Cilt Tipine Göre Yüz Yağı Yapımı

Cilt tipine, ciltteki sorunlara bağlı olarak bitkisel doğal yağlar içerisinden seçilecek 3 yağı karıştırarak kendi yüz yağınızı yapabilirsiniz. Peki bu doğal yağları nasıl seçmeli, Cilt Tipine Göre Doğal Yüz Yağı hazırlarken nelere dikkat etmeli? Kullanılabilecek doğal yağların cilde faydalarının da yer aldığı tüm bilgiler esraninportresi.com'da

4
22135

Cilt tipine, ciltteki sorunlara bağlı olarak bitkisel doğal yağlar içerisinden seçilecek 3 yağı karıştırarak kendi yüz yağınızı yapabilirsiniz. Peki bu doğal yağları nasıl seçmeli, Cilt Tipine Göre Doğal Yüz Yağı hazırlarken nelere dikkat etmeli? Kullanılabilecek doğal yağların cilde faydalarının da yer aldığı tüm bilgiler esraninportresi.com’da

İyi ve pürüzsüz bir cilde uzun yıllar sahip olmak için çok çalışıyorsanız, yani makyaj ile uyumuyorsanız veya güneşin altında saatlerce yatmıyorsanız, düzenli olarak nemlendirmeye özen gösteriyorsanız hoşunuza gidecek detayları içeren yazımızı okumaya devam edin. Cilt pürüzsüzlüğünün en önemli ürünü olan nemlendiriciyi kozmetik ürünler arasından seçebileceğiniz gibi doğal malzemeleri de aynı amaçla kullanabilir ve hatta kendi doğal nemlendiricinizi hazırlayabilirsiniz.

Cildin yumuşak ve yaşlanma belirtilerini de geciktirmek adına uzun yıllar esnek kalması için nemlendirme etkisi sunan yağdır. Ancak, elbette kastedilen gözenekleri tıkayan, siyah nokta ve sivilcelere sebep olan kirli ve fazla yağ da değildir. Ayrıca özellikle de doğal yağları kullanarak daha da yağlı ve sorunlu bir cilde sahip olma endişesi taşımanız da oldukça doğaldır.

Bitki yağları, cildin doğal olarak ürettiği türe çok daha yakındır. Bu da, gözenekleri tıkamaksızın cilt tarafından daha kolay absorbe edilebileceği anlamına gelir. Ayrıca cildin nemi alıp, beslenmesine yardımcı olur. Yüzünüzü yağlardan temizleyen bir ürünle yıkarsanız ve bu yağların yerine cildi besleyen doğal yağlar ile değiştirirseniz, cildiniz daha az yağlı hale gelebilir ve hatta bu akne ve siyah nokta gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Peki neden kendi cilt tipinize göre kendi yüz yağınızı yapıp kullanmayasınız ki? Tek ihtiyacınız olan özel cilt tipine göre yüz yağını yapmak için üç bileşen.

Fakat size nasıl yapılacağını aktarmadan önce, en iyi sonuçları almak için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun derim.

  1. Yüz yağını veya nemlendiriciyi uygulamadan önce daima yüzünüzü yıkayın. Kirli bir yüzeye koyarsanız, sadece kir-pis yağın içine yapışır ve istenen etkinin tam tersi olur.
  2. Özelleştirilmiş yüz yağınızı oluşturmak için bileşenler seçerken, kendi cilt türünüze göre seçtiğinizden emin olun. İnsanların yüzleri için ürünler kullanırken yaptıkları en büyük yanlışlardan biri, cilt türüne uymayanlardan seçmektir. Cilt türünüzün ne olduğundan emin değilseniz, gün sonunda inceleyin. Örneğin T Bölgeniz kuru, yağlı veya normal mi?
  3. Cildiniz nemi kilitlemek için hala ıslak iken yüz yağını uygulayın. Sabah duştan çıktıktan birkaç dakika sonra uygulayabilirsiniz örneğin.
  4. Makyaj aşamasına geçmeden önce yağın cilt tarafından tamamen emilmesini sağlayın – acele etmeyin. Yağın emilmesine izin vermezseniz, makyaj ürününe bulaşacak, bozacak bu da makyajı çıkarmanız ve baştan başlayıp zaman ve para harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Uyarı 1 : Hangi doğal yağı ne amaçla kullanabileceğinizi detaylandıracağım ancak öncesinde bir kaç uyarıda bulunmak istiyorum. Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştirici etkileri olan bitkisel doğal yağların organik, saf ve doğru yöntemlerle üretilmiş olanını bulamadığınız zaman yarardan çok zararları ile uğraşırsınız. Satın aldığınız veya alacağınız doğal yağ gerçekten doğal mı, saf-organik doğal yağ nasıl anlaşılır biliyor olmak, hangi yağın ne işe yaradığını bilmek kadar önemlidir.

Uyarı 2 : Bir de her ne kadar doğal dahi olsalar ilk defa kullanacağınız her ürüne karşı bir miktar şüpheci yaklaşmakta fayda var. Yani tüm cilde veya saça uygulamadan önce cilt-saç testi yapın. Bunu olası tahrişlerden, olumsuz sonuçlardan korunabilmek adına yapacağız. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, alerjik cilt-saç yapınız, bilinen bir hastalığınız varsa, gebelik veya emzirme dönemindeyseniz doktora danışmadan doğal yağları kullanmanızı önermem. Son olarak her yağın kendine has kullanım şekli, kullanım miktarı olabileceğini de unutmayın.

Cilt Tipine Göre Doğal Yüz Yağı Yapımı

Doğal yağlar özellikle de aromaterapi için oldukça şaşırtıcı ve etkileyici özelliklere sahipler. Aslında çoğu cilt, saç, tırnak bakımı gibi kadın güzelliğinin tüm unsurları için sahip oldukları faydalarıyla da bilinirler. İşte—>doğal yağlar ile güzellik sırları esraninportresi.com’da

1 cilt tipine gore dogal nemlendirici yapimi_mini

Malzeme 1 : Taşıyıcı Yağ

Taşıyıcı yağ ya da baz yağ, kendinize özgü yüz yağ karışımındaki birincil bileşen olacaktır. Bu yüzden iyi seçmeniz önemlidir. Cildinize uygun hangi tür taşıyıcı yağ kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, diğer maddeleri eklemeden önce yalnızca taşıyıcı yağ satın alarak önce cildinizde test edin ve öyle karar verin. Eğer taşıyıcı yağ seçiminiz doğruysa, malzemelerin kalanını ekleyebilirsiniz. En iyi ve en yaygın kullanılan taşıyıcı yağlardan bazıları şunlar :

Tatlı badem yağı : Diğer yağlardan daha fazla mono-doymamış yağ asitleri içeren son derece besleyici bir yağdır. Özellikle kuru, kaşıntılı, susuz kalmış cildi yoğun şekilde nemlendirir ve rahatlatır. Aynı zamanda akneye eğilimli cilt tipleri için de lekeleri iyileştirmeye yarayan etkisi sebebiyle uygundur. Bu çok yönlü mükemmel yağın dezavantajı, lekeleri iyileştirme etkisi sebebiyle, cilt tarafından emilmesi biraz daha uzun sürecek olmasıdır.

jojoba yağı ile cilt bakımı_mini

Jojoba yağı : Hafif, yağsız yapısı sebebiyle akneye eğilimli, yağlı, kuru, yaşlanan ve normal cilt tiplerine iyi gelir. Akneden muzdarip olanlar için, cildin sebumunu taklit edebilme yeteneğine sahip olduğundan özellikle iyi bir seçimdir. Çünkü, cildi yeterli yağ ürettiğini düşünerek kandırır ve yüzeydeki sebum miktarını azaltır. Jojoba ayrıca diğer yağlara kıyasla cilde çok hızlı bir şekilde emilir.

Özellikle de cilt tipine göre kullanılabilecek doğal yağların cilde faydalarının da yer aldığı tüm bilgileri okumaya devam etmek için SONRAKİ SAYFA butonları ile diğer sayfaya geçiş yapmanız yeterli.

4 YORUMLAR

  1. Bende rosa var. Çok ileri boyuta geldiğinde fark ettim. Erkekler pek önem vermiyor sanırım ciltlerine… Cildim çorak toprağa dönmüştü. Mutlak surette nemlendirilmesi lazımdı. Ama cildim kremleri kabul etmiyordu. Çok hassas bir cilt olduğu için, nemlendirmek istiyorsun ama rosaların azıyor… Ben de sizin bu tarifleriniz gibi, yağlara yöneldim. Avucumun içine 1-2 damla gül yağı, 1-2 damla buğdağ yağı, 4-5 damla gülsuyu alıp, ovalayıp, yüzüme uyguluyordum, kremlerden bulamadığım faydayı bu şekilde buldum. Ankara’da bir aktar var, anadolu aktarı, orda Mustafa bey var, o bu yağları karıştırıp, krem gibi yapıyor, ben yağ almaya gitmiştim, tesadüfen biraz sohbet ettik. Bana bir krem verdi. İçerisinde bu sizin söylediğiniz yağlardan var, biraz da krem şekline gelmesi için balmumu falan koymuşlar. Ne varsa doğal şeylerde var diyorum. Ben çok faydasını gördüm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here