Evlilik ve Para Yönetimi

0
669

Evlilik ve para yönetimi konusu aslında bir evliliğin yürütülmesi için büyük önem taşır. Nikahta bir ömür boyu birlikte yaşamaya söz verdiğiniz andan itibaren evliliğin gerektirdiği tüm sorumlulukları da kabullenmiş oluyorsunuz. İyi günde de kötü günde de bu hayatı sürdürebilmeye çalışmak aslında meşakatli bir mevzuu. Buna para yönünden bakarsak, karşılıklı olarak çok kazandığınız günlerde geçirebilirsiniz, borçlarınızın olduğu daha sıkıntılı günlerde. Ancak bugünkü evlilik ve para yönetimi konumuzun asıl içeriği bu değil. İki kişi birbirini seviyor diye para konularında da anlaşacaklar diye bir kural yok ama evlilikte bir orta yol bulmak zorundasınız.

Evlenme kararı verdiğiniz andan itibaren aslında kazandıklarınızı paylaşmayı da kabul etmiş oluyor musunuz? Eşinizin borç durumu hakkında fikriniz var mı? Eşiniz sizden borçlarını saklıyor olabilir mi? Tam tersi eşiniz sizden kazandıklarını saklıyor olabilir mi? Peki bunları saklaması sizin için neler doğurur farkında mısınız? Bu soruların cevapları bakış açılarına bağlı olarak elbette kişiden kişiye değişiklik gösterir. Şu bir gerçektir ki işin içine para girince (ki söz konusu olan çok para olduğunda boyutları daha da büyüyebilir) yaklaşımlar, psikolojiler ve en sonunda ilişkiler de değişebiliyor. Peki evlilik ve para konusunu iyi yönetebilmek adına yapabileceklerimiz neler? İşte bugün tüm bu soruların cevaplarını arayacağız sizinle. Sizler de düşüncelerinizi ve kendi evliliğiniz için uyguladığınız yöntemleri paylaşırsanız sevinirim.

evlilikte para yönetimi 2_mini

1- Mali durumu saklamak yıkıcı olabilir : Evleneceğiniz kişiden mali durumunuzu saklamak aslında bir başkasıyla aldatmak kadar kötüdür. Çünkü bu güvensizlik belirtisidir ve güven olmadan bir evlilik düşünülemez. Buna ben her iki açıdan da bakıyorum. Şöyle ki, boğazına kadar borcu olan ve bu borçları ödemekle ilgili sorunları olan biriyle evlenmişsiniz (ki bundan haberiniz yok!). Bir gün kapıyı çalan icra memurlarıyla karşılaşıp bunu öğrenebilirsiniz. Bu elbette en kötü sonuçlardan biri. Ancak bundan da önce aslında bu harcamaların neden yapıldığı da önemli. Yani aslında siz savurgan biriyle evlenmiş olabilirsiniz ki bu doğal olarak ev bütçenizi, yatırımlarınızı ve de ilişkinizi etkileyecektir. Gizli borç, evliliklerdeki en önemli sorunlardandır. Eşinize bu durumu anlatmak zor gelse de yarın öbür gün ortaya çıkacak sorunlar ile daha zor süreçlere sürüklenebilirsiniz. Bu yüzden karşılıklı olarak açık davranmakta fayda var. Sonuçta siz bunun için evlendiniz, birbirinize destek olmak için!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here