Cilt Gözenekleri Sıkılaştırma Yolları

Gözenekleri sıkılaştırma için yapacağımız küçük cilt bakımları ile daha güzel ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabiliriz. Çünkü, genişlemiş gözenekler pek çok cilt sorununun altında yatan temel sebebidir aslında. İşte gözenekleri küçültmek ve cildi sıkılaştırmak için yapmanız gerekenler...

0
6525

Gözenekleri sıkılaştırma için yapacağımız küçük cilt bakımları ile daha güzel ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabiliriz. Çünkü, genişlemiş gözenekler pek çok cilt sorununun altında yatan temel sebebidir aslında. İşte gözenekleri küçültmek ve cildi sıkılaştırmak için yapmanız gerekenler…

Siyah noktaların ve akabinde oluşan sivilcelerin sebebi, ciltteki gözeneklerin genişlemesidir. Genişlemiş gözenekler içine pek çok yerden taşınan kir ve yağ dolar ki bizler de bunları genellikle siyah noktalar olarak görürüz. Gözenekleri sıkılaştırmak için yapacağımız küçük cilt bakımları ile daha güzel ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olabiliriz.

Yazının başında gözenekler için kötü bir şeymiş gibi bahsetmiş görünsek de aslında genel vücut sağlığımız açısından oldukça önemliler. Çünkü ciltteki gözenekler sayesinde aslında deri solunum yapmakta. Diğer yandan eğer gözenekler olmasaydı, cildin altında bulunan yağ bezlerinin ürettiği yağlar dışarı çıkamayacak, cilt altında birikecek ve kistik bezelerin oluşmasına sebep olacaktı.

Peki gözeneklerin genişlemesinin sebepleri neler?

Genişlemiş gözenekler pek çok cilt sorununun altında yatan temel sebep olmakla birlikte aslında estetik görünümümüzü etkileyen bir cilt kusurudur aynı zamanda. Gözenekleri sıkılaştırma konusunun detaylarına geçmeden önce gözenekler neden genişler öğrenelim.

Öncelikle bilmelisiniz ki cilt tipinize göre aslında gözeneklerin genişliği değişir. Yağlı cilt tipine sahipseniz, gözenekleriniz diğerlerine göre daha geniştir. Bu yüzden de içlerine daha çok yağ dolar, eğer ki gözenekleri temizlerseniz cilt daha rahat nefes almaya başlar. Ancak eğer temizleme adımından sonra gözenekleri sıkılaştırma için bir önlem almazsanız bu sorun daima devam eder. Diğer yandan bazı ilaçlar ve hatta bazı kozmetik ürünler de sebep olduğu aşırı yağlanma dolayısıyla gözeneklerin genişlemesine neden olur.

Bu arada gözeneklerinin genişlemesinden en çok şikayetçi olan cilt tipi yağlı ciltler olduğundan daha önce hazırladığım Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri yazısını yeri gelmişken hatırlatmak istedim.

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz ve yazıyı okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz—> Yağlı Ciltler İçin Maske Önerileri

gözeneklerin sıkılaştırılması cildin sıkılaştırılması_mini

Başta da belirttiğim gibi genişleyen gözenekler, içlerine dolan sebum, kir veya bakteriler ile kısa zamanda tıkanırlar. Tıkanmış gözenekler de ne yazık ki büyük ve daha göze çarpar gözükür.

Genetik yapı olarak da geniş gözeneklere sahip olabilirsiniz. İlerleyen yaşla birlikte genişlemiş gözenek görüntüsü daha da kötüleşir. Eğer bir de bunlara doğru yapılmayan cilt bakımları eklenirse içinden çıkalamayan bir cilt sorununa dönüşür.

Peki gözenekleri sıkılaştırma için neler yapmalı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here