Cilde İyi Gelen Bitki Çayları

Aslında pek çok faydayı barındırır, bitkisel çaylar… Genel sağlık sorunlarını tedavi edici özelliklerinin yanında, cildi gençleştiren bitki çayları veya sivilce geçiren bitki çayları da vardır. Peki hangi bitki çayları cilde iyi gelir ve onları nasıl tüketmek gerekir? İşte, cilde iyi gelen bitki çayları, esraninportresi’nde.

0
924

Aslında pek çok faydayı barındırır, bitkisel çaylar… Genel sağlık sorunlarını tedavi edici özelliklerinin yanında, cildi gençleştiren bitki çayları veya sivilce geçiren bitki çayları da vardır. Peki hangi bitki çayları cilde iyi gelir ve onları nasıl tüketmek gerekir? İşte, cilde iyi gelen bitki çayları, esraninportresi’nde.

Bitki çayları vücudu hem içeriden hem de dışarıdan besleyen bir çok faydayı barındırıyor. Bazı çaylar kalp hastalığı riskini düşürebilir, kötü kolesterolü kontrol altında tutabilir veya sahip oldukları antibakteriyel özellikleri ile şifa dağıtabilir. Bitki çaylarının faydaları denildiğinde ilk akla gelen kuşkusuz papatya veya melisa gibi çayların uyku sorunları ile mücadelede yardımcı olmasıdır. Tüm bunların yanında bitki çaylarının cilt için faydalı etkileri olduğunu da biliyor muydunuz? Cildin daha parlak ve yenilenmiş görünmesini sağlamak için seçebileceğiniz çok sayıda bitki çayı türü var ve her biri kendi özel yöntemleriyle cilde fayda sağlıyor. Bu çayları içebilir, doğrudan cildinize uygulayabilir veya faydaları görmek için özlerini kullanabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki aslında her şey içeriden başlar. Vücut sisteminiz düzgün çalıştığında bu cildinize ve saçınıza yansıyacaktır. Ve en önemlisi, çay suyla başlar ki cildi sağlıklı tutmanın en önemli kısımlarından biridir. 

Cilde İyi Gelen Bitki Çayları

1. Papatya çayı : Uyku, sağlıkla parlayan ciltler için zorunludur ki sırf bu bile papatyayı cilt için en popüler çay haline getirebilir. İyi uyumadığımız zaman, aynada etkileri hemen görmek mümkündür. İşte bu gibi durumlarda da göz altlarınızda koyu renkli halkalar görüyorsanız, şişkinliği ve yorgun görünümü azaltmak için gözlerinize papatya çayı koyabilirsiniz.

Rahatlatıcı özellikleri, papatyayı kırmızı, tahriş olmuş ciltler için mükemmel bir çay haline getirir. Papatya sadece rahatlamayı ve uykuyu arttırmakla kalmaz, cildinizi güneşin zararlı hasarlarından koruyan quercetin ile doludur. Bu nedenle her akşam bir fincan çayını tüketerek papatyanın faydaları vücudunuza katabilirsiniz.

2. Yasemin çayı : Sadece güzel kokmakla kalmaz, bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak için antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yaşlanma belirtilerini önleyebilir ve hatta yağ üretimini azaltarak ve hormonları dengeleyerek egzama ve akne gibi cilt durumlarını da tedavi edebilir.

3. Yeşil çay : Güneşin zararlı etkileri ile savaşan ajanlarla doludur. Çok fazla güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskinizi artırabilir ve cildinizi çabucak yaşlandırabilir. Yeşil çay, cilt hasarını azaltabilir ve kırışıklık oluşumunu önleyebilir. Ayrıca ciltteki sağlıklı yeni hücreleri teşvik ettiği gösterilmiştir.

Bakınız—> Yeşil çay ile yüz bakımı ; Yeşil çay ile tonik yapımı

4. Rooibos çayı : Rooibos, Güney Afrika’da binlerce yıldır çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır Rooibostaki flavonoidlerin istenmeyen patojenlerle mücadele ettiği, egzama ve akne gibi sorunları ciltten uzak tutabileceği düşünülmektedir. Bu kırmızı çay, süperoksit dismutaz sayesinde yaşlanma belirtilerine karşı bile savaşır. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve ince çizgilerin görünümünü yavaşlatmak için çalışır. 

5. Siyah çay : Antioksidanlarla dolu siyah çay vücutta serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve cildimizi olumsuz yönde etkileyen soğuk algınlığı ve virüsleri önleyebilen yüksek kafein seviyeleri nedeniyle sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik eder. Bir dahaki sefere bir bardak çay içmeyi düşündüğünüzde, doğrudan yüzünüze serin bir siyah çay ( bakınız–> siyah çay ile cilt bakımı ) durulaması yapmayı da deneyin.

6. Karahindiba çayı : Karahindiba sadece bahçenizi ele geçiren yabani otlardan ibaret değildir. Salatalarda lezzetlidirler, harika çay haline gelirler, cildiniz ve iç organlarınız için inanılmaz faydalar sağlarlar. Karahindiba çayı, cildinizin genç ve taze kalmasına yardımcı olan antioksidanlar ve bağışıklık arttırıcı özelliklerle doludur. Aynı zamanda cildin görünümünü etkileyen sindirime de yardımcı olabilir.

karahindiba çayı faydaları

7. Zencefil çayı : Sindiriminize ve cildinize yardımcı olacak antienflamatuar güçlerle doludur. Sindirim sistemi sorunlu çalıştığında cildin de bundan etkilenebileeğini ve rahatsız edici cilt sorunlarının ortaya çıkabileceği gösterilmiştir. Zencefil çayı faydaları ayrıca bağışıklık sistemlerimizi zayıflatacak ve dış güzelliğimizi etkileyebilecek soğuk algınlığının önlenmesine de yardımcı olmasıdır.

8. Nane çayı : Nane içindeki mentol, bu çayı, yağ üretimini yavaşlatarak ve hücre dönüşümünü teşvik ederek yağlı ciltler için mükemmel bir seçim haline getirir. Bu çay ile ölü cilt hücrelerinden kurtulur ve cildinizin sürekli parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bazı insanlarda östrojen düzeylerini artırabilir, bu da sivilce ve hormonal problemlerle mücadele edebilir.

9. Beyaz çay : Beyaz çay, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir ve en yüksek kateşin içeriğine sahiptir! Bunun nedeni, en az işlenmiş çay türü olmasıdır. Çeşitli cilt koşullarıyla mücadele edebilecek mükemmel antibakteriyel özelliklere sahiptir. Cildimiz, yaşla birlikte artan bir enzim, matris metaloproteinaz (MMP) içerir. Beyaz çay, artan MMP seviyelerinin, her ikisi de sağlıklı cilt için gerekli olan kollajen ve elastini düşürmesini önler.

10. Oolong çayı : Hem siyah hem de yeşil çayların sağladığı faydalarla, oolong çayı diğer çaylardan farklı olarak eşsiz bir tada sahiptir, ancak sağlık ve güzellik yararları ile doludur. Cildinizin rengini iyileştirebilir, karanlık noktaları azaltabilir ve hatta güneş ve sigara hasarına karşı savaşmanıza yardımcı olabilir. 

11. Kombucha çayı : Fermente siyah çaydan yapılan Kombucha çayı, cildi detoksifiye etmek için mükemmeldir. Bol miktarda antioksidan ve probiyotik içerir ve cildinizin canlı görünmesini sağlamak, ince çizgileri azaltmak ve cildin esnekliğini artırmak için harikadır. Topikal sıkılaştırıcı olarak ve güneş yanığı tedavisi için bile kullanılabilir.

12. Matcha çayı : Japonya’dan çıkan bu parlak yeşil çay, besin bakımından zengindir ve cildi detoksifiye ettiği bilinmektedir. Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmak için antioksidanlar, klorofil ve kateşinler içerir. Matcha tozu, yüz maskeleri, kremler ve losyonlarda çok yaygın halde kullanılıyor ancak faydalardan yararlanmak için bir bardak matcha-maça çayı içmeye devam edebilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here