Deri Çatlakları Neden Olur, Nasıl Düzeltilir?

2
4212

Göğüs çatlakları, göbek çatlakları veya bacaklardaki çatlaklar… Vücuttaki deri çatlakları neden olur? Deri çatlaklarını diğer adıyla deri yırtılmasını önlemenin yolları nelerdir ve vücut çatlaklarını azaltmak, görünümlerini hafifletmek adına neler yapılabilir? Deri Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Düzeltilir? yazısı esraninportresi.com’da

Biz kadınlar her zaman genç, pürüzsüz görünen bir cildin hayalini kurarız. Ancak bir sabah yüzde sivilce, el lekeleri veya göbek bölgesindeki çatlaklara uyanabiliriz. Karşılaştığımız cilt sorunlarının bir kısmıdan kurtulmak daha kolayken bazılarını uzunca süreler taşımak durumunda kalabiliyoruz. İyileşme süreçleri farklılık gösterse de ortak tek bir noktaları var, o da öncesinde cilde iyi bakmak ve önlem almak. Göğüs çatlakları, göbek çatlakları veya bacaklardaki çatlaklar… Çatlak oluşumu temelde tek bir noktaya dayanıyor, cildin gerilmesi… Bu gerilme vücudumuzun herhangi bir bölgesinde olup, cilt buna dayanıksızsa çatlak oluşumu söz konusu olabiliyor. Bu yazıda çatlaklar neden oluşur, oluşmamaları için yapılması gerekenleri ve çatlakları azaltmak, görünümlerini hafifletmek adına neler yapılabilir ondan da bahsetmeye çalışacağım. Kadınlar arasında adeta toplumsal bir soruna dönüşen çatlaklar hakkında tüm bilmeniz gerekenler esraninportresi.com’da

Deri Çatlakları Neden Olur, Nasıl Düzeltilir? 

Çatlak Nedir?

Cildin kısa bir zaman aralığında fazla gerilmesiyle dermis bölgesinde çatlaklar oluşur. Dermis bölgesi kollajen ve elastin gibi liflerin olduğu , cilde esnekliği veren orta katmandır. Gerilmeyle birlikte ciltteki bu bağlayıcı liflerin bazılarında kopmalar görülür ki böylelikle de cildin ince üst tabakasında ince çizgiler halinde dışarıdan gördüğümüz yaralar oluşur. Derideki bu çatlaklardan dolayı damarlar görünmeye başladığından başlangıç için renkleri kırmızı ve mordur. Zamanla da Deri Çatlakları gümüşi beyaza dönerler.

2 Deri Catlakları neden olur nasil düzelir_mini

Deri Çatlakları Nerede Görülür?

Öncelikle biz her ne kadar sadece kadınlarda oluyor sanıyor olsakta erkeklerde de sıklıkla görülebilen bir durumdur. Derideki çatlaklar en çok omuz, kol, karın, kalçalar, basenler, sırt ve alt sırtta görülür.

Deri Çatlakları Neden Olur?

1- Ergenlik :

Bedenin en çok değişime uğradığı dönemlerden biri ergenliktir ve büyüdüğümüz zamandır. Erkek çocuklarda kaslar büyüyüp, gelişmeye başlarken, kızlar da göğüsler büyümeye, genellikle de kalça ve basenlerden de kilo almaya başlarlar. Hızlı büyüme dönemi, hem kızlar hem de erkekler için genellikle deri çatlaklarına neden olur.

2- Ağır kas çalışması :

Spor salonunda kas yapmak isterken deri çatlaklarıyla karşılaşma ihtimaliyle de karşılaşabilirsiniz, dikkat! Kasların hızlı gelişmesi, kütledeki ani değişimler cildi gerer. Eğer cilt buna hazırlıksız ise deri çatlakları ortaya çıkar.

Pürüzsüz ve yumuşak cilde sahip olmanın altında yapılan düzenli ve özenli cilt bakımları var. Bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçmek bile aslında cilde özen göstermenin bir adımıdır. Peki, pürüzsüz ve yumuşak cilde sahip olan kadınların sırları neler? İşte, Pürüzsüz Yumuşak Cildin 6 Sırrı

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, fırsat buldukça sayfanızı okuyorum, deneyip memnun kaldığım tavsiyeleriniz oldu. Ben lazer epilasyona gidiyorum nemlendirici öneriyorlar ama kimyasal kullanmak istemiyorum. Tüyleri beslemeyip lazerin etkisini yok etmeden nemlendirecek doğal bir tavsiyeniz var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim, hoşçakalın.

    • Merhaba,

      Açıkçası ben doğal tavsiyelerden ziyade eczaneye de danışarak bepanten kullanmıştım. LAzer işlemleri gereği cilde daha hassas davranmalı ve her kremi cilde sürmemelisiniz, doğal malzemeler dahi olsa. Bu yüzden eczaneden uzmana danışarak bir krem almanızı öneririm.

      Sevgiler,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here