Doğal Yağlarla Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Bitkisel yağlarla cilt temizliği nasıl yapılır? Akne eğilimli veya yağlı ciltler doğal yağlarla cilt temizliği yöntemini kullanabilir mi? Parlak ve lekesiz bir cilde sahip olmaya yardımcı olan yüz temizleme yağı kullanımı ve cilt tipine göre cilt bakım yağı önerileri, esraninportresi'nde.

0
2090

Bitkisel yağlarla cilt temizliği nasıl yapılır? Akne eğilimli veya yağlı ciltler doğal yağlarla cilt temizliği yöntemini kullanabilir mi? Parlak ve lekesiz bir cilde sahip olmaya yardımcı olan yüz temizleme yağı kullanımı ve cilt tipine göre cilt bakım yağı önerileri, esraninportresi’nde.

Bu yöntem, doğal yağlarla cilt temizliği yapmanın basit bir yoludur. Bunu okuduğunuz ilk zamanlarda yüzünüzde yüz temizleyicisi olarak bitkisel yağ uygulamak (hele ki akne eğilimli bir cilde sahipseniz!) garip gelebilir ancak bu yöntemi deneyen birçok kişi, bu yöntemin tam bir cankurtaran olduğu konusunda birleşiyor.

Akne Eğilimli Cilt için Yağla Temizleme Metodu yardımıyla beyaz uçlu sivilcelerden, siyah noktalardan kurtulabilir ve parlak, lekesiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Bu noktada doğru doğal yağın seçilmesi esastır ki böylece cildi besler, iyileştirir ve arındırır. Bu yazıda akne eğilimli ciltler için Yağla Temizleme Metodu hakkında faydalı ipuçları ve bilgileri bulabileceksiniz.

1. Akne-Sivilce neden olur?

Daha önceki yazıları takip edenler bu konuya daha önce detaylı şekilde yer verdiğimi hatırlayacaktır ancak ilk defa okuyacaklar için, Yağ Temizleme Yönteminin nasıl ve neden çalıştığını anlamak istiyorsak öncelikle sivilcenin nasıl oluştuğunu anlamalıyız.

Sivilceye eğilimli, problemli bir cilde (örn. Hormonal dengesizlikler, kötü diyet, toksinler veya iltihaplanma) yol açan vücutta pek çok sebep olabilecekken cilt yüzeyindeki tıkanmış gözeneklerim her zaman akneye yol açacağını iyi bilmek gerekiyor.

Cildimiz sebum üretir, bu aslında cilt için iyi olan bir yağdır. Çünkü E vitamini içerir, cildi yaşlanmaya karşı koruyan bir antioksidandır. Bununla birlikte, sebum fazla üretilirse gözeneklere sıkışarak siyah nokta veya beyaz uçlu sivilce oluşumu ile kolayca iltihaplanabilir ve enfeksiyon kapabilir. Sonuçta da sivilce ortaya çıkmış olur.

Bu nedenle sağlıklı bir cildin anahtarı, tıkanmayı olabildiğince önlemek ve cildi aşırı üretilen sebumdan korumaktır.

Doğal Yağlarla Cilt Temizliği

2. Yüz Temizleme Yağları Nasıl Çalışır?

Cildinizi doğal sebumundan arındıran sert kimyasal maddeler kullanırsanız (raflardaki ürünler içerisinde bu tip maddeler bulunabilir), cilt daha fazla sebum üretir ki bu da tıkanmış gözeneklere, tahrişe ve sonuçta sivilceye yol açabilir.

Yağ Temizleme Yöntemi, geleneksel temizleme yöntemlerinden farklıdır. Çünkü sabun veya su bazlı bileşenler yerine gözeneklerinizi temizlemek için yağ kullanılır.

Peki, yağ cildi nasıl temizleyebilir?

Kullanacağınız yağ, sebumun etkili bir biçimde çözülmesiyle gözeneklerin içine derinlemesine ulaşır, yüzdeki tüm kirli yağları alıp temiz, besleyici yağla doldurur.

3. Doğal Yağlarla Cilt Temizliği Herkese Uygun mu?

Yağ Temizleme Yönteminin cildinize iyi gelip gelmediğini merak ediyorsanız, doğal yağların her cilt türü için faydalı olduğundan emin olabilirsiniz.

Ancak en önemlisi, cildinize uyan yağı bulmaktır. Doğal, yüksek kaliteli yağlar besleyici yağ asitleri ve cildiniz için harika besinler ile doludur. Yağlı ciltli insanlarda bile, yağlar nazikçe ve sebum üretimini düzenlemeye yardımcı olduklarından, bunları kullanmanın yararı olabilir. Akneye eğilimli cildiniz varsa, gözeneklerinizi tıkamayacak yağlar kullandığınızdan emin olmalısınız.

Doğal Yağlarla Cilt Temizliği

4. Bitkisel Yağlar ile Cilt Nasıl Temizlenir?

 1. Az miktarda yağ veya yağ karışımı avuç içine koyun (1 tatlı kaşığı) ve cilde masaj yaparak uygulayın. Nazik, yavaş ve dairesel hareketler kullanın. Sorunlu bölümlere daha fazla odaklanın ve bunun cildi şımartan, nazik bir yüz masajı olmasına izin verin. En iyi sonuç için cildinize yaklaşık 2 dakika masaj yapmanız önerilir.
 2. Yağın yaklaşık 30 saniye boyunca cildinize oturmasına izin verin.
 3. Bu süre zarfında, sıcak suyu çalıştırın. Temiz bir havluyu sıcak suya daldırın (yüzünüzde ve ellerinizde rahatça tutabileceğiniz bir sıcaklık elbette) ve 20-30 saniye havluyu yüzünüzün üzerine koyun. İsteğe bağlı olarak, buharını içeride tutmak için bu havlunun üstüne de büyük bir kuru havlu örtün.
 4. Ardından ıslak havluyu tekrar sıcak suda yıkayın, daha sonra yağı cildinizden hafifçe ovalayarak temizleyin. Tüm yağın çıkarılmış olduğundan emin oluncaya kadar bu adımı tekrarlayın.
 5. Cildinizin nasıl hissettiğini görmek için birkaç dakikanızı bekleyin. Gerekirse, en sevdiğiniz doğal nemlendiriciyi uygulayın.

5. Bu metodu günlük rutin nasıl içine dahil edersiniz?

Yağ Temizleme Metodu ile en iyi sonuçların elde edilmesi için tutarlı olması önemlidir. Size en uygun rutini seçin ve en az 1 veya 2 hafta boyunca uygulayın. Başlangıç için cildinizin buna tepkisini net gözlemleyebilmek adına haftada yalnızca birkaç kez yapabilirsiniz – hepsi cildinizin türüne bağlı. Akne eğilimli cilt olsa da, günlük bu yöntemi yapmayı düşünebilirsiniz.

Yağ Temizleme Yöntemi kullanırken sabun veya deterjan bazlı temizleyicilerden uzak durun. Kuruma, sabun esaslı ürünler ve yağsız sivilce tedavisi, cildi tahrip ederek savunmasız kalmasına ve sebase bezlerin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

Ardından doğal tonikler (Cadı fındığı özütü, gül suyu, elma sirkesi) veya diğer bitki esaslı ürünleri kullanın. Ancak cildinizi doğal sebumdan arındıran ürünlerden uzak tutmaya çalışın.

6. Yağlarla Cilt Temizliği için Hangi Yağlar Uygundur?

Yağla Temizleme Metodunun en önemli kısmı doğal olarak cildimize koyduğumuz yağın kalitesidir.

Birinci kural: her zaman kaliteli, soğuk preslenmiş ve organik yağ kullanın! Sadece doğal yağlar, (ve bunların özel kombinasyonları) cildi temizlemek ve doğal yağlarını dengelemek için uygundur.

Aşırı işlenmiş veya cilt tipine uygun olmayan yağlar, gözeneklerinizi tıkayabilir ve daha fazla sivilceye neden olabilir.

En kolay tarifte, hint yağı ve bir taşıyıcı yağ (üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı veya kayısı çekirdeği yağı gibi) cilt türüne bağlı olarak farklı oranlarda karıştırılarak kullanılır.

Hint yağı şaşırtan temizleyici etkilere sahiptir ve taşıyıcı yağ cildi beslerken temizleme maddesi olarak görev yapar. İsteğe bağlı olarak birkaç damla uçucu yağ da güçlendirici olarak eklenebilir.

Cildinizin türüne ve kişisel tercihinize bağlı olarak kendi yağ karışımınızı oluşturabilirsiniz. Bu konuda pek çok farklı tarif vardır.

Hangi tarifi kendi cilt türünüz için iyi bulmak için okumaya devam edin. Burada daha fazla fikir bulabilirsiniz.

Doğal Yağlarla Cilt Temizliği

7. Sivilceye Eğilimli Ciltler için Hangi Yağlar Uygundur?

Birçok yönden sivilceli cilde yardımcı olabilecek birkaç yağ vardır. Bazı yağlar anti-bakteriyel etkilere sahiptir ve sivileceye neden olan bakterileri öldürebilir, tıkanmış gözenekleri azaltabilen yüksek linoleik asitli yağlar vardır. Anti-inflamatuar etkilere sahip yağlar akne ile ilişkili kızarıklık ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Akne tedavisinde komedojenik olmayan yağlar (gözeneklerinizi tıkamayan yağlar) kullandığınızdan emin olun!

Akne eğilimli ciltler için en iyi yağlardan bazıları şunlardır: Kuşburnu Tohumu Yağı, Ayçiçeği Yağı, Siyah Kimyon Tohumu Yağı, Neem Tohum Yağı v.b

Sivilceye eğilimli cilt için tarif önerisi:

 • % 20 hint yağı
 • % 40 Yüksek linoleik içerikli Ayçiçek Yağı
 • % 40 üzüm çekirdeği yağı

Yağ temizliğinin yanı sıra diğer kozmetik ürünler de kullanıyorsanız, bu kozmetik ürünlerin gözenekleri tıkamadığından emin olun.

8. Yağlı Temizleme Metodu Yağlı Cilt İçin İyi mi?

Yağlı bir cilde yağ uygulamak garip görünse de, aslında en mantıklı çözümdür. Deri, kuru olduğu zaman kendi yağından (sebum) daha fazla, dengeli olduğunda ise daha az yağ üretir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çoğu ticari yüz temizleyicisi çok sert ve ciltteki doğal yağları sıyırıyor. Bu, cildimizin nemi eksikliğini telafi etmek için daha fazla yağ üretmesine neden olur. Bu nedenle, yağlı ciltler için yapabileceğiniz en iyi şey yağ temizleme yöntemidir. Derin hidrasyon ile birlikte nazik bir temizleme etkisi vardır.

Yağlı cilt için, % 70 ayçiçek yağı ile % 30 hint yağı karıştırın. Ayçiçek yağı yerine üzüm çekirdeği yağı veya tatlı badem yağı kullanabilirsiniz.

9. Kuru Ciltler için Hangi Yağı Kullanmalı?

Kuru cildi tedavi ederken, kuruma etkileri nedeniyle hint yağı miktarını azaltmamız gerekir. % 10 Hint Yağı, % 30 Ayçiçek Yağı,% 60 Avokado Yağı ile deneyin. Hala çok kuruyorsa, karışımınızda daha az hint yağı kullanın.

Diğer besleyici yağlar Argan yağı, Kayısı çekirdeği yağı ve Jojoba yağıdır.

10. Bunlar Önemli

 • Yağ temizleme yöntemini uygulamaya başlamadan önce daima bir cilt testi yapın. Daima yüksek kaliteli ürünler kullanın. Asla organik ve soğuk preslenmiş olmayan bir şey satın almayın.
 • Kaşıntı, iltihaplanma ve kızarıklık normal değildir. Bu olur ise, karışımınızdaki bir şey için alerjiniz var demektir.
 • Yağ mükemmel bir makyaj temizleyicisidir, yağla temizlemeden önce makyajı kaldırmanız gerekmez.
 • Bu temizleme yöntemi için karışım yaparken özellikle de ne işe yaradıklarını bilmeden uçucu yağlar eklemeyin. Onlarla ilgili daha fazla bilgi edinin ve daha sonra yağ karışımınıza ekleyin.
 • Uçucu yağlar hakkında daha fazla bilgi için–> Saf Organik Doğal Yağ Nasıl Anlaşılır
 • Hindistan cevizi yağı (gözenekleri tıkayabilir) ve zeytinyağından kaçının.
 • Yüzünüzü sileceğiniz havlu bez kir biriktirmeye başlayacağı için yıkama bezinizi düzenli olarak yıkadığınızdan emin olun. Mikro fiber kumaş da kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here