Güneş Yanıkları için Aloe Vera Kullanımı

Pek çok kişi güneş yanığı ile birlikte ortaya çıkabilen ağrılı, acılı, kızarmış ve hatta su toplamış cilde maruz kalmıştır. Güneş yanığı olması halinde aloe vera sağladığı rahatlama ile en iyi seçeneklerden biridir. Peki, aloe vera neden bu kadar etkili ve güneş yanıkları için aloe vera nasıl kullanılır? Detaylar, esraninportresi'nde.

0
1836

Pek çok kişi güneş yanığı ile birlikte ortaya çıkabilen ağrılı, acılı, kızarmış ve hatta su toplamış cilde maruz kalmıştır. Güneş yanığı olması halinde aloe vera sağladığı rahatlama ile en iyi seçeneklerden biridir. Peki, aloe vera neden bu kadar etkili ve güneş yanıkları için aloe vera nasıl kullanılır? Detaylar, esraninportresi’nde.

Evde her zaman kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir aloe vera bitkisine sahip olmak, kendinizi veya ailenizden güneş yanığı olan herhangi birinin, çok kullanışlı olan aloe vera’nın birçok tıbbi, şifa özelliklerine ulaşmasına imkan tanımaktır.

Pek çok kişi ki özellikle de açık tenli kişiler, güneş yanığı ile birlikte ortaya çıkabilen ağrılı, acılı, kızarmış ve hatta su toplamış cilde maruz kalmıştır. Bu durum sadece geçici bir rahatsızlık sürecine sebep olmakla kalmaz aynı zamanda güneş ışınlarına aşırı maruz kalma, koyu lekeleri, çilleri, ciltteki kronik kuruluğu, yara izi, kırışıklıklar ve hatta cilt kanseri gibi daha ciddi cilt sorunlarına da yol açabilir.

Kuşkusuz en baştan güneş yanığının oluşmasını önlemek en iyisidir. Ancak bazen tüm çabalara rağmen o tanıdık kırmızı, acı verici yanık cilt ile baş başa kalabiliriz.

Bu nedenle, güneş yanığının oluşması halinde güneş yanığına anında ve doğru müdahele edilmesi önemlidir ki aloe vera bu konuda en iyi seçeneklerden biridir. Çünkü aloe vera pahalı değildir ve oldukça etkilidir. Bitkilerin şifa gücü özellikle de aloe vera bitkisi kadar kullanımı basit olan bir bitki güneş yanığına karşı büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Güneş Yanıkları için Aloe Vera

güneş yanığı izleri_mini

Aloe Vera neden bu kadar etkilidir?

Aloe vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, lignin, salisilik asitler olmak üzere pek çok faydalı bileşen bulunmaktadır.

Aloe jel, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan berrak, jöle benzeri bir maddedir. Yanıklara karşı koruyucu etkiler sunar. Güneş yanıkları da dahil olmak üzere her türlü yanığın sebep olduğu yanma ve tahriş edici etkisini önleyerek daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Jel ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltabilen, yanık sonucu oluşacak şişliği azaltacak glikoproteinlerin yanı sıra bozuk cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olan ve yenilerini oluşturmaya yardımcı olan polisakkaritleri de içerir.

Aloe vera jeli ağrıyı gidermek için iyi bilinen bir içerik olan lidokain bile içerir. Ayrıca yanmış, soyulan cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olurken nemini cildin nemini tutmasına yardımcı olur.

Güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır? Tüm detayları daha önce hazırladığımız yazıda okuyabilirsiniz–> güneş kremi nasıl kullanılır?

Peki, güneş yanıkları için aloe vera nasıl kullanılır?

Aloe vera jelini kendiniz kullanabilir veya cilt sağlığını desteklediği ve hasar görmüş cildi onardığı bilinen esansiyel yağlar gibi diğer doğal maddelerle birleştirebilirsiniz. İşte bunu yapmak için farklı öneriler,

1. Aloe vera jeli :

Bir aloe vera bitkisine sahip olsanız bile, hazır %100 saf aloe vera jeli online satın alabilirsiniz. Elbette evde bitkinin kendisinin bulunması, güneş yanığınızı ve muhtemelen diğer yaraları veya yanıkları tedavi etmede size yardımcı olacaktır. (Bakabilirsiniz–> Aloe vera bakımı)

1 gunes yaniklari icin aloe vera_mini

 • Uygulama için ilk olarak, yapraklar üzerindeki kirleri yıkayın ve kurutun.
 • Sonra her yaprağın üstündeki cildi soyun. Sizi rahatsız ederse, öncelikle bir bıçak kullanarak dış dikenleri kesebilirsin.
 • Jeli yapraktan sıyırmak için bir kaşık kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra güneş yanığının olduğu alanlara aloe verayı parmak uçlarınızı kullanarak uygulayın. Ayrıca yaprağı alıp doğrudan yanan bölgeye sürterek de kullanabilirsiniz.
 • Kuruyana ve emilim süreci tamamlanıncaya kadar cildiniz üzerinde kalmasına izin verin.
 • Durulamanıza gerek yoktur, ancak eğer cildinizde yapışkan bir kaldıysa ve bundan hoşlanmadıysanız, kuruduktan sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.
 • Düzelene kadar güneş yanığına her gün iki – üç defa uygulanabilir.

Güneş Yanıkları için Aloe Vera

2. Ekstra nemlendirici aloe vera güneş yanığı jeli :

Bu tarif ile, aloe veranın iyileştirici ve yatıştırıcı özelliklerini, hindistan cevizi yağının süper nemlendirme özellikleri ile kızarıklık ve güneş yanığının acısını azalttığı bilinen lavanta esansiyel yağını birleştiriyoruz.

 • Harika aromasıyla birlikte antimikrobiyal özellikleri iyileşmeyi daha da hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Aloe vera jelini almak için yukarıda belirttiğim yöntemlerden birini uygulayın. Ancak doğrudan güneş yanığının üzerine koymak yerine bir kaba koyun.
 • İki çorba kaşığı hindistancevizi yağı ve üç damla lavanta esansiyel yağını üzerine ekleyin.
 • Yağları ve aloe vera jelini iyice karıştırın.
 • Şimdi karışımınızı güneş yanığına uygulayın – durulama yapmayın.
 • Günde iki-üç kez tekrarlanabilir.
 • Buzdolabında, kapaklı bir kapta saklanabilir. Soğuduğunda hindistancevizi yağı sertleşebilir ki bu yüzden yeniden uygulamadan önce tekrar karıştırmanız gerekeceğini unutmayın.

2 gunes yaniklari icin aloe vera_mini

Güneş Yanıkları için Aloe Vera

3. Aloe vera güneş yanığı spreyi :

Bu aloe vera’lı güneş yanığı spreyini evde yapmak kolaydır ve güneş yanığı için inanılmaz rahatlatıcı, iyileştirici bir çaredir.

Aloe vera, hindistancevizi yağı ve lavanta yanı sıra kullanılan nane yağı ağrı ve iltihaplanma yatıştırıcı olarak bilinir.

Bunu yapmak için önce aloe vera suyunu hazırlamanız gerekir. Bunun için aloe vera jelinin iki çorba kaşığı kadar kazıdıktan sonra bir blendır içine koyun ve toplam yarım bardağa tamamlayacak şekilde su ekleyin. Üç dakika düşük bir ayarla karıştırın. Şimdi bunu spreyi hazırlamak için kullanabiliriz;

Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı aloe vera suyu
 • 1/8 su bardağı hindistan cevizi yağı
 • 10 damla lavanta yağı
 • 10 damla nane yağı
 • 1 sprey şişesi (cam olmasını tercih edin)

3 yara izi sivilce lekesi cilt lekesi izler icin dogal yollar izlerden kurtulmak icin aloe vera_mini

Yapılışı;

 • Bir tencereye 2 parmak kalınlığında su koyun ve orta ateşe tencereyi koyun.
 • Bir kapta aloe vera suyunu ve hindistancevizi yağını birleştirin. Şimdi kabı tencereye yerleştirin ve suyun buharıyla sıvılaşması için karıştırın. Yani benmari usulü yağın ve aloe veranın karışmasını sağlıyoruz. (hindistan cevizi yağı katı formdaysa)
 • İyice birleştiğinde kabı tencereden çıkarın ve diğer yağları ekleyin. İyice karıştırın.
 • Karışımı sprey şişesine boşaltıp etkilenen bölgelere püskürtün.
 • Serin bir yerde saklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here