Bacakları Jiletle Alırken Yapılan Hatalar

Jiletle tüy nasıl alınır? Tüyleri jiletle almak, tüyleri sertleştirir mi? Jilet ile bacak tıraşı yaparken nelere dikkat etmeli? İşte bacakları jiletle alırken yapılan hatalar ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için ipuçları esraninportresi.com'da

8
14392

Jiletle tüy nasıl alınır? Tüyleri jiletle almak, tüyleri sertleştirir mi? Jilet ile bacak tıraşı yaparken nelere dikkat etmeli? İşte bacakları jiletle alırken yapılan hatalar ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için ipuçları esraninportresi.com’da

“Jiletle tüy nasıl alınır?” tüylerinden kolaylıkla kurtulmak isteyenlerin en çok sorduğu soru. Tüyleri jiletle almak konusunda iki uç görüş bulunsa da pek çok kadının hayatının bir döneminde jilet ile bacak tıraşı yapmak durumunda kalmıştır.

Peki neden bacak tüylerini almak için jilet neden tercih ediliyor?

Bu sorunun en basit cevabı kuşkusuz en zamansız anımızda çok kısa sürede çözüm bulması! Öyle ki sevmesek dahi uygulamak zorunda kaldığımız anlar olmuştur. Diğer yandan ağda ve epilasyon gibi diğer tüy alma yöntemleri içerisinde en acısız yöntemdir (ama dikkatli olmaz ve keserseniz en acılısı haline gelebilir!). Ayrıca yine diğer tüy alma yöntemleriyle alamadığınız tüm tüyleri ortadan kaldırma hikmetine sahiptir. Son olarak, diğer yöntemlere göre daha ucuzdur!

Tüyleri jiletle almak, tüyleri sertleştirir, kalınlaştırır mı?

Bu konu biraz size ve tüylerinizin yapısına bağlı. Yani bir kısım şanslılar var ki tüyleri jiletle aldıklarında dahi kıllar kalınlaşmaz ve sakal gibi batmaz. Bunlar daha ince yapılı ve zaten seyrek olan bir tüy yapısına sahip olanlardır. Ancak bunun bir kural olduğu anlamana gelmez. Yani tüyleriniz böyle olmasına rağmen jiletle aldığınız zaman tam tersi de olabilir. Şanssız grubu ise anlayacağınız üzere jilet sonrası tüyleri kalın, sert adeta erkeklerin sakalı gibi olanlar oluşturuyor. Yaygın olan şanssızların yaşadığı durum olduğu için jiletle bacak tüylerini almak tüyleri sertleştirip, kalınlaştırabilir gibi genel bir tespit ortaya çıkmıştır. Bunun iyi yanıysa (bunun iyi yanı mı olur demeyin!) lazer epilasyon yapmak istediğiniz zaman tüylerinizi cihazlar görmüyorsa, jiletle bir süre tıraş edip, tüyleri kalınlaştırabilmeniz! Sonuçta işin ucunda lazer epilasyon ile sonsuza kadar tüylerden kurtulmak var!

Burada bacakları jiletle alırken dikkat edileceklere yer verecek olsak da istenmeyen tüylerden kurtulmanın tek yolu jiletle tıraş etmek değil! Özellikle lazer epilasyon ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz–> Lazer epilasyon

1 bacaklari jiletle almak tüyleri jiletle almak jiletle tüyleri almak_mini

Jilet ile Tüyler Nasıl Alınır? Bacakları Jiletle Alırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Konumuz yumuşak ve pürüzsüz bacaklara sahip olmak olduğundan bacak tüylerini jilet ile alırken yapılan hatalardan bahsedeceğim. Ancak burada yer alan pek çok bilginin istenmeyen tüylerin olduğu tüm bölgeler için geçerli olabildiği de unutulmamalıdır.

Jilet sonrası bacaklarınıza dokunduğunuz zaman hissettiğiniz ipeksi yumuşaklık oldukça cezbedicidir. Ancak hatalı yapılan uygulamalar ile bacakları jilet ile tıraş ettikten sonra bacaklarınızda kırmızı kırmızı noktalar ve yanma ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman da zaten ne bacaklarınızı ortaya çıkaracak bir kıyafet giymek istersiniz ne de bir daha jilet görmek!

1- Peeling yapmamak.

Peeling işlemi cildin üstünde bulunan ölü derinin ciltten uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem ile ciltteki ölü deriden kurtulduğunuz gibi nemlendirip, yumuşatarak cildi tıraş işlemine hazırlamış da olacaksınız. (Bu işlemi yapmadığınız zaman ölü deriler bacağı tıraş ederken beyaz beyaz jilete yapışır bu da tüylerin tek seferde alınmasına engel olur). Peeling işlemi için örneğin, yarım bardak esmer şeker üzerine 3-4 damla karanfil yağı ile yarım bardak kadar jojoba, badem veya zeytin yağı ekleyebilirsiniz. Burada şeker istediğiniz peeling etkisini gösterirken karanfil enfeksiyonu önleyici, antibakteriyel ve antiviral etki gösterecektir. Bu yüzden düzenli aralıklar peeling yapmak oldukça önemlidir.

3 bacaklari jiletle tras etme tüyleri jiletle tras etme jiletle tüyleri_mini

2- Bacakları jiletle almayı duşa girer girmez yapmak.

Az önceki maddede dediğim gibi yumuşatılmayan tüylerin alınması daha zor olacaktır. Bu yüzden duşta oluşacak buhar ve suyun etkisiyle tüylerin yumuşayıp daha kolay alınır hale getirilmesi gerekir. Duşa girer girmez bacakları tıraş etmek yerine duşun en sonuna bu işlemi bırakmayı denemelisiniz.

3- Jileti değiştirmemek.

Asla ama asla yapmamanız gereken bir madde. Tek kullanımlık jiletler tek kullanımlıktır! Satın alırken dikkatli olmakta fayda var. Ayrıca kullanılıp atılabilir jiletleri de 4-5 seferden daha fazla kullanmayın derim.

4- Sadece su ile tıraş etmek.

Ne kadar acele olsa da işiniz sadece su ile bacakları tıraş etmeyin. İyi bir tıraş kremi cildinizi tıraşa uygun hale getirecek, ihtiyacı olan nemi sağlayacak ve jilet sebebiyle oluşabilecek tahrişi, çizikleri önleyecektir.
Eğer aceleyle sadece su kullanarak bacakları jiletle aldıysanız, işlem bittiğinde yanma hissiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Bu durumda losyonları kullanmak pek iyi bir çözüm de olmayabilir. Bunun yerine soğutulmuş çay poşetleri koyabilir, aloe veralı salatalıklı bir doğal losyon kullanabilirsiniz. Bunun için 1 salatalık suyu içine çeyrek bardak hindistan cevizi sütü ve çeyrek bardak aloe vera suyu eklemeniz yeterli olacaktır. Bunu küçük bir sprey şişesine alıp bacaklarınıza püskürtebilirsiniz.

2 bacaklari jiletle tras etme tüyleri jiletle almak jiletle tüyleri almak_mini

Zahmetsiz, hızlı ve kolay bir çözüm istenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet kullanmak. Bu işlemi yaparken dikkat edilecek detaylardan en önemlisi de kullandığınız tıraş sabunu-kremidir. Nemlendiren, bakım yapan aynı zamanda tıraşın yıpratıcı etkisini önleyen doğal kremler her zaman daha iyi sonuç verecektir. İşte, evde kendinizin hazırlayabileceği–> doğal nemlendirici tıraş kremi yapımı esraninportresi’nde.

1 nemlendirici tiras kremi_mini

5- Bacakları jiletle alırken yanlış teknik kullanmak.

Kullandığınız iyi bir jilet ve tıraş kremi dışında önemli olan diğer konu da kuşkusuz doğru tekniği uygulamaktır. Bunun için aşağıdaki küçük önerilere dikkat edin;

  • İşlem sırasında sürekli aynı alanı tıraş etmekten kaçının. Bu cildin daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir.
  • Ayak bilekleri, dizlerin arkası, dizin hemen üstündeki deri ve bacak kemiğinin hemen üstündeki ince derili alanlarda dikkatli olun. Kesilmeye çok müsait bölgelerdir.
  • Bacağı tıraş ederken ürperti hissederseniz bir süre bunun geçmesini bekleyin. Çünkü ürperti sırasında daha belirgin haline gelen kılların çıkış yaptığı tümsek hale gelen deriyi kesme ihtimaliniz çok yüksektir.
  • Eğer cildi yukarıda belirtiğimiz gibi hazırlayıp, doğru ürünleri de kullanıyorsanız jilet ile tek geçişte tüyleri alırsınız.
  • Jileti çok bastırmadan, yumuşak hareketlerle yapmalısınız. Tüylerin çıkış yönünün tersine doğru almaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu, tahrişe ve kanamaya sebep olacaktır.

6- Tıraş sonrası yanlış nemlendirici kullanımı.

Tıraş sonrası cildin çok hassas olduğunu asla unutmayın. Bir vücut yağı tıraş sonrası cildi nemlendirmek için iyi bir seçim olacaktır. Kokulu losyonları, deodorantı veya güneş kremlerini uygulamadan önce yarım saat kadar beklemenizi öneririm.

Özellikle yaz aylarında bacak bakımı daha büyük önem taşıdığından bugün bacaklar üzerinden tüylerin tıraş edilmesi konusuna yer verdim. Bacak bakımı elbette bunlarla da sınırlı değil. Pürüzsüz bacaklara sahip olmak için diğer yapmanız gerekenleri öğrenmek isterseniz—> Yaz için bacak bakımı önerileri

diger_icerikler_mini

8 YORUMLAR

  1. Peki hangi jileti kullanabiliriz? Mesela babamızın kullandıgı gilette işte jileti kullanabilirmiyiz bunda bir sakınca var mı ve jel döküp traş ederken jeli köpürtmemiz mi lazım? Cevap bekliyorum

    • Babanın kullandığı erkekler için olduğundan daha keskin olacaktır. Bu yüzden gratis, watsonslarda satılan kadınlar için üretilmiş jiletleri öneririm. Örneğin venus markasının jiletlerini kullanabilirsin. Ve jeli ıslak vücuduna uyguladığından ister istemez köpürecektir. Bu sayede daha yumuşak ve pürüssüz bir cilt elde edeceksin:)

  2. Merhaba. Tüylerimi jiletle aldığım zaman siyah siyah noktalar kalıyor. Çirkin bir görüntü yaratıyor ne yaparsam yapıyım yine aynı sonuç hrp siyah noktalar. Ne yapmam gerek

  3. Ayni sorun bende var. Yabancilarin “cilek bacak” olarak adlandirdiklari bir sikinti. Google’a cilek bacak yazarsaniz 1 2 alakali resim geliyo. Bi cozumu varsa lutfen yardimci olun, tertemiz olmasina ragmen bacaklarimi saklamaktan yoruldum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here