Bakuchiol / “Doğal Retinol” Nedir, Nasıl Kullanılır?

Retinol’ün doğal bir alternatifi olarak bilinen Bakuchiol nedir? Bakuchiol ve retinol arasındaki fark nedir? Hangi ciltler Bakuchiol kullanabilir? Bakuchiol içerikli ürünler nelerdir? Tüm bu soruların cevapları, esraninportresi’nde.

0
720

Retinol’ün doğal bir alternatifi olarak bilinen Bakuchiol nedir? Bakuchiol ve retinol arasındaki fark nedir? Hangi ciltler Bakuchiol kullanabilir? Bakuchiol içerikli ürünler nelerdir? Tüm bu soruların cevapları, esraninportresi’nde.

Yaşlanma karşıtı bakım ürünü içeriklerinin en bilineni, bir A vitamini türevi olan “retinol”, kolajan üretimini uyarması, hücre yenilenmesini hızlandırması ve kırışıklıkları azaltması etkisi ile en iyilerdendir. Sorun şu ki, hassas cilt yapısına sahip olanlar için fazla güçlü bir içerik olduğundan tahriş, soyulma, kızarıklık veya kaşıntı gibi sonuçlara da sebep olabilir. İşte tam da bu noktada imdada, cilt bakımında en yeni yaşlanma karşıtı ürün olan bakuchiol yetişecek gibi görünüyor.

Bakuchiol nedir
Bakuchiol nedir

Bakuchiol nedir ve retinol ile arasındaki fark nedir?

Psoralea corylifolia bitkisinde bulunan bachi tohumlarından gelmekle birlikte, antioksidan bakımından zengin ve “anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir.

Retinol ile arasındaki fark sorulduğunda, başlangıçta her ikisininde aynı göründüğü de söylenebilir. Çünkü, ikisi de cildin kolajen ve elastin üretimini yukarı doğru düzenler, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı olur. Diğer yandansa, başlangıçta da belirttiğim gibi, retinol tahriş edici olabilir ve kızarıklık, kuruluk, soyulma ve güneş hassasiyetine neden olabilirken bakuchiolse cilde oldukça naziktir. Ayrıca, cildi ışığa duyarlılaştırma gibi bir etkisi de olmadığından gündüz kullanıma da uygun görünüyor. Ben yine de her zaman yüksek koruyuculu bir güneş kremi kullanımının zorunlu olduğunu düşünüyorum.

Eğer şimdiden retinol ile ilgili daha fazla bilgi almak, nasıl kullanmak gerektiğini okumak isterseniz——>Retinoid-Retinol Nedir? yazısı üstüne tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Bakuchiol kimler için uygun?

Hemen hemen tüm cilt tipleri yararlanabilir. Ancak hassas ciltler veya roza hastaları gibi retinol kullanamayan ciltler daha çok sevecektir. Diğer yandan yaşlanma karşıtı faydaları olan ama tahriş edici olmayan doğal bir bileşen arayan herkes için ideal diyebilirim. Ayrıca, bakuchiol’ün antibakteriyel özellikleri sayesinde, topikal bir tedavi olarak akneye meyilli ciltler için de uygundur.

Hem bakuchiol hem de retinolü tolere edebiliyorsanız, ekstra bir kollajen takviyesi için bunları katmanlara ayırmayı deneyebilirsiniz. Diğer yandan, retinol kullanmak istemeyenler için, gece nazikçe cildi temizledikten sonra ve nemlendirici bir gece kreminden önce uygulanabilir.

Bu noktada yine de uyarmakta fayda var; bakuchioll retinolden daha az hassas içerik olsa da, “herhangi bir bileşenin, her zaman reaksiyona neden olabileceğini” hatırlamak önemlidir. Toleransınızı artırmak için yavaş başlayın ve  sıklığı giderek arttırın.

Peki Bakuchiol içerikli hangi ürün?

Bir tanesi Pelcare ‘in Pure Bakuchiol oil ürünü… İhtiycınız olduğunda 2-3 damla uygulamak yeterli oluyor. Bir diğeri de Cyrene ürünü… Ancak bu üründe Bkuchiolle retinolün bir arada olduğu bir serum olduğunu hatırlatmalıyım. Yüzdesel olarak retinol içeriği %0.3 gibi başlangıç için düşük bir doz dahi olsa, retinol cildinizde hasssiyat yaratıyorsa, ürünü kullanmakta sorun yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here