Azelaik Asit Nedir? Ciltte Ne İçin, Nasıl Kullanılır?

Roza yani gül hastalığı, siyah noktalar ve sivilce sorunları söz konusu olduğunda akla gelen, azelaik asit, nazik soyma özelliği ile ciltte kullanılabilen diğer asit çeşitlerinden biraz sıyrılıyor. Peki, azelaik asit nedir, ciltte ne için ve nasıl kullanılır? Detaylar, esraninportresi’nde.

0
391

Roza yani gül hastalığı, siyah noktalar ve sivilce sorunları söz konusu olduğunda akla gelen, azelaik asit, nazik soyma özelliği ile ciltte kullanılabilen diğer asit çeşitlerinden biraz sıyrılıyor. Peki, azelaik asit nedir, ciltte ne için ve nasıl kullanılır? Detaylar, esraninportresi’nde.

Hemen herkes parlak ve pürüzsüz cilt istese de, siyah nokta, sivilce, koyu lekeler veya kızarlık gibi sorunlar bunu elde etmemize pek de yardımcı olmaz. Cilde ne kadar iyi bakarsanız bakın, stres, hormonlar, çevresel pek çok faktören dolayı bu cilt sorunlarıyla karşılaşmanız muhtemeldir. İşte, bunlar oraya çıktığında, yeni bir sağlıklı cilde kavuşmada önemli yardımcılardan biridir, azelaik asit. 

Azelaik Asit Ciltte Ne için Kullanılır?

“Asit” kelimesinin daha önce bu tip ürünler kullanmayanların gözünü korkutabilir elbette ama doğru kullanıldığında sizi asla korkutmamalı aslında. Çünkü tüm cilt tipleri için çok işlevli, antioksidan görevi de gören bir destek bileşenidir. Özellikle de benimki gibi sivilceye eğilimli cilde sahip olanlar, yara gibi izler nedeniyle pigmentasyon sorunları yaşayabilenler için yararlıdır.

Azelaik Asit Cilde Ne Yapar?

Eğer aranılan şey cilt pürüzsüzlüğü ise, azelaik asit gözle görülür şekilde cildi iyileştirip, leke görünümünü azaltır ve cilt tonunu aydınlatır. Bunun için melanin (cilt pigmenti) üretimini kontrol eder ve böylelikle koyu lekelerin görünümünü azaltır. Ayrıca, sivilce ve aknelerle savaşır, hiperpigmentasyonu aydınlatır ve tabii ki, ölü cilt hücrelerini temizler.

Sivilceyle Nasıl Savaşır?

Cildin kendini daha çabuk yenilemesine yardımcı olduğu için sivilce ve siyah nokta oluşumunu azaltma etkisi göstermektedir. Ciltteki serbest yağ asidi miktarını azaltarak (yani cildin yağ oranını azaltmadan!) sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin çoğalmasını önlemiş oluyor. Benimki gibi sivilceye yatkın ve hiperpigmente  bir cilt için dikkat çekici bir değişiklik sağladı diyebilirim. 

Azelaik Asit Güvenli Mi?

Asit kelimesi insana korkutucu gelse de cilt bakımında asitler cildinize büyük faydalar sağlayabilir. Rutininizde azaldık asit olduğunda genellikle salisilik asit içeren bir ürüne gerek yoktur. Roza tedavisinde de en çok kullanılan içeriklerden biridir. Diğer asitlere göre daha nazik bir soyma etkisi olduğundan hassas ciltlere de daha sık önerilmektedir. 

Her Gün Azelaik Asit Kullanılabilir Mi?

Ben her zaman ilk defa cildimde deneyeceğim her ürünü aralıklı kullanmaya başlar, zaman ilerleyip, cilt alıştıkça miktarını arttırım. Örneğin içerisinde azelaik asit bulunan bir ürünü, siyah noktalarımı da azaltmak amacıyla, başta haftada 2-3 gece kullandım. Ardından 2 günde 1’e indirdim. Sabah ve akşam kullananlar olduğunu da biliyorum. Bu cildin türüne, ürüne verdiği cevaba ve öncesinde-sonrasında kullanacağınız ürüne göre belirlenebilecek bir konu.

Sadece azelaik asidin uygulandığı yerde kuruma veya ciltte soyulma olabileceğini hatırlatmalıyım. Bunu önlemek için beraberinde nemlendirici ve sabahları mutlaka yüksek korumaya sahip bir güneş kremi şarttır. (Hatta gün içinde güneş kremi tazelenmesini de tavsiye ederim.) 

Son olarak, azaldık asit içeren bir ürünü kullandığınızda hassasiyet yaşamıyorsanız her gün de kullanılabilir. Ancak önemli bir diğer nokta da çok fazla aktifi aynı rutin içinde kullanmamaktır. Çünkü iyi geleceği düşüncesiyle kullanılacak fazla ürün, cilt bariyerinin zayıflamasına sebep olabileceğinden aslında cilde zarar vermeyle sonuçlanmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here