeldir.

Hindistancevizi yağı : Hindistan cevizi yağı, cilt kuruluğunun ve ince çizgilerin önlenmesi için göz çevresindeki cilt de dahil olmak üzere tüm cilde çok sayıda fayda sağlar. İçindeki E vitamini sağlıklı cilt hücrelerini desteklemeye, laktik asit gözenekleri sıklaştırmaya yardımcı olur. Yağın anti-inflamatuar özellikleri, cildin pürüzsüz ve sıkı olmasını sağlarken, şişlik ve kızarıklıkları azaltmaya yardımcı olur.

Balmumu : Balmumu, nemin cilde hapsolmasına yardımcı olan bir bariyer oluşturur ve aynı zamanda, hücrelerin yenilenmesini hızlandıran ve hidrasyonun geliştirilmesine yardımcı olan A vitamini içerir. Yani tam bir nemlendirici olarak kabul edilir. Cildi daha fazla sulu tutar.

Jojoba yağı : Jojoba yağı, E vitamini, B kompleksi, çinko, bakır, krom ve selenyum gibi besinler ile doldurulur. Cildi güzelleştirmek için doğal iyileşme sürecini güçlendirirken, ince çizgileri kademeli olarak azaltıp elastikiyetini de geri getirir.

Paçuli yağı : Güçlü antienflamatuar ve antioksidan özellikleriyle paçuli yağı, sorunlu cilt bölgelerindeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azalttığı bilinmaktedir.

Kahveli Göz Altı Kremi Yapımı

4 kahveli goz alti kremi yapimi_mini

Hazırlanması :

 1. Kahve yağını ısıya dayanıklı bir kavanoza koyun. Hindistan cevizi yağı ve balmumunu kahve yağına ekleyin.
 2. Bunları benmari usülü (Bir tencereye birkaç cm yükseliğinde su koyun. Ardından bu kavanozu suyun için koyun ve suyu kaynatın) karıştırarak eritin.
 3. İyice eridikten sonra çıkarın ve içine 4-5 damla paçuli yağı ekleyin. İsterseniz lavanta yağı da kullanabilirsiniz.
 4. Bu karışımı geniş ağızlı bir cam kavanoza veya eski bir krem kabına koyabilirsiniz. Bırakın iyice soğusun.
 5. Soğuduğunda katılaştığını da göreceksiniz. İçerisinde bir miktar kahve taneleri de olursa bunu sorun etmeyin.

1 kahveli goz alti kremi yapimi_mini

Yatmadan önce gözlerin etrafına küçük vuruşlarla uygulayabilir veya gözlerinizi aydınlatmak için göz makyajı altında sabahleyin kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here