Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?

Her cilt tipinin ihtiyacına uygun seçilmesi gereken bakım ürünleri ile uygulanması önerilen bazı güzellik ipuçları vardır. Cildin yağlı, karma veya kuru mu olduğunu anlayıp, cilt tipine göre adım adım uygulanabilen cilt bakım rutini, esraninportresi'nde.

0
12669

Cildin yağlı, karma, kuru mu olduğunu anlamak için cilt tipini nasıl belirlerim? Cilt tipini belirlemek için dikkat edilmesi gerekenler ile her cilt türünün yararlanabileceği 5 adımlı cilt bakım rutini önerisi “Cilt tiplerine göre cilt bakım rutini” yazısıyla esraninportresi’nde.

Arzu edilen ve aslında en ideal sağlıklı cilt görünümüne, sahip olduğunuz cilt tipini ve buna uygun cilt bakım ürünlerinizi seçip düzenli uyguladığınız zaman kavuşabilirsiniz. Arkadaşınız, anneniz, kardeşiniz için inanılmaz derecede fayda sağlayan bir ürün, farklı cilt ve dolayısıyla farklı ihtiyaçları olan birisi için aynı etkilere sahip olmayabilir.

Peki cilt tipini nasıl belirlerim?

Aslında günümüzde cilt tipini analizini kolayca bazı eczanelerde, kozmetik ürünler satan mağazalarda bulunan güzellik uzmanlarına da kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Ancak cildinizin yağlı, karma, kuru mu olduğunu anlamak çok da zor değil. Bu noktada cildiniz tek bir cilt tipine de dahil olmayabilir. Yani mevsimsel olarak, bulunduğunuz çevre dolayısıyla zaman zaman örneğin karma bir cilt yağlı cilt tipine dönüşebilir. Bu noktada cildinizi, gözlemlemek, tanımak önceliğiniz olmalıdır.

Cildinizin yağlı mı, kuru mu veya karma mı belirledikten sonra ortak olan tek konu her cilt türünün yararlanabileceği 5 adımlı bir cilt bakım rutini vardır.

Size, kendinize uygun mükemmel cilt bakım rutinini bulmak için önerilerin yer aldığı bir rehber hazırladım. Ancak ilk önce: cilt tipiniz nedir?

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

cilt tiplerine göre cilt bakim rutini_mini

Yağlı Cilt :

1- Aynaya baktığınız zaman alın, çene, yanak bölgesinde büyük gözenekler görüyor musunuz?
2- Hava koşullarından bağımsız olarak, sadece T bölgenizde değil, yanaklarınız, çene gibi bölgelerde yüzünüzün parladığını fark ediyor musunuz?
3- Cilde dokunduğunuz zaman yağlı hissi alıyor musunuz?
4- Gün içerisinde çok sık yüzünüzü pudralama ihtiyacı hissediyor musunuz?

Bunlar yağlı cilt tipleri için ortak sorunlardır. Eğer bunları yaşıyorsanız yağlı cilt tipine sahip olabilirsiniz.

Karma / Normal Cilt :

1- Bu en yaygın cilt tipidir, kısmen yağlı ve kısmen kurudur.
2- T-bölgesi (burun, alın ve çene) gün boyunca çoğu zaman yağlı bir görüntüye sahip olsa da yanakların kuru olduğunu fark edersiniz.
3- Yüzün yağlı kısımları siyah nokta veya leke içerebilirken yüzün kalan bölgeleri genellikle temiz ve pürüzsüzdür.

Kuru Cilt :

1- Çok küçük gözenekleriniz varsa,
2- Cildinizi temizledikten hemen sonra cildinizin çok fazla gerildiğini, kuruduğunuz hissedersiniz
3- Cildin ince çizgilere meyilli olduğunu fark ediyorsanız
Bu durumda büyük olasılıkla kuru cilde sahipsinizdir.

Yukarıdaki cilt tiplerine ilaveten hassas cilt tipine de sahip olabileceğinizi hatırlatmalıyım. Bu durumda cilt genellikle belirli bileşen veya ısı sebebiyle hemen tepki verir ve ortaya kızarıklık-tahriş gibi cilt sorunları çıkar. Hassas cildiniz varsa, ürünlerinize dikkat etmeniz ve olumsuz reaksiyonların neye sebep olduğuna dikkatle bakmanız gerekecektir.

Artık cildinizin türünü belirlediniz, cilt bakım rutini için doğru ürünleri nasıl seçeceğinize kısaca değinelim;

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

gözeneklerin sıkılaştırılması için cilt temizliği

1. Adım: Temizleme

Varsa öncelikle makyajı çıkarmalısınız. Göz makyajı için temizlemek için örneğin, Jojoba yağı, yüz için makyaj çıkarıcı micellar suyu kullanabilirsiniz.

Yağlı cilt : Jel bazlı ve iyi köpüren temizleyiciler, gözeneklerdeki yağ ve pisliğin temizlenmesi için en iyi temizleyicilerdir.

Karma / Normal cilt : Köpük temizleyiciler cildin farklı alanlarını temizlemek için mükemmel bir çözümdür. Yüzün diğer bölümlerini kurutmadan yağlı bölgeleri temizlemede etkilidirler.

Kuru cilt : Kuru ciltler için krem temizleyiciler, doğal yağların cildi soymuyor olması ve cildi germiyor olması sebebiyle en iyi seçimdir.

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun cilt iyi temizlenmediğinde hiçbir sorunu tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmaz. Sonrasında uyguladığınız ürünler de istenilen verimi gerçekleştiremez. Karma, sivilcelenmeye meyilli bir cilde sahibim ve yaklaşık 3 yıldır La Roche yüz temizleyici jelini kullanıyorum. Cilt tipime uygun olan bu versiyonundan da çok memnunum.

Bu noktada yüz temizleyici ürün dışında benim size bir diğer önerim de, normal, karma ve hassas ciltler gibi farklı cilt tiplerine göre farklı seçenekleri olan, FOREO LUNA 3 olacak. Çünkü temizleyicimi LUNA 3 ile uyguladığım ilk an “meğer daha önce cildimi hiç temizlemiyormuşum!” şaşkınlığını yaşadım. 

LUNA 3 sahip olduğu T-Sonik titreşim teknolojisi ve yumuşak, hijyenik silikon kılları ile yüz temizleme de  bir devrim gibi! LUNA 3 ‘ün silikon kıllı olan yüzeyi ile temizleyicinizi (granülsüz veya partikülsüz olması gerekiyor) 1 dk da uygulayabiliyorsunuz üstelik.

FOREO LUNA 3 için daha sonra detaylı bir yazı hazırlayacağım ve orada daha net anlatacağım ancak şu kadarını söyleyebilirim ki sadece 1 dk da ciltteki kir, yağ ve sebumu derinlemesine temizliyor. Sayesinde lekelerimin görünümü oldukça azaldı, dokunmaya doyamadığım, yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip oldum.

Çünkü benim için pürüzsüz bir cilt, bazen makyaj yapmadan çıkabilmenin bazen de makyajın harika görünmesinin anahtarı! Bunun için kullandığım LUNA 3’ü, tüm detaylarıyla anlattığım yazımın linkini de buraya bırakıyorum–> Pürüzsüz ve Güzel bir Cilt için Nereden Başlamalı?

 FOREO Resmi websitesinden ürünleri inceleyebilmeniz için linki hemen buraya bırakıyorum–> https://foreo.se/551vx

Cildin pürüzsüz ve gergin olmasını istiyorsanız cilt temizliğine ve cilt bakımına her zamankinden daha fazla önem vermelisiniz. İşte cilt temizliği ile ürün seçimi dışında bilmeniz gereken püf noktalarına daha önce hazırladığımız cilt temizliği ile ilgili püf noktaları yazısından ulaşabilirsiniz.

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

2. Adım: Tonik

Tüm cilt tipleri : Herkes günlük rutine ekleyeceği tonik ile faydalarından yararlanabilir. Bazı temizleyiciler asidik yapıdadır ki bu da cildimizin doğal pH’ına daha fazla uymaktadır, ancak sabun gibi temizleyiciler pH ölçeğinde alkalin seviyesine girme eğilimindedir. Sonuç olarak cildin ph dengesi bozulduğında, cildinizin doğal durumuna tekrar dönebilmesi saatlerce sürebilir.

Bu noktada aslında tonikler bu dengeyi sağlamaya yardımcı olmaktadır. Yüz üzerine püskürtülerek veya pamuk üzerine dökülerek cilde uygulanan bir tonik, cildimizi, bakterileri ve erken yaşlanmayı önlemesinin yanında cildi istenen 5.0-5.5 pH’a dengeleyebilir.

Peki, evde doğal malzemeler kullanarak, cilde uygun tonik yapılabilir mi? Yağlı, Hassas ve Kuru Ciltler gibi–> Her Cilt Tipi için Tonik Tarifi esraninportresi’nde.

3 tonik nedir tonik çeşitleri_mini

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

3. Adım : Serum ve Nemlendirme

Yağlı cilt : Yağlı cildin nemlendiriciye ihtiyacı olmadığına inanılan, yaygın ancak bir yanlış kanı var! Gözenekleri tıkamayacak, mineral yağdan uzak duracak, içeriğinde tamanu veya üzüm çekirdeği yağı olan nemlendiriciler, yüz serumları tercih edilebilir.

Karma / Normal : Yüzünüzün tüm ihtiyaçlarını karşılamak için doğru nemlendiriciyi bulamazsanız, yüzünüzün farklı bölümlerine iki farklı nemlendirici uygulamanız gerekebilir ki bu normaldir. Gün boyunca güneş koruyucu da içeren bir nemlendirici iyi bir seçimdir. Geceleri ise jojoba veya ayçiçeği yağı gibi cildin kuru bölgelerini daha fazla nemlendirecek içerikli nemlendiriciler kullanılabilir.

Ben BeautyOmelette ‘nin Yüz Serumu’nu ve Yüz kremini kullanıyorum. Leke görünümünü hafifletmesinin yanında yaşlanma etkilerini azaltıp, adeta cildi yeniden yapılandırıyor. 

Serumlar ince yapılı olduklarından deri altına kolay nüfus etseler de etkisini arttırmak için bu adımda FOREO LUNA 3 ‘ün masaj modunu tercih ediyorum.

FOREO LUNA 3 ‘ün temizlemede bahsettiğim kıl tipli yüzeyi temizlemede arka taraftaki dalga şeklindeki yüzeyi de daha pürüzsüz ve daha genç görünen bir cilt için yüz kaslarını rahatlatan masaj yapar. Kullanılan ürünle birlikte cilt sıkılaşır, yenilenir.

Bunun için de yapılması gereken Foreo For You uygulamasını telefona indirip, cihazı kaydettikten sonra ürünü 4 farklı masaj modundan birini seçerek uygulamak! Üstelik her masaj modu, göz çevresi, boyun, alın veya çene hattı gibi farklı yüz bölgelerini hedefliyor.

Açık söylemek gerekirse tüm cilt bakım rutininde en sevdiğim bölüm burası… Oğlumu uyuttuktan sonra kendime hediye ettiğim bu birkaç dakika… Üstelik keyif sonucunda cildim arınıyor, gençleşiyor, yenileniyor… Bu yüzden ürünü detaylı inceleyebilmeniz için FOREO ‘nun Resmi websitesindeki linki hemen buraya bırakıyorum—> https://foreo.se/551vx 

Kuru cilt : Serumlar, kuru ciltlere ince çizgilerle mücadelede yardımcı olan mükemmel bir yöntem. Geceleri nemlendirici olarak daha ağır nemlendiriciler seçilebilir. Hialuronik asit harika bir koruyucu bariyerdir. Özellikle geceleri nemlenmeyi artırmak için nemlendiricinize birkaç damla yağ eklenebilir.

2 Cilt tipine göre nemlendirici seçimi_mini

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

Adım 4: Peeling ve Maskeler

Tüm cilt tipleri : Peeling veya maskeleri asla atlamayın derim!

Kese veya ürün bazlı bir peeling haftada 2-3 kez yapılabilir. Alfa hidroksi asitler gibi kimyasal soyucular (yani peeling içerikleri) pek çok peeling ürünü ve maskelerde bulunur. Bu yüzden cildi kuruyup, ölür derinin soyulması dehidrasyona neden olabileceğinden bu tip kimyasal peeling ürünlerine karşı aşırı dikkat edin.

Cilde nazikçe fiziksel peeling yapmak için, cilde uygun yüz keseleri kullanabilir, kahverengi şeker-bal, kahve telvesi gibi doğal malzemeler ile de peeling yapılabilir. Peeling adımı her gün yapılmayacağı için burada 4.adım olarak yer almış olsa da cilt temizliği sonrası yapılması gereklidir. Ardından tonik ile gözeneklerin sıkılaşması sağlanmalı ve süreç nemlendirici ile sonlandırılmalıdır. 

4 boyun bakımı için peeling_mini

Cilt tipine uygun yüz maskesi ve uygulama sıklığı ise bir başka bakım rutini detayıdır ve bana kalırsa cilt tipinden de ziyade daha çok kişiseldir. Yani konu ister doğal maskeler ister kağıt ister de medikal maskeler olsun, her kural herkese uymayabilir. Herkes kendi rutinini cildini tanıyarak, uzmana danışarak oluşturmalıdır.

Örneğin ben bir süredir hemen her gün sabah işe gitmeden önce FOREO UFO Akıllı Maske Terapisi ve UFO Aktif Maskeleri sayesinde sadece 90sn de cildime maske uygulaması yapabiliyorum. İncelemek isteyenlere, UFO ve UFO aktif maskelere kolayca ulaşabilmeniz için gerekli linki buraya bıraktım–> https://foreo.se/2mv5b

UFO Akıllı Maske Cihazı sayesinde her sabah 90 saniyede maske uygulamasını tamamlamış ve cildimi güne hazırlamış oluyorum. Genellikle maske olarak, içeriğinde kırmızı alg ve hiyalüronik asit bulunan “Make My Day”, eğer yorgun ve uykusuzsam bir de göz çevresi için “Shimmer Freak” olarak adlandırılmış maskeyi kullanıyorum. Göz altlarındaki koyu halka görünümünü nasıl azalttığına, yorgun görünümü nasıl ortadan kaldırıp, cildi canlandırdığına inanamazsınız! 

Her sabah cildi canlandıran, dış etkenlere karşı koruyan ve de makyaja da hazırlayan FOREO ‘nun UFO Akıllı Maske Cihazı ve FOREO maskeleri ile kendinizi şımartmak için ihtiyacınız olan sadece 90sn! Bu kadar kısa zamanda “evde ulaşılması zor!” bir cilt mükemmelliği sunması tam da benim ihtiyacım olandı diyebilirim aslında. Cilt makyaja biz de güne hazırız! Daha ne olsun…

Bunları okurken nasıl kullanacağız (aslında çok basit, Foreo For You uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz, maskeyi cihaza yerleştirip, uygulamadan aktif hale getiriyorsunuz!), maskelerin içerikleri neler, hangi sıklıkla kullanılmalılar, hangi cilt tipleri hangi maskeyi kullanabilir gibi soruları aklınızdan geçirdiğinize eminim. Eksik yazmadım Foreo Ufo+Akıllı Maskeleri tek başına detaylı bir yazıyı hak ediyor ve en yakında zamanda hazırlayıp paylaşacağım.

Ben detaylı kullanım yazısını paylaşana kadar inceleyebilmeniz için UFO ‘nun FOREO resmi websitesindeki linkini buraya bırakıyorum—-> https://foreo.se/2mv5b

Ancak cildinize ve aslında kendinize iyi bir yatırım yapmak istiyorsanız burada okuduklarınızı araştırın ve ötesinde deneyin derim. 

Cilt Tiplerine Göre Cilt Bakım Rutini

Adım 5 : Güneş Koruması

Tüm cilt tipleri : Güneş korumaya da mevsimden bağımsız olarak ihtiyacınız var. Yağlı cildiniz varsa daha hafif, su bazlı güneş kremi kullanmak isteyeceksiniz. Genellikle SPF ne kadar yüksekse, güneş kremi o kadar ağır hissettirir ve bu sebeple de gözeneklerin tıkanma ihtimali o kadar yüksek olur. Uzun süre güneşte kalacaksanız mümkünse şapkaları tavsiye ederim. Güneş gözlüğü, hassas göz altı alanını korumak için mükemmel bir seçenektir ve ayrıca bugün birçok dudak parlatıcısı da güneş koruyucu etki içermektedir.

Bir kaç kat ürün kullanıp cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaktansa içeriğinde güneş koruma faktörü de olan nemlendirici seçimleri (direk güneş altında yatmadığınız sürece) yapmak her zaman daha iyi hissettirecektir.

güneş kremi nasıl kullanılmalı_mini

Güneş kremi kullanımı cildiniz için özenli davranmanız gereken konulardan biridir. Peki, güneş kremi nasıl seçilir, nasıl ve hangi sıklıkla uygulanmalıdır? İşte–>güneş kremi kullanımı ile ilgili doğrular yanlışlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here