Boyalı Saçlara Bakım ve Saç Maskesi Önerileri

Saç boyası ile muhteşem bir saç rengi ortaya çıkarırken ve boyalı saçları kullanırken saçınızı sağlıklı tutmak mümkündür. Saç rengini korumak, saç boyasının akmasını önlemek, saçların yıpranmasını azaltmak için boyalı saçlar için bakım ipuçları ve yıpranmış, boyalı saçlara evde bakım maskesi önerileri esraninportresi'nde.

2
11601

Saç boyası ile muhteşem bir saç rengi ortaya çıkarırken ve boyalı saçları kullanırken saçınızı sağlıklı tutmak mümkündür. Saç rengini korumak, saç boyasının akmasını önlemek, saçların yıpranmasını azaltmak için boyalı saçlar için bakım ipuçları ve yıpranmış, boyalı saçlara evde bakım maskesi önerileri esraninportresi’nde.

Saç boyamak çok heyecan verici olabilir. Bir çok kadın birbirinden farklı teknikler ve saç boyaları ile saçlarında yaratılan ışıltıdan ve değişimden keyif alır. Aynada saç boyasının yarattığı bu değişimi görüp beğenirseniz bu keyif kuşkusuz katlanır. Saç boyamanın amacı sadece beyazları kapatmak dahi olsa da hemen her kadın için vazgeçilmezdir. Bununla birlikte, gelişen saç boyası teknolojileri sayesinde bu işlemlerin saçlarda bıraktığı hasar azaltılmış olsa da saç tipine, kullanılan saç rengine ve saç boyama sıklığına bağlı olarak hasar oranı artabilmektedir. Fakat muhteşem bir saç rengi ortaya çıkarırken ve boyalı saçları kullanırken saçınızı sağlıklı tutmanın yolları da var. Saç rengini korumak, saç boyasının hızlı akmasını önlemek, saçların yıpranmasını azaltmak için boyalı saçlara bakım ipuçlarını sizin için bir araya getirdik.

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

1- Boya Öncesi Hazırlık :

Saçları boyadıktan sonra da saçlarınızın sağlıklı olmasını isterseniz saçlarınızı birkaç ay önceden boyanın sebep olabileceği hasara karşı hazırlamaya başlamanız gerekir. Bu, saçınızın iyi beslenmesi ve nemlendirilmesi gibi uygulaması kolay adımları içermektedir.

1 boyali saclara bakim oneriler ve maske tarifleri

Saç boyamayı planlamadan yaklaşık 2 ay önce saç serumları, yağlarının yanı sıra nemlendiren saç maskesi kullanımını arttırabilirsiniz.

Saç kırıklarının düzenli temizlenmesi ve saça zarar veren maşa gibi yükse ısı uygulamalarından da kaçınmak önemlidir.

İstediğiniz rengi elde etmek için açıcı kullanmak gerekecekse işlemden önceki gece saçınıza soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz. Bu, saç milindeki hasarı en aza indirecektir.

2- Doğru Saç Boyası Seçimi :

Saçınızı renklendirirken iyi bir boya ve açıcı kullanmak önemlidir. Böylece saçlarınız çok hasar görmeyecektir. Saç boyasında amonyak gibi sert kimyasalların olmadığı ürünleri tercih etmeye çalışın.
Eğer saç renginizi öncelikle açmanız gerekiyorsa kullanılacak açıcının miktarı çok önemlidir. Gereksiz kullanım, saçlara ekstra zarar vermek demek olacaktır. Örneğin, saç renginiz koyu değilse, başlamak için 20 veya 30 hacimli bir açıcı yeterli olabilir.

3- Talimatları Doğru Takip Edin :

Ne yaptığını bilen iyi bir saç stilisti bulmanız çok önemlidir. Özellikle saçlara açma işleminin uygulanması gereken süreçlerde bu konu daha da önemli hale gelir ki evde bu işlemi yapmak tahmin edeceğiniz üzere çok daha risklidir.

2 boyali saclara bakim onerileri ve maske tarifleri

Saçınızı evde boyuyorsanız, önce daima küçük bir alanda cilt testi yapın. Talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve açıcı veya saç boyasını önerilen zamandan daha uzun süre başınızda tutmayın.

Saçınızı ilk defa boyayacaksanız veya evde, kendiniz saç boyayacaksanız bazı detayları biliyor olmanız gerekir. İşte, öncesinde ve sonrasında saç boyama ile ilgili bilmeniz gerekenlerin hepsi esraninportresi.com’da–> saç boyamadan önce bilmeniz gerekenler

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

4- Şampuan Öncesi Bekleyin :

Saçınızı boyadıktan sonra, saçınızı tekrar yıkamadan önce en az 2 gün beklemeye çalışın. Bu, boya renginin oturmasına yardımcı olur ve boyanın akmasını en aza indirecektir.

Yıkamadan önce saçlara doğal yağlar uygulamak da bu konuda size yardımcı olur. Çünkü hindistancevizi yağı gibi bir doğal yağ, saç telleri çevresinde koruyucu bir tabaka oluşturup, saç kurumasını ve saç renginin solmasını aza indirger.

5- Saç Kırıkları :

Saç boyama işlemi öncesi saçların hasarlı alanlarından arındırılmasının yanında her türlü işleme tabi tutulduktan sonra da saç kırıklarından arındırmak her zaman iyi bir fikirdir. Çünkü saçınızı boyadıktan sonra hasar kaçınılmazdır ve uçları aldırarak bu hasarın yayılmasını ve kötü görüntüsünü önleyebilirsiniz. Özellikle tek seferde koyu bir esmerden platin sarışına geçiş yapıyorsanız, önemli miktarda saçı kestirmeyi de göze alın derim.

boyali saclara kirik sac uclari

6- Doğru Saç Ürünü Kullanımı :

Yeni renklendirilmiş saçlar hasar ve boyanın kolayca akmasına karşı savunmasızdır. Rengin uzun süre kalıcı olması ve saçınızın sağlıklı kalmasını sağlamak için, bazı iyi renk koruma ürünlerine yatırım yapmak çok önemlidir.

Saç rengini koruyan şampuanlar ve saç kremleri, saç telleri etrafında üzerindeki koruyucu bir tabaka oluşturarak görevlerini yapacaktır. Çoğu renk koruyucu şampuan sıcak tonlardaki saç renklerinde mükemmel çalışırken, daha soğuk tonlu bir saç rengi tercih etmeniz durumunda sülfat içermeyen bir şampuan kullanmak faydalı olacaktır. Sülfatsız şampuanlar her zaman için iyi bir seçenektir, çünkü doğal yağları saçlarınızdan uzaklaştırmazlar ve ayrıca saç renginizi değiştirerek tortu bırakmazlar.

Zengin, kalıcı ve istenilen mükemmelliğe yakın saç rengini kimyasallar olmaksızın elde etmek mümkün mü? Evde doğal saç boyası yapmak mümkün mü? İşte, kahve, limon, ceviz kabuğu, kına, pancar, havuç, çay gibi doğal malzemelerin kullanıldığı–> doğal yollar ile evde saç boyama fikirleri esraninportresi’nde.

Ayrıca her saç renginin farklı bir bakımı gerektirebileceğini de unutmamak gerek. Sarı saçlar, gri saçlar, bakır veya kızıl saçlar farklı bakım ürünlerini gerektirir. Detayları aşağıdaki yazılardan okuyabilirsiniz.

–> Sarı saç kullananların bilmesi gerekenler

–> Gri saç kullananların bilmesi gerekenler

–> Bakır Saç Rengi

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

7- Saç Yıkama Sıklığını Azaltın :

Saçı sık sık yıkamak rengin daha hızlı solmasına neden olur ki, bu yüzden daha uzun süre dayanması için en iyi yollardan biri saç yıkama sıklığını azaltmanızdır. Saçınızı haftada 3-4 kez yıkarsanız, örneğin ilk etapta 2-3 kereye düşürmeyi deneyin. Bu sadece rengin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesini önleyen ve saçınızı besleyen doğal yağlarını da koruyacaktır.

Ayrıca iyi bir kuru şampuana yatırım yapmak, yıkamalar arasındaki zamanı uzatmanın iyi bir yoludur.

8- Soğuk Su ile Durulayın :

Saçınızı sıcak suyla yıkamak, saçınızın dış tabakasındaki kütiküllerin zarar görmesine neden olur. Bu, nem kaybına ve elektriklenmeye yol açar. Ayrıca saçınızın hasara daha duyarlı hale gelmesine neden olur. Bunu önlemenin etkili bir yolu, saçlarınızı her zaman soğuk suyla durulamaktır. Soğuk su, saç dökülmesini kontrol altına alır ve saç renginin dayanıklılığını ayrıca parlaklığını da arttırır. Soğuk bir duş alamazsanız, ılık duş aldıktan sonra en son saçlarınızı biraz soğuk suyla yıkayın.

soguk suyla dus boyali saclara

9- Durulanmayan Saç Kremleri :

Bu ürünler saç üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu, güneş hasarını en aza indirmeye yardımcı olur, kabarmayı ve elektriklenmeyi de hafifletir. Ayrıca, saç şekillendirme araçlarının neden olduğu hasara ve saç dökülmesini karşı önleyici olurlar.

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

10- Derinlemesine Temizleyen Canlandırıcı Şampuan :

Saçınızı ayda en az bir kez derinlemesine temizleyen şampuanlar ile yıkamak saçların canlanması için iyi bir bakımdır. Ancak saçlarınızı renklendirdikten kısa süre önce bu uygulamaları kullanmayın. Sert ve güçlü bu şampuanlar sadece rengini soldurmaz aynı zamanda saçınızı da çok fazla kurutacaktır.

11- Boyalı Saçlara Bakım için Saçlarınızı Nemlendirin :

Nem kaybı ve kuruluk saçınızın renginin çabuk solmasına neden olan etkilerdir. Bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu, saçlarınızı nemlendirmektir. Avokado, muz, yoğurt, bal, mayonez, hindistancevizi sütü, E vitamini yağı ve aloe vera jeli gibi bileşenlerle birlikte yıkama, yağlama veya saç maskesi kullanımını saç bakım rutininize ekleyin. İşte size deneyebileceğiniz nemlendirici bir saç maskesi:

Malzemeler;

 • 1/2 olgun avokado
 • Olgunlaşmış 1 muz
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

incelmis saclar icin bakim boyali saclara bakim

Süreç;

 1. Bir kapta, karışım tamamen topaksız olana kadar avokado ve muzu ezerek karıştırın. Ardından zeytinyağını da ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. Bu karışımı saçların köklerinden uçlara kadar uygulayın.
 3. Saçınız tamamen bu karışımla kaplandığında, saç yaklaşık bir saat bu şekilde açık tutun.
 4. Paketi hafif bir sülfat içermeyen şampuan ve soğuk su ile durulama işlemine devam edin.
 5. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz

Neden İşe Yarar?

Bu saç maskesinde tüm bileşenler, saçlarınızı derinlemesine iyileştiren özelliklere sahiptir. Saç maskesi elektriklenmeyi hafifletir, hasarları onarır ve saçları derinlemesine nemlendirir.

Boyalı Saçlara Bakım Önerileri

12- Boyalı Saçlar için Saçları Protein ile Besleyin :

Saçınızı boyamakla birlikte gelen bir diğer yan etki de saçınızın maruz kaldığı protein hasarıdır. Gerilmeye başlayıncaya dek saçınızın aşırı protein ihtiyacı olduğunu anlayamayabilirsiniz. Ayrıca, ıslattığınız zaman biraz lapa gibi hissettirir. Bunu düzeltmenin tek yolu, saçınızı proteinle besleyerek yapmaktır. İşte deneyebileceğiniz basit bir protein maskesi:

Malzemeler;

 • 1 yumurta
 • 2 yemek kaşığı mayonez

Süreç;

 1. Bir kapta pürüzsüz bir karışım elde edilinceye kadar malzemeleri karıştırın.
 2. Karışımı saçınıza uygulamaya başlayın. Daha çok saç uçlarına odaklanmanız gerekiyor.
 3. Saçlarınızın tamamı kaplandığında, yaklaşık 45 dakika açık tutarak bekletin.
 4. Saçınızı hafif ve sülfat içermeyen bir şampuan ve soğuk su ile yıkayın.
 5. Bu maskeyi haftada 1 uygulayabilirsiniz

Neden İşe Yarar?

Yumurta, saçınızı beslemeye yardımcı olan proteinlerle doludur; mayonez saç dökülmesini hafifletir ve saçlarınızı yumuşatır. Bu saç maskesinin düzenli kullanılması protein hasarını onarmaya ve saçınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

13- Saça Yağ Bakımı :

Saç maskeleri saçınızın sağlığını iyileştirmek için çok şey yapabilirken, düzenli yağ bakımı alışkanlığınızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. İster yatmadan önce saçınıza yağ koyup, sabahları yıkayarak veya saça sıcak yağ bakımı işlemi yaparak bu bakımı uygulayabilirsiniz. Yağ bakımı yapmadan hiçbir saç bakımı rutini tamamlayamazsınız. Evde kendinize sıcak yağ tedavisi vermek için aşağıdaki adımları izleyin.

Malzemeler;

 • İsteğiniz taşıyıcı yağdan 2-3 çorba kaşığı (hindistancevizi, zeytin, jojoba vb.)

Süreç;

 1. Yağ hafifçe ısınana kadar birkaç saniye ısınır.
 2. Sıcak yağını kafa derisinden ve saçınızın ucuna kadar kullanın. En hasarlı bölümler oldukları için saç uçlarına konsantre olun.
 3. Yağı yaklaşık 30-45 dakika bekletin. İsteğe bağlı olarak, gece boyunca da bırakabilirsiniz.
 4. Yağı hafif, sülfat içermeyen şampuan ve soğuk suyla yıkayın.
 5. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz

Neden İşe Yarar?

Yağlar saçlarınızdaki nemi korumaya yardımcı olur. Ayrıca güneşe karşı koruyucu bir tabaka oluşturarak, güneşten ve ısı hasarından korurlar.

boyali saclara bakim ve maske tarifleri

14- Isı Merkezli İşlemler :

Herkes, yüksek ısı veren araçların düzenli olarak kullanılmasıyla saça büyük miktarda zarar gelebileceğini biliyor. Saçınızı renklendirdikten sonra, bir süre ısı ile şekillendirme araçları kullanımınızı azaltmaya çalışın. Saç kurutma makineniz yerine hava kurumasına izin verin. Eğer kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa, kurutucuyu saçınızdan en az 15 cm uzakta tutarak serin ortamda kullanın. Saçlarınızı düzeltmek veya kıvırmak yerine yeni saç stilleri deneyin. Isı kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa, önce ısı koruyucu ürünler kullanın.

15- Sık Saç Boyama için :

Son olarak, saçınızı renklendirmeye başladıktan sonra durmanın neredeyse imkansız olduğunu keşfedeceksiniz. Renkler ve yeni görünüşler denemek çok eğlenceli olabilir, ancak çok fazla ve sık uygulamanın kötü olabileceğini de unutmamak önemlidir. Boyamalar arasında nefes almak için saçınıza biraz zaman tanıyın.

Son olarak; “Saçımı evde boyadım veya boyattım, ancak istediğim saç rengini elde edemedim!” Sahip olduğunuz saç rengine göre değişecek tekniklerle saç boyasından kurtulabilirsiniz. Saç boyası akıtma kuaförlerde yapılabileceği gibi evde doğal yöntemler de denenebilir. Peki–> saç boyası nasıl akıtılır?

2 YORUMLAR

 1. bende çok şikayetçiydiim saçlarımın kuruluğundan yıpranmış olmasından. maskeler falan çok iyi geliyor saçım eskisi gibi nemini geri kazandı

 2. Saçlarımı çok sık boyattığım için çok yıprandı. Baya bir araştırma yaptım farklı farklı ürünler kullandım. Bir kaç ürün içerisinde en çok diamond hair isimli üründen memnun kaldım. Danla bilicin paylaşımında görmüştüm. Özellikle bakım yağı efsaneydi. Hem bakım yapıp hemde saçlarımın hızlı uzamasına yardımcı oldu. Saç kremi olarakta Pantene tek geçerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here