Cildin İhtiyacına Uygun 3 Farklı Gece Güzellik Maskesi Tarifi

Yorgun ve solgun ciltten, yatmadan önce yapacağınız tamamen doğal gece güzellik maskeleri ile kurtulmak mümkün.  Cilt güzelliği için cildin ihtiyacına uygun, 3 farklı gece güzellik maskesi tarifi, esraninportresi’nde. 

0
636

Yorgun ve solgun ciltten, yatmadan önce yapacağınız tamamen doğal gece güzellik maskeleri ile kurtulmak mümkün.  Cilt güzelliği için cildin ihtiyacına uygun, 3 farklı gece güzellik maskesi tarifi, esraninportresi’nde. 

Eminim sizin de “yorgun görünüyorsun, iyi uyuyamadın herhalde!” diyenlerin çok olduğu sabahlarınız olmuştur. Stresli günler, huzursuz uyku, geç yatma veya kötü beslenme gibi sebepler ertesi gün cildimizde solgun bir görüntüye neden olur. Çünkü iyi bir beslenme ve sonrasındaki uyku sırasında cildimiz yenilenme moduna girebiliyor. İşte birazdan detaylandıracağım ve uyurken yüzünüzde bıraktığınız gece maskeleri de, bu temel yenileme sürecini teşvik etme ve destekleme yeteneğine sahiptir. 

Uyarı : Buradaki bazı gece maskesi tarifleri, gece cildinizde kaldığında yastığınızı ve çarşaflarınızı lekeleyebilir. Böyle gecelerde  eski kılıf ve havluları kullanmanızı tavsiye ederim. 

Cildin İhtiyacına Uygun 3 Farklı Gece Güzellik Maskesi Tarifi

1. Sivilce ve Akneler için Gece Güzellik Maskesi Tarifi :

Patates suyunun etkili bir anti-enflamatuar olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca lekelerden, yara izlerine kadar çeşitli cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilecek yüksek miktarda A, B ve C vitaminleri içeriyor. 

Buradaki maskenin diğer bir bileşeni olan yeşil çay da,  yüksek miktarda güçlü akne savaşçıları olan antioksidan ve kateşin içermektedir. Yeşil çay, cilt kanserini önler ve aynı zamanda yaşlanma ile mücadele eder. Yeşil çay ayrıca cilt yağı düzenleyicidir ve üretilen sebum miktarını azaltabilir. Yeşil çaydaki B vitamini, kolajen seviyelerini korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda yaşlanma karşıtı faydalara katkıda bulunur.

Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı çiğ patates suyu
 • 1 yemek kaşığı yeşil çay

Yapılışı;

 1. Temiz, yıkanmış bir patates alın, suyunu sıkın. 
 2. 2 torba yeşil çayı 10 dakika sıcak suda beklettikten sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra, 1 çorba kaşığı yeşil çayı patates suyu ile karıştırın.
 3. Pamuğu karışıma batırın ve temiz yüze uygulayın. 
 4. Sabah, her zamanki yüz temizleyicinizi kullanarak temizleyin ve günlük cilt bakım rutininizi uygulayın.

2. Yağ Dengeleyici Yulaf Sütlü Gece Güzellik Maskesi

Yulaf, fenoller, saponinler ve beta-glukanlar gibi şeylerle dolu olduğu için  cildi temizlerken ve nemlendirirken iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu biliniyor.. Bütün gece yüzde yulaf bırakmak pek önerilmediğinden, bu tarifin yulaf sütüyle yapılması öneriliyor. 

Not : Yulaf sütünü evde organik olarak yapabileceğiniz gibi, büyük marketlerden yulaf sütü satın alabilirsiniz. 

Burada yulaf sütünü lavanta ve papatya gibi yatıştırıcı esansiyel yağlarla birleştireceğiz.

Malzemeler;

 • 2 yemek kaşığı yulaf sütü
 • 1/2 çay kaşığı ham bal
 • 2 damla lavanta yağı
 • 2 damla papatya yağı

Yapılışı;

 1. Tüm malzemeleri küçük bir kapta karıştırın.
 2. Pamuk ile temiz yüze uygulayın. 
 3. Biraz kurumasını bekleyin veya sabaha kadar bekleyip soğuk suyla durulayın.
 4. Bu maske yağlı ciltler için mükemmeldir. Kuru cildiniz varsa, uygulamanızı pek önermem veya sadece yağlı olduğunu düşündüğünüz T bölgesi gibi bölgesel uygulama yapın. 

3. Gece için Ballı Güzellik Maskesi

Bal, avokado, E vitamini ile yüz maskesi

Bu maske biraz yapışkan olacak tabii ama özellikle de, cilt hidrasyonunun artmasını istiyorsanız, denemenizi öneririm. 

Cilt tipine göre ballı maske ve balın cilde faydaları daha önce sıkça bahsettiğim konular aslında. Okumamış olanlar için kısaca bilgi vermek gerekirse, bal yatıştırıcıdır, ciltte nemi tutar ve antioksidanlarla doludur. Cildi aydınlatır ve iltihabı azaltırken cildin iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Diğer bir malzeme olan E vitamini ise antioksidan bakımından zengindir, cildi sakinleştirir. 

Malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı ham bal
 • 3 E vitamini kapsülü
 • ¼ avokado

Yapılışı;

 1. Yukarıdaki malzemeleri bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın.
 2. Yüzünüze ve boynunuza parmak uçları veya yüz fırçası ile ince bir tabaka halinde uygulayın. Burada başta da belirttiğim gibi daha koyu renk ve eski bir yastık kılıfı kullanmanızı öneririm. 
 3. Sabah maskeyi ılık su ve bir bezle iyice durulayın. Ardından her zamanki sabah rutininizi (nemlendirici ve güneş koruyucu v.b.) uygulayın.

Sık Sorulan Sorular : 

Gece Maskeleri Nasıl Kullanılır? Gece maskelerini ne zaman uygulayabilirim? Her gece kullanabilir miyim?” 

Benim önerim haftada 1-2 kezden fazla bu tip maskeleri kullanmamanız. 

Gece maskelerini sorunlu bölgeler için yoğun bir tedavi olarak düşünün; cilt tükendiğinde ve bir desteğe ihtiyaç duyduğunda onu yatıştırır, korur ve besler. 

Bu maskeleri sadece %100 doğal içeriklerle kullanmanızı öneririm. Çünkü cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız nefes almaya devam edebilmeli. Ayrıca, çok sık uygulanan maskele nedeniyle cildiniz bileşenlere duyarlılık geliştirebilir.

 • Bir gece maskesi kullanmadan önce nemlendiriyor musunuz?

Evet. İster yüz maskesi ister saç maskesi uyguluyor olun, normal gece rutininizi normalde yaptığınız gibi yapın. Ardından, maskenizi uygulayın.

 • Maskeleri yıkamak zorunda mıyız?

Aslında türüne, cildin ihtiyacına göre değişir. Hafif, nemlendirici bir maske ise, kapsamlı bir yıkamaya gerek olmayabilir. Sabah sadece yüzünüze soğuk su sıçramak yetebilir. Bununla birlikte, pek çok maske önerilen sürenin sonunda temizlenmelidir.

 • Bir gece maskesini ne zaman uygulamalıyım?

Bu yazıda kendim uygulayıp sizinle de paylaştığım maskeler gece yüzde kalacağından gece cilt bakım rutininizin son adım olarak yani nemlendiriciden sonra uygulanmalı ve tabii – ideal olarak, yatmadan hemen önce. 

Başka maske tarifleri sadece kısa süreli bekletme sürelerine sahip olabileceklerinden yatmadan önce yıkanmaları ve ardından nemlendirici rutininizi takip etmeniz gerekecektir. Dolayısıyla unutulmamalıdır ki, her maske kendine özgü uygulama adımlarına ve bekletme sürelerine sahiptir.

Uyarılar

 • Tahriş gelişirse veya ağrı ortaya çıkıyorsa kullanmayı bırakın.
 • Hamileyseniz, devam eden sağlık sorunlarınız veya düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa herhangi bir malzemeyi kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.
 • Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle cildinizde test etmelisiniz. (Cilt testi nasıl yapılır–> Cilt alerji testi)
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız.Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.
 • Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here