Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

0
50

Bazı dönemlerde diyet listesine uyulmasına, spor yapamaya devam edilmesine rağmen kilo vermekte zorlanmalar yaşanır. Her şeyi yapmanıza rağmen siz de kilo kaybederken yavaş ilerlediğinizi mi düşünüyorsunuz? Yavaş çalışan bir metabolizmaya sahipseniz ve kilo vermek istiyorsanız Diyetisyen Sinem Akgün’den metabolizmayı hızlandırmanın yolları esraninportresi’nde.

Diyet yapmak her zaman keyifli bir süreç olarak geçmez. Özellikle zor kilo verenler bilir ki bazı dönemlerde diyet listesine uyulmasına, spor yapamaya devam edilmesine rağmen kilo vermekte zorlanmalar yaşanır. Kalan son bir kaç kilosunu vermeye çalışanlar için diyet programları çok ama çok daha zordur. Vücudunuz fazla olan 15 kilonun 10’undan kolayca kurtulabilir ancak son 5 kiloyu vermek istemez. Bu vücudun sahip olunan son kiloları depo ve güvenlik açısından korumaya alması, hormonların yağ hücrelerine bağlı çalışmasıyla ilgilidir.

Diyete başlasanız ve çok kilonuz olsa bile gene de kilo kaybederken yavaş gittiğini mi düşünüyorsunuz? Belki de yavaş çalışan bir metabolizmaya sahipsiniz ve kilo vermek için bazı ipuçlarına ihtiyacınız var.

Şimdi metabolizması yavaş çalışanlara, son kilolarını vermek isteyenlere ya da daha sağlıklı beslenmeye çalışanlara özel, metabolizma hızlandıran yollardan bahsedeceğim.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

metabolizmayı hızlandırmanın yolları_mini

1- Sabahları limonlu su :

Bu harika bir sabah programı olabilir. Her sabah büyük bir bardak suyun içerisine yarım limon dilimleyerek güne merhaba de! Bu yolla sabahları ilk tükettiğin içecek su olacak ve böbreklerin, karaciğerin daha kolay çalışacak ve güne hızlı bir merhaba diyecekler.

Ayrıca sindirim sisteminin çalıştığını ve limondaki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendiğini göreceksiniz.

2- Posa tüketimi önemli :

Bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını istemez misiniz? Bunun için gün içerisinde daha fazla lifli gıdalar tüketmelisiniz, tahıllı ekmek, bol sebze ve meyve kurtarıcınız olabilir. Ayrıca yüksek lif tüketimi sayesinde uzun saatler boyunca açlık hissi yaşamayacak ve daha az yemek yiyeceksiniz.

Gün içerisinde yaklaşık 25 gram kadar posa almanız kalp hastalıkları ve kansere karşı büyük bir koruyucu olarak karşımıza çıkıyor.

Hem sağlıklı beslenme alışkanlıklarına dahil edebileceğiniz hem de yaz öncesi kilo vermeye yardımcı olmak için tok tutan besinler mutfağınızda mutlaka olmalı. İşte, tok tutan ve kilo vermeye yardımcı besinler–>kilo vermeye yardımcı tok tutan besinler

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

2 kilo vermek_mini

3- Hayvansal yiyecekleri sev :

Diyette yüksek protein uzun dönemde önerilmez, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının son zamanlardaki en büyük sebebi, dönem dönem meşhur olan popüler diyetler! Ancak metabolizmanızın yavaşladığı dönemde kısa süreliğine fazla protein alımı vücutta olumlu etki gösterebilir. Unutmayın  diyette kas kaybı yaşıyorsanız ya çok hareketsizsiniz ya da yeterli protein almıyorsunuz demektir. Bu durumda gün içerisinde yeterli protein aldığınızı bir profesyonel tarafından öğrenmelisiniz

Size en kolay şekilde yardım edecek olan kişi size özel beslenme programı hazırlayan diyetisyeniniz olacaktır.

4- Ara öğünlere önem verin :

Ara öğün tüketimi bazı dönemlerde oldukça kıymetlidir. Eğer gün içerisinde hiç ara öğün yapmıyorsanız yanlış yolda olduğunuzu size söylemem gerekiyor. Özellikle öğleden sonra çok uzun bir süre var. Geceleyin de sabaha kadar vücut kan şekerinizi ayarlamakta zorluk yaşayabilir. Öğleden sonra ve geceye ara öğün koyduğunuz zaman kendinizi daha hafif hissedeceğinizden hiç şüphem yok!

5- Düzenli ve yeterli uyku :

Uyku ile diyetin ne ilgisi var diyebilirsin ama çalışmalar öyle göstermiyor. Yeterli ve kaliteli uyuyamayanların daha kilolu olduğu gerçeği tüm dünyada biliniyor. Günlük 8 saatlik uyku kadar uykunun kalitesi de önemli Biyolojik saatimiz gece gündüz fark etmeden çalışmaya devam ediyor. Akşam saat 10 uyku saati sabah ise güne 6 da başlamalısınız. Bu saatler bana hiç uymuyor derseniz, en azından sabahlara kadar oturmayın.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

1_uykusuz gecen gece sonrasinde yapilmasi gerekenler

Hafif ve orta dereceli uykusuzluk problemleri, kasları rahatlatan ve sinirleri sakinleştiren bitkisel çayları ve diğer bazı içecekler ile azaltılabilir. Bu yüzden amacımız uykuya hazırlanmanızı kolaylaştıracak, sizi sakinleştirecek, uyku getiren çözüm önerilerinden birkaçını detaylandırmak. İşte, iyi bir gece uykusu için yatmadan bir saat önce tüketebileceğiniz uyku getiren içecek önerileri–> gece uykusu için içecek önerileri

6- Metabolizmayı hızlandıran besinler :

Metabolizma hızlandırmak için bazı özel besinlerin olduğunu biliyor muydun? Badem, salatalık, hindistan cevizi, şeftali, zencefil, zerdeçal, muz, ananas, avokado, kinoa metabolizma hızlandırmaya yarayan bir çok yiyecekten bir kaç tanesi…

Gün içerisinde sevdiğiniz gıdaların metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip olup-olmadığını mutlaka öğrenin.

Sağlıklı ve etkili kilo verme sürecinin anahtarı doğru beslenme ve egzersiz. Peki, kilo verebilmenin en önemli odak noktası olan metabolizma hızını nasıl arttırılabilir? Metabolizmayı hızlandıran besinler neler?–>metabolizmayı hızlandıran besinler

7- Stresle baş edin :

Yoğun stres metabolizma hızını azaltacağı gibi daha fazla yemek yemene de sebep olabilir. “Stres bu ne yapabilirim ki..?” diyebilirsiniz. Ancak stresin sizi yemek yemeye götürdüğünü keşfetmeye bakın. Eğer stresli olduğunuz anlarda daha çok yemek yiyorsanız bunu kesmeniz gerekiyor. Kendinize stresi azaltacak başka yöntemler bulmaya çalışın. Ya da illa yemek tüketmeliyim diyorsanız, daha sağlıklı ve stresi azaltan yiyeceklere yönelebilirsiniz.

Stresle mücadele edebilmek için spor yapmalıyız, planlı olmalıyız ve yediklerimize dikkat etmeliyiz. İşte, hayatın önemli bir gerçeği olan–>strese iyi gelen yiyecekler neler?

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

2 aşırı stresin belirtileri_mini

8- Balık tüketin :

Metabolizmanın farkında olan her diyet programı, omega-3’ün kıymetini bilir. Deniz ürünleri açısından yeterli bir diyet, sağlıklı bir beden ve güçlü bir zihin demektir. Somon bunun için en iyi alternatif olabilir. Üstelik protein ve mineral açısından da harika bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Haftada 2 kere balık tüketimi yeterli omega-3 almanızı sağlayacaktır.

Deniz ürünlerinin stresi azalttığını ve uyku kalitenizi arttırdığına dair çalışmalar da mevcut üstelik!

Diyetisyen Sinem Akgün’ü diyetisyensinemakgun adıyla Facebook da dytsinemakgun adıyla instagramda bulabilirsiniz.

Diyetisyen Sinem Akgün
Adres : Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Merkezi B Blok Kat:4 No:160
Telefon : 0539 981 93 43

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here