Endişeli ve Stresliyken Sakinleşmenin Yolları

0
6989

Eğer bir sebepten dolayı son dakika endişesi içerisine girip, tırnaklarınızı kemirmeye yavaştan kızarıp terlemeye başladıysanız acilen sakinleşmeye ihtiyacınız var demektir! İşte endişeli veya stresli olduğunuz zamanlarda sakinleşmenin yolları

Herhangi bir sebepten dolayı heyecandan, endişeden kalbinizin yerinden çıkacak gibi olduğu, ne yapacağınızı bilemediğini ve hatta olduğunuz yerden, durumdan kaçmak isteyeceğiniz anlarınız illa ki olmuştur. Sakinleşmenin, rahatlamanın doğada yürüş yapmak, spor yapıp ter atmak, bağırıp çağırmak veya sadece dinlenmek gibi farklı çözümleri söz konusu olsa da bunları uygulamak için vakit ve uygun ortam gerekiyor. Peki ya örneğin müdürle yapacağınız performans görüşmesi, müşteriyle son dakika toplantısı veya önemli bir mülakat öncesi gibi tam olarak köşeye sıkıştığımız ve bunları yapacak vaktimizin olmadığı zamanlar? Eğer bir sebepten dolayı son dakika endişesi içerisine girip, tırnaklarınızı kemirmeye yavaştan kızarıp terlemeye başladıysanız acilen sakinleşmeye ihtiyacınız var demektir! Böyle anlarınızda deneyebileceğiniz bazı yöntemleri derledim sizin için. İşte endişeli olduğunuz zamanlarda sakinleşmenin yolları :

Endişeli ve Stresliyken Sakinleşmenin Yolları

1- Heyecanı doğru kullanın :

Eğer bu olumlu duygular ile gelen bir heyecansa kontrol edebildiğiniz sürece sorun yok. Ancak gireceğiniz bir sınavın, toplantının kötü geçeceği endişesinden kaynaklı olumsuz bir heyecansa kontrol altında tutmak çok daha zor olacaktır. Çünkü endişeli düşüncelerden sakinleşmiş düşüncelere geçiş yapmak oldukça zordur. Sinirlilik, heyecan çok kolay şekilde alevlenebilen duygulardır. Bu yüzden temelde düşüncelerinizi değiştirmekle başlamalısınız. Bu noktada önce en kötüsünü düşünmeyi bırakın önce! Sonrasında da başta kendinizi ikna edecek olumlama cümleleri kurmak, yazmak oldukça etkilidir. Yani “görüşme çok iyi geçecek, müşteriyi etkileyebilirim, bu sınavı da başarıyla atlatabilirim…” Hatta fırsatınız varsa neden iyi olacağını düşünerek bunları yazın. Amacımız en azından korku dolu heyecandan sadece heyecana geçiş yapabilmek.

3 sakinlesmenin yollari_mini

2- Farklı şeyler düşünün :

Örneğin öğlen yiyeceğiniz çikolatalı dondurmayı düşünebilirsiniz, hafta sonu çıkacağını muhteşem tatili veya çok sevdiğiniz çocuklarınızı… Amaç sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz şeylere odaklanmak. Diğer yandan bulunduğunuz yerde pencereyi açıp derin bir nefes alabilirsiniz. Bir yandan da şu kocaman dünyada sizin yaşadığınız sorunun ne kadar küçük kaldığını fark edebilirsiniz. Nasıl ki daha önce her şey geride kaldıysa bu gergin ve endişeli zamanlarda geride kalacak. Hatta endişe duyduğunuz şey gerçekten kötü sonuçlansa da gidin ve hayal ettiğini o dondurmayı yiyin. Gün içerisinde sizi gerçekten mutlu eden bir şeyi yapmış olmak bile ruh halinizi değiştirecektir.

Gün içerisinde aynı anda pek çok işle meşgulüz. Hepsine aynı anda yetişmek ve odaklanmak elbette zor olabiliyor. İşte, yapacağınız işleri kısıtlı zamanda, daha verimli bir şekilde yoluna sokmanıza yardımcı olacak, daha iyi konsantre olmanın yolları—> daha iyi konsantre olmanı yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here