Evde Doğal Malzemeler ile Egzama Kremi Yapımı

Egzama, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomların ortaya çıktığı oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Evde, doğal malzemeler ile hazırlanacak bir egzama kremi ile rahatsızlıktan semptomları azaltmak ve gidermek mümkündür. Evde, lavanta yağı, bal ve hindistan cevizi yağı ile kolayca hazırlanabilen egzama kremi yapımı, esraninportresi'nde.

0
2286

Egzama, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomların ortaya çıktığı oldukça can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Evde, doğal malzemeler ile hazırlanacak bir egzama kremi ile rahatsızlıktan semptomları azaltmak ve gidermek mümkündür. Evde, lavanta yağı, bal ve hindistan cevizi yağı ile kolayca hazırlanabilen egzama kremi yapımı, esraninportresi’nde.

Egzema giderek artan bir sorun olarak göze çarpıyor. Genellikle bilinen bazı kremler ile bu rahatsızlık giderilmeye çalışılsa da acaba evde, doğal malzemeler ile egzema kaynaklı kaşıntı ve kızarıklığı gidermek mümkündür.

Egzamanın iyileşmesi ve bunun sebep olabileceği korkunç kaşıntıyı gidermek için öncesinde yapılması gereken bazı kolay adımlar vardır. Özellikle de semptomları azaltmak için diyete başlamakta fayda var. Bu diyetler hem omega-3 gıdaları hem de anti-inflamatuar gıdaları içeriyor.

Egzama için beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikleri dışında yaşam tarzında da bazı değişimler gerekir. Örneğin banyo sıklığını ve kullandığınız suyun sıcaklığını azaltabilirsiniz. Çünkü cildin çok kuru ve kaşıntılı olmasına neden olabilir. Sert sabun ve deterjanlardan uzak durun. Vücudun detoksu için güneşten bol bol yararlanmalısınız.

Tüm bu önlemlerin dışında evde yapacağınız egzama kremi ile semptomları azaltmak ve cildi nemlendirmek mümkündür.

Evde Egzama Kremi Yapımı

Cildin egzamaya karşı savunmasını bu krem ile arttırmak mümkün. Buradaki kilit bir bileşen lavanta esans yağı olup, egzama ile ilişkili kızarık, kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olur. Bir diğer malzeme olan shea yağı, tamamen doğal bir A vitamini, anti-inflamatuar kaynağı olup çok sayıda cilt sorunlarında kullanılabilmektedir.

Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırılıklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği nedeniyle cilt kızarıp pul pul dökülebilir. Evde uygulayacağınız küçük ipuçları ile kuruyan ciltler için gereken özeni göstermek mümkündür. Kışın cilt bakımı için maskeler ve bakım önerileri–> Kışın kuruyan ciltler

Gerekli ekipmanlar;

 • Depolama için geniş ağızlı, kapaklı kavanoz
 • Benmari usulü kullanacağı için bir büyük bir küçük tencere.

Uygulaması;

Cildinizde yeni bir ürün kullanırken, özellikle de uçucu yağları veya fıstık içerebilecek ürünleri kullanırken, öncesinde test önerilmektedir. Test yaptıktan sonra, kullanmaya devam etmek isterseniz, etkilenen alanın üzerine günde bir veya iki kez uygulayın. Göz ile temasından kaçının ve kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

Krem için Malzemeler

 • ½ fincan shea yağı
 • ½ fincan hindistan cevizi yağı (isteğe bağlı: ¼ su bardağı zeytinyağı veya badem yağı)
 • 1 çorba kaşığı organik bal
 • 30 damla lavanta esansiyel yağı
 • 8 damla çay ağacı yağı
 • İsteğe bağlı eklemeler: 5 damla sardunya esansiyel yağı ve / veya 5 damla mür esansiyel yağ

Talimatlar

 • Benmari usulü shea yağı ve hindistancevizi yağı iyice karışana kadar eritin.
 • Balı ekleyip karıştırmaya devam edin.
 • Her şey eridiğinde ve iyi harmanlandığında, lavanta ve çay ağacı yağlarını ekleyin. Karıştırmaya devam edin.
 • Karışımı kenara ayırıp soğumaya bırakın ancak yumuşak tutun. Bu işlemi hızlandırmak için buzdolabına birkaç dakika koyabilirsiniz, ancak uzun tutmayın. Çok sertleşmesini istemiyoruz.
 • Mikser ile birkaç dakika karıştırın, sonunda losyon tutarlılığını elde edersiniz. Eğer istediğiniz kıvamı elde edemiyorsanız her 10 dakikada bir karıştırmaya devam ederek bunu başarabilirsiniz.
 • Kavanoza veya diğer kaba kremi aktarın.

Oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayın. Oda sıcaklığında biraz daha yumuşak kalacak ve bu da uygulamayı daha kolaylaştıracaktır.

UYARI : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürün olsalar da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa, hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here