Cilt Tipine Göre Buhar Banyosu Önerileri

Cildinizin kırışıklıklar olmadan pürüzsüz ve gergin olmasını istiyorsanız cilt temizliğine ve cilt bakımına her zaman önem vermelisiniz. Bunun için en iyi yöntemlerden biri cilt tipine göre hazırlanacak cilde buhar banyosu uygulamasıdır. İşte, karma, normal, akne eğilimli ciltler için ve yaşlanma karşıtı etki gösterecek her cilt tipine göre buhar banyosu önerileri...

0
3381

Cildinizin kırışıklıklar olmadan pürüzsüz ve gergin olmasını istiyorsanız cilt temizliğine ve cilt bakımına her zaman önem vermelisiniz. Bunun için en iyi yöntemlerden biri cilt tipine göre hazırlanacak cilde buhar banyosu uygulamasıdır. İşte, karma, normal, akne eğilimli ciltler için ve yaşlanma karşıtı etki gösterecek her cilt tipine göre buhar banyosu önerileri…

Cildinizin her zaman sağlıklı ve pürüzsüz görünmesinin en önemli koşullarından biridir, cilt temizliği. Eğer günün sonunda üşenip makyaj temizliği yapmıyorsanız, cilt tipine uygun temizleyici veya tonik ile gerekli özeni göstermiyorsanız, cilt sorunları ile uğraşma ihtimaliniz artıyor. Bunlara ek olarak zaman zaman cilt gözeneklerinin açılıp, temizlenmesini sağlayacak derinlemesine cilt temizliği de yapmalısınız. Bunun için en iyi yöntemlerden biri cilde buhar banyosudur. Üstelik her cilt tipine göre buhar banyosu hazırlanabilir.

Cilde Buhar Banyosunun Faydaları

Aslında başta da belirttiğim gibi, ciltteki gözeneklere dolan kirin, yağın temizlenebilmesinin ilk adımı gözeneklerin açılmasıdır. Böylelikle kir ve biriken yağlar sivilce, akne, siyah nokta olarak karşınıza çıkmaz. Cilde buhar banyosu uygulayarak, gözeneklerin açılmasını, cildin yumuşamasını, ciltteki dolaşımın artmasını ve uyguladığınız serum, nemlendirici gibi ürünlerin cilde daha iyi nüfus etmesini sağlamış olursunuz. Cilt bakımı için bir güzellik merkezine gittiğiniz zaman da uygulayacakları bakımlar öncesi cildi temizlemek için cilde buhar banyosu uygularlar. Bizler de onların uyguladıkları bu ipucu niteliğindeki bakımı evde uygulayabiliriz. İşte cilt tipine göre buhar banyosu önerileri

Cilt Tipine Göre Cilde Buhar Banyosu için Gerekli Malzemeler

Malzemelere geçmeden önce buhar banyosu öncesi cildinizin uygun temizleyici ile yıkamış olmalısınız. Ayrıca buhar banyosuna yüzünüzü 10 dakikadan daha fazla tutmamalısınız. Çünkü fazlası cilde zarar vermeye başlayacaktır. Eğer ilk defa yapacaksanız ve cildinizin ne tepki vereceğinden emin değilseniz 2-3 dakika tutarak başlamanızı öneririm.

Şimdi gelelim malzemelere; öncelikle kaynar suya ihtiyacınız olacak. Su olarak çeşme suyu değil içme suyu kullanın. Bu suyu koyacağınız, ısıya dayanıklı cam veya seramik gibi bir malzemeden büyükçe bir kase, başınızı omuzlarınızı ve elbette kaseyi kapatacak büyüklükte bir havlu, kağıt rulo mendiller. Kaynayan su içerisine koyabileceğiniz malzemeleri de cilt tipine göre seçeceksiniz.

cilt tipine göre buhar banyosu fikirleri 1_mini

1- Yaşlanma Karşı Etki için Buhar Banyosu Önerisi :

Özellikle yaş aldıkça cilt esnekliğini kaybedip, ince çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasına sebep olabilir. Buna önem veriyorsanız ve yaşlanma karşıtı bir bakım arıyorsanız buhar banyosu için buradakileri kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar; 1 yemek kaşığı biberiye otu (taze ve ya kurutulmuş olabilir), 1 yemek kaşığı papatya (taze ve ya kurutulmuş olabilir), 1 damla frankincense yağı (günlük yağı)

Tüm bunları kaynamış suyun içerisine atın ve 25-30 cm kaseden uzak kalacak şekilde kafanızı kaseye doğru eğin. Havluyu başınızı, omuzlarınızı ve kaseyi kapatacak şekilde örtün. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Süre sonunda fazla suyu biraz alıp cildiniz henüz nemliyken yapacağınız maskeyi uygulayabilir, serumu sürebilir veya direkt olarak nemlendirici sürerek cilt bakımızını sonlandırabilirsiniz.

2- Akne Eğilimli Ciltler için Buhar Banyosu Önerisi :

Eğer akne eğilimli bir cildiniz varsa, açıkçası buhar banyosu çok daha fazla büyük önem taşıyor. Bu yüzden kaynar suyun içerisine akne oluşmasını engelleyecek, sivilceleri kurutucu etki gösterecek ürünleri ekleyebilirsiniz. Benim de cildimin yağlandığı veya sivilcelenme eğilimi gösterdiği dönemlerde yaptığım buhar banyosu uygulamasıdır.

Akne eğilimli cilt için buhar banyosunda kaynar su içine, 3 damla çay ağacı yağı, bir kaç taze fesleğen yaprağı atıyorsunuz. Bir önceki maddede de paylaştığım gibi 25-30 cm kaseden uzak kalacak şekilde kafanızı kaseye doğru eğin. Havluyu başınızı, omuzlarınızı ve kaseyi kapatacak şekilde örtün. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Süre sonunda fazla suyu biraz alıp cildiniz henüz nemliyken yapacağınız maskeyi uygulayabilir, serumu sürebilir veya direkt olarak nemlendirici sürerek cilt bakımını sonlandırabilirsiniz.

3- Normal / Karma Ciltler için Buhar Banyosu Önerisi :

Normal veya karma cilt tipine sahipseniz buhar banyosu sırasında kaynar suyun içerisine 1 yemek kaşığı lavanta (taze veya kurutulmuş) ve 3 damla geranium yağı (sardunya yağı/ıtır çiçeği yağı) eklemelisiniz.

Ardından 25-30 cm kaseden uzak kalacak şekilde kafanızı kaseye doğru eğin. Havluyu başınızı, omuzlarınızı ve kaseyi kapatacak şekilde örtün. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Süre sonunda fazla suyu biraz alıp cildiniz henüz nemliyken yapacağınız maskeyi uygulayabilir, serumu sürebilir veya direkt olarak nemlendirici sürerek cilt bakımını sonlandırabilirsiniz.

Cilt koyu lekelere, izlere, siyah noktalara, sivilcelere, kuru ve cansız görünmeye karşı bizlerle iş birliği yapmaya oldukça hazırdır ki aslında 1 haftada daha iyi görünen, daha canlı, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün. 7 günde sağlıklı, pürüzsüz cilt elde etmek için yapmanız gerekenler esraninportresi’nde.–> 7 günde pürüzsüz cilt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here