Her Gün Spor Yapan Kadınların 10 Sırrı

0
741

Sporun bir yaşam tarzı haline gelmesinin gerekliliği sağlıklı yaşam için önemli bir kriter. Peki her gün düzenli spor-egzersiz yapmayı nasıl başarıyorlar? İşte her gün spor yapan kadınların bilmeniz gereken sırları,

Sizinle belirli aralıklar ile spor yapmak ile ilgili bilinmesi gereken önemli bilgileri ve düzenli egzersiz önerileri paylaşıyorum. Sporun bir yaşam tarzı haline gelmesinin gerekliliği sağlıklı yaşam için önemli bir kriter. Ancak böyle bir düzeni kurabilmek de emek ve zaman gerektiriyor. Genellikle büyük bir heves ve hırsla başladığımız sporlu günlerden kısa zaman içerisinde vazgeçeriz. İşte biz böyle yapsak da sporu hayatına tam anlamıyla dahil eden, düzenli spor yapan kadınlar da mevcut. Elbette bazen 2 gün arka arkaya spora gitmek onları da zorlasa da düzenlerinden mümkün olduğunca vazgeçmiyorlar. Peki bunu nasıl yapıyorlar? İşte her gün spor yapan kadınların bilmeniz gereken sırları,

Her Gün Spor Yapan Kadınların 10 Sırrı

1- Küçük egzersizler ve kısa zaman ile başlayın.

Spor yapmaya başlamak ve bunun bir alışkanlık, yaşam tarzı haline gelmesini sağlamak elbette sabır gerektirir. En başlarda kendinizi zorlayarak kısa zamanda sporu bırakma ihtimalinizi arttırırsınız. Bu yüzen çok kısa vaktinizi alan küçük egzersizler ile başlayın. Alıştıkça bu sürelerin siz farkında dahi olmadan uzamaya başladığını fark edeceksiniz zaten.

1 her gun egzersiz yapan kadinlarin sirlari_mini

2- Yardım istemekten korkmayın.

Düzenli spor yapan kadınlar, sporu sadece yapmış olmak için hayatlarına sokmazlar. Yaptıkları egzersizlerin kendilerine uygun olup olmadığını, egzersiz hareketlerini doğru yapıp yapmadıklarını sorgularlar. Çünkü yapılan yanlışların hem duruşlarını hem de sağlıklarını olumsuz etkileyeceğini bilirler. Bunun için araştırırlar ve gerekirse uzmanlara danışırlar. Eğer spor salonunda spor yapıyorsanız yaptığınız hareketlerini doğrusunu öğrenmek için oradaki eğitmenlere danışmaktan çekinmeyin.

3- Önceden plan yapın.

Tutarlı bir egzersiz programı için hazırlık yapın. Her hafta için (örneğin Pazar gecesi) spora gideceğiniz veya spora ayıracağınız zamanları belirleyin. Tam bir düzenden hoşlanıyorsanız her hafta için aynı zamanları elbette planlayabilirsiniz. Ancak sporun yaratabileceği olası monotonluğu kırmak için farklı zamanları da planlayabilirsiniz.

2 her gun egzersiz yapan kadinlarin sirlari_mini

4- Spor giysilerinizi sevin.

Özenerek spor kıyafetleri satın almanın, onlara iyi bakmanın spora teşvik edici bir etkisi vardır. Biz kadınlar zaten hemen her durumda iyi görünmeyi isteriz ki bu spor için de geçerli. Çok sevdiğiniz bir markanın ürünlerini satın alabilir, her gün için ayrı bir tişörtü sporda giymek üzere seçebilirsiniz. Yeter ki sizi teşvik etsin!

3 her gun egzersiz yapan kadinlarin sirlari_mini

5- Yeni şeyler deneyin.

Kendinizi sadece yürüyüş veya koşu ile sınırlandırmayın. Sporun farklı dallarını deneyebilirsiniz veya dans etmek gibi farklı aktiviteler ile de aynı etkiyi vücudunuz için yaratabilirsiniz. Spor salonuna gidiyorsanız neden spinning dersini veya zumba dersini bir denemeyesiniz ki? Bunlar sizi rutinin dışına çıkaracak ve yeni bir heyecan katacaktır.

6- Her gün yüksek tempolu spor yapmayın.

Özellikle yüksek tempolu sporları tercih ediyorsanız ve yoğun, koşturmacalı bir günlük hayatınızda varsa vücudunuz kısa bir süre sonra yorgun düşebilir. Dahası aslında vücudu dinlendirmek gereklidir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz, aktif dinlenme veya pasif dinlenme… yoga, düşük tempolu yürüyüş gibi vücudunuz için aktif dinlenme yöntemlerinizi seçerek spordan da uzaklaşmamış olursunuz.

4 her gun spor yapan kadinlarin sirlari_mini

7- Egzersiz yapmadan geçirdiğiniz bir gün için kendinizi suçlu hissetmeyin.

Bu demek değildir ki sporu her zaman atlayabilirsiniz. Ancak bazen insanın kendine ayıracak zamanlara, arkadaşlarıyla vakit geçirmeye de ihtiyacı vardır. Yoğun tempo içerisinde vakit bulamıyorsanız ve arada bir-iki günlük firelerde spor yapamadığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin.

8- Küçük hedefler belirleyin.

Bu ne kadar km yürüdüğünüz ile ilgili de olabilir, kaç kilo verdiğiniz ile de ilgili olabilir… Ancak büyük değil küçük küçük ilerleyin. Çünkü büyükleri elde edememek sizi kolayca demotive edebilir. Ayrıca bunları not edin. Zaman ilerledikçe ne kadar çok yol kat ettiğinizi görmek sizi motive edecektir.

5 her gun spor yapan kadinlarin sirlari_mini

9- Sadece yapın.

Pek çok zaman düzenli egzersiz yapan kadınlarında canı spor yapmak istemiyor, onlarda kendilerini yorgun, bitkin hissedebiliyorlar. Ancak bunlara takılı kalıp, spora gidip gitmemeyi düşünmek yerine spora gidiyorlar. Çünkü spor sonrası nasıl rahatladıklarını, kendilerine bunun ne kadar iyi geldiğini hatırlıyorlar.

10- Spor arkadaşınız olsun.

Spor yaparken sizi birilerinin teşvik etmesine ihtiyaç duyuyorsanız elbette bir spor arkadaşınız olsun. Ancak bu ona bağımlı olduğunuz anlamına da gelmesin. Yani onun herhangi bir sebepten spor yapmaması sizin bahaneniz olmamalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here