Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak kokusu nasıl geçer sorusuna cevap bulmak, ayak kokusundan kurtulmak için tıbbi yöntemler dışında evde doğal malzemeler ile kolay çözümler geliştirebilirsiniz. Ayak kokusuna evde doğal çözüm önerileri, ayak kokusuna karbonat, tuz, çay, doğal yağlar gibi öneriler esraninportresi'nde.

0
944

Ayak kokusu nasıl geçer sorusuna cevap bulmak, ayak kokusundan kurtulmak için tıbbi yöntemler dışında evde doğal malzemeler ile kolay çözümler geliştirebilirsiniz. Ayak kokusuna evde doğal çözüm önerileri, ayak kokusuna karbonat, tuz, çay, doğal yağlar gibi öneriler esraninportresi’nde.

Ayak kokusu sorunu yaşayanlar için günlük yaşam son derece can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Ayakkabılar çıktığı andan itibaren etrafa yayılan güçlü ancak kötü koku etrafındakileri de rahatsız ettiği için kişinin kendisi oldukça zor durumda kalabilir. Bu keskin koku, yaz aylarındaki yükselen sıcaklıklar ile ne yazık ki daha da kötüleşebilir. Hatta bazı kişiler, ayakkabılarını çıkarmak zorunda kalacakları ortamlarda bulunmak istemedikleri için sosyal yaşamlarını ciddi derecede etkileyebilmektedir.

Öncelikle bilmelisiniz ki ayak kokusunu gidermeye çalışan pek çok kişi var. Ayrıca ayak kokusundan kurtulmak için de pek çok yöntem… Tıbbi ve medikal yöntemler, kullanılacak kişisel bakım ürünleri ve elbette evde uygulanabilecek doğal yöntemler… İşte bugünkü konumuz, ayak kokusu nasıl ortadan kaldırılır sorusuna cevap olabilecek, ayak kokusundan kurtulmak için doğal öneriler… Hemen detayları paylaşmaya başlıyorum.

Ayak Kokusu Neden Olur?

2 ayak kokusu nasil gecer_mini

Ayak kokusunun ana nedenlerinden biri aşırı terleme. Ayaklarda artan nem seviyesi, bakteri ve mantarların büyümesi için ideal bir ortamdır. Bu mikropların sayıları artarken, güçlü, kötü koku bırakırlar.

Aşırı terleme dışında, kötü hijyen ve ayak bakımı yapılmaması da ayaklarda kokunun oluşmasına neden olabilir. Ayakların hava almasını önleyen materyalden yapılmış çoraplar, çorapların her gün değiştirilmemesi, ayaktaki bakterilerin artmasına neden olabilir. Ayak kokusuna sebep olan diğer nedenler; ayaklardaki aşırı kıllanma ve aşırı terlemeye neden olan hiperhidroz gibi tıbbi durumlar olabilmektedir.

Ayak Kokusunu Nasıl Kurtulurum?

 • Ayak kokusundan kurtulmak için evde uygulanabilecek doğal önerilerden önce yapmanız gerekenler de var elbette. Doğru ayak bakımı ve kişisel hijyen sağlayarak sağlıklı ve normal kokulu ayaklara sahip olabilirsiniz.
 • Her gün ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı yıkayın ve iyice kurulayın.
 • Ayaklara peeling uygulayın. Bu ayak cildindeki gözeneklerin açılıp, bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır.
 • Nefes alan pamuklu çoraplar giyin.
 • Her gün çoraplarınızı değiştirin
 • Nefes alabilen kumaştan yapılmış ayakkabılar giyin, sentetik materyallerden uzak durun.
 • Ayakkabılarınızı havalandırın ve kurutun.
 • Mümkün olan sıklıkta (olabilirse her gün) ayakkabılarınızı değiştirerek kullanın. Diğer yandan sık giydiğiniz ayakkabıların tabanını ayağınızdaki teri emip, ayakkabıya geçmesini önleyecek (her gün değiştirmek üzere) tabanlar koyabilirsiniz.

9 hayat kolaylastiran ayakkabi ipuclari_mini

 • Sonuç olarak, ayağınızı ve ayakkabılarınızı kuru tutmak, kötü ayak kokusunu önlemek için şarttır.
 • Sandalet sezonunun açılmasına az bir süre kaldığı zaman ayakların iyi görünmesi, nemlenmesi daha da önemli hale geliyor. Peki sertleşmiş topuklardan kurtulmak, ayakları nemlendirip bakım yapmak adına neler yapılabilir? İşte—> yaz için ayak bakımı önerileri esraninportresi’nde.

Ayak Kokusundan Kurtulmak için Doğal Öneriler

Ayak Kokusu Nasıl Geçer 1 – Doğal Yağlar

Doğal yağların faydaları ve kullanımlarından pek çok defa bahsettim ve yeri geldikçe de bahsetmeye devam edeceğim. Doğal yağların birçok yararlı özelliği vardır. Ayaklarınızdaki koku yaratan bakterileri öldüren antiseptik, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptirler. Ayrıca parfümlü kokusu, ayağınızda kalacak ve kötü kokuyu, ayak kokusundan tamamen kurtulana kadar örtbas edecektir. Bu yağların ayrıca cilt, zihin ve beden üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.Doğal yağları ayak kokusundan kurtulmak adına kullanmak isterseniz ihtiyacınız olacaklar;

1 ayak kokusu nasil gecer_mini

Malzemeler;

8-10 damla uçucu yağ (okaliptüs, lavanta veya çay ağacı yağı, hangisi elinizde varsa)
Yarım kova sıcak su (derinizi yakmayacak bir sıcaklık elbette!)

Uygulaması;

 1. Sıcak suyun içine doğal yağı damlatın.
 2. Ayaklarınızı suya sokun ve 20 dakika kadar bekletin
 3. Ayağınızı sudan çıkarın ve kurulayın.
 4. Sadece bir tür doğal yağ kullanarak değil, aynı zamanda iki veya üçünün basit bir karışımını da kullanarak bu ayak banyosunu uygulayabilirsiniz.
 5. Birkaç gün süreyle ayağınızı günde iki kez olmak üzere bu uçucu yağlı suya sokarak uygulamayı yapabilirsiniz.

Elbette ayak kokusundan kurtulmak için yapılabilecekler sadece bunlar değil. Ayak kokusu için çay ile ayak banyosu, karbonat ile ayak bakımı, tuz ile ayak banyosu gibi farklı ve yapımı kolay önerileri sonraki sayfalara geçerek okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here