Uykusuzluğun Kötü Yan Etkileri

0
780

Yetersiz, düzensiz uyku sadece yorgunluk ve enerji eksikliği olarak kendini göstermekle kalmaz fizyolojik ve psikolojik olarak pek çok yan etkiyi de beraberinde getirir. Peki uykusuzluğun kötü yan etkileri nelerdir? Daha iyi uyumak, uykuya geçişi kolaylaştırmak adına neler yapılabilir? Tüm bilgiler esraninportresi’nde.

Kimileri uykuya doyamaz, kimileri de bir kaç saat uyuyabilmek için çırpınır durur. Çok veya az uyumak gibi uç durumların altında hep başka sebepler olabileceği düşünülebilir. Sebebini önemsediğimiz kadar yan etkilerini de düşünmemiz gerekiyor. Şimdi kendinize dürüst olun ve düşünün dün gece kaç saat uyudunuz? Genele bakıldığında pek çok kişinin 7 saatin çok altında uyuduğu ortaya çıkmış. Peki bu ne demek? Bu, zamanla daha çok hissedeceğiniz enerji eksikliğinin yanı sıra kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet gibi ciddi sağlık sorunları için riskinizin arttığı anlamına gelmektedir. Diğer yandan cilt sorunlarının, saç dökülmesinin arkasında da yetersiz uyku olduğu da pek çok kez ortaya konmuştur. Uykusuzluğun yan etkileri bunlarla da bitmiyor ne yazık ki! İşte uykusuzluğun en kötü yan etkileri esraninportresi’nde.

Uykusuzluğun Kötü Yan Etkileri

1 uykusuzlugun kötü yan etkileri_mini

1. Kilo alımı

Düşünsenize sadece yeterli miktarda ve düzenli uyuduğumuz zaman kilo almayacaksınız! Dahası uyurken kilo verdiğimiz son zamanların çok konuşarın mevzularından biri. Aslında bu konunun arkasında sürekli uğraştığımız metabolizmamız yatıyor. Uyku eksikliği söz konusu olduğu zaman metabolizma yavaşlıyor ve iştahımız arttırıyor. Ayrıca dürüst olalım ki canımız hep yüksek yağ ve yüksek karbonhidratlı gıdaları istiyor.

Diğer yandan iş çıkışı arkadaşlarla vakit geçirirken alınan bir kadeh alkol de hem uykunuzu bozar hem de bel çevrenizin genişlemesine sebep olur.

Gece geç saatlere kadar oturuyor ve yatmaya doğru acıkmaya mı başlıyorsunuz? Aç yatmak kadar uykuyu kaçıran bir diğer şey de yanlış yiyecekler! Sağlığınızı korumak, huzurlu bir uyku uyumak ve formda kalmak için yatmadan önce bu yiyeceklerden sakınmalısınız. İşte kilo almamak ve sağlıklı beslenme için gece–> yatmadan önce yememesi gereken besinler

1 kilo vermeyi engelleyen sebepler_mini

Bunların yanına gece ne yiyip ne içebiliriz konusuna da yer vermek istiyorum. Diyetisyenler, kişiden kişiye değişen önerilerde bulunuyor olsa da yoğurt, bir dilim kepek ekmek ve az peynir gibi seçenekler bulunuyor Ayrıca papatya çayı gibi uykuya geçişi kolaylaştıran seçeneklere de yönelmekte fayda var. İyi bir gece uykusu için yatmadan bir saat önce tüketebileceğiniz uyku getiren içecek önerileri–> gece uykusu için içecek önerileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here