Yün Kazak ve Hırkalar için Bakım Önerileri

0
172

Yün kazak ve hırkalar nasıl yıkanır? Sahip olduğunuz yün kazak veya hırkaları uzun yıllar giyebilmek için nasıl temizlemeli, nasıl bakım yapmalı? İşte yün kazak ve hırkalar için bakım önerileri esraninportresi’nde.

Ülkemiz konumu gereği 4 mevsimi yaşama şansına sahip. Bazı bölgeler mevsimleri daha uzun süre daha sert ve zorlu şartlar ile yaşarken bazı bölgelerde daha yumuşak geçişler olabilir. Her ne olursa olsun yaşanılan kış ayları için vazgeçilmezdir kazak ve hırkalar. Hal böyle olunca sahip olduğunuz bir kazağı, hırkayı yıllar boyunca giyersiniz veya giymelisiniz. Bunun yolu da sahip olduğunuz kıyafetlere iyi bakmaktan geçiyor. Kazak ve hırkaları doğru yıkamak, doğru şekilde muhafaza etmek bugünün konusu. Yün kazak ve hırkalar nasıl yıkanır? Sahip olduğunuz yün kazak veya hırkaları uzun yıllar giyebilmek için nasıl temizlemeli, nasıl bakım yapmalı? İşte yün kazak ve hırkalar için bakım önerileri esraninportresi’nde.

Yün Kazak ve Hırkalar için Bakım Önerileri

2 yün kazak ve hirka icin bakim onerileri_mini

1- Asmayın!

Kazak veya hırkaların kullanılan yünü, materyeli her ne olursa olsun uymanız gereken ortak kuraldır, asmamak. Kalın, örme modelleri kadar ince, triko formları için de geçerlidir. Bir kere çok sık yıkamayın, çünkü daha çabuk yıpranabilirler. Ayrıca yıkadıktan sonra asarak kurutmayın. Mutlaka bir havlu üzeirne sererek kurutun. Kurutma makinesinde kurutmamanızı da öneririm. Çekebilirler veya yumuşak dokulu hallerini kaybedebilirler kurutma makinesinde.

Gardıroplar içine yerleştirme şekliniz de önemlidir. Öncelikle dolabınızın çok sıkışık olmamasını sağlayın derim. Ardından kazakları ve hırkalar katlayarak muhafaza edin.

Hızla hazırlanma gereken zamanlarda dağınık ve üst üste binmiş bir kıyafet dolabı hiç de arzu edilen bir şey değildir. Çok sıkışmış, dağılmış bir gardırop sebebiyle bırakın her sabah ne giyeceğinize karar vermeyi, giymek istediğiniz kıyafeti bulmak bile bir işkenceye dönüşür. Kıyafetlere daha fazla yer açabilmek ve gardırop daha düzenli hale getirebilmek için—> kış için gardırop düzenleme rehberi esraninportresi’nde.

3 yün kazak ve hirka icin bakim onerileri_mini

2- Elde Yıkayın!

Özellikle de narin ve zarar görmesini istemediğiniz kazak ve hırkalarınız için vakit ayırın ve bunu yapın.

Öncelikle kıyafetin tersini çevirin. Sıcak veya ılık sudan ziyade soğuk suda yıkama ve suya bastırma işlemlerini yapın.

Elde yıkamaya uygun bir çamaşır deterjanı kullanın. Ben zaman zaman saç şampuanı ve yumuşatması için çok az saç kremi dahi kullanıyorum.

Yıkama ardından kıyafetten tüm deterjanın temizlendiğinden emin olun. Bir kaç kez soğuk suya bastırabilirsiniz bu yüzden.

Bazı kazak-hırka materyalleri kuru temizleme gerektirebilirler. Bu yüzden ne olursa olsun önce etiketini kontrol ederek uygun yıkama koşullarını öğrenin. Kuru temizleme ile çok fazla uğraşmak istemiyorsanız, satın alırken mutlaka etiketleri kontrol edin.

trend kazaklar

Kazaklarınızı güvenle çamaşır makinesinde yünlüler için özel olan programlarda yün deterjanıyla benzer renkleri birlikte yıkayabilirsiniz (etiketteki talimatları mutlaka kontrol edin). Eğer makinenizde yünlülere özel program yoksa, soğuk su ile yıkama veya hassas çamaşırlar programlarını kullanabilirsiniz. Yıkanma sırasında sürtünmeyi azaltmak için makineyi çok doldurmamakta fayda var. Ayrıca elde yıkamada olduğu gibi ters çevirerek atın makineye.

Yünlülerinizi yıkayacağınız deterjan toz ise, kullanmadan önce suda eritin. Böylece giysilerinizde tortu kalıntıları olmayacaktır.

3- Sıkmayın!

Diğer kıyafetlere sıkma adımını uyguluyor olabilirsiniz ancak kolayca zarar görebilecek kazak ve hırkalarınıza bunu yapmayın.

Kuruması için bir havlu üzerine yerleştirin ve düz olduğundan ve orijinal şekliyle olduğundan emin olun. Ardından, fazla suyu çıkarmak için havluyu içerisindeki giysiyi sarın. Kurumayı bitirmek için giysiyi kuru havlu veya kurutma rafına yerleştirin. Bununla birlikte başta da belirttiğim gibi uzayıp şeklinin bozulmasını önlemek için onları bir askıda kurutmaktan kaçınınız.

kazak tüylerini almak_mini

Yün kazakların temel problemlerinden biri, tüylenmedir. Kullanıma bağlı olarak veya sürtünme sonucu zaman içerisinde (özellikle dirsek, bel, koltuk altı gibi bölgeler) yün kazaklar tüylenir. Tüylenme sorununun aslında kaliteyle bir alakası yoktur. Tüylenen kazakları koli bantı yapıştırıp-çekme suretiyle kolayca temizleyebilirsiniz (tekrar tüylenmeyecektir). Ayrıca tüy toplama aparatlarını/başlıklarını (pek çok giyim mağazasından kolaylıkla temin edebilirsiniz) kullanabilirsiniz.

12Kazak haplarını_mini

Eğer yeni bir yün kazak aldıysanız, kullanmadan önce poşetleyip bir gece buzlukta bekletin, kazaklarınız tüylenmeyecektir.

Yünlü kazak ve hırkalarınızı güneşte kurutmayın; renkleri solabilir.

Kış modasının vazgeçilmezi kazaklar, çok giyildiği için eskiyebilir veya eskimese de kazağı süsleyerek yeni moda kazak haline dönüştürmek isteyebiliriz. Kazaklara veya eskiyen kıyafetleri düşük bütçeler ile yenilemek oldukça kolay. İşte, eski kazakları yenileme ve süsleme fikirleri esraninportres.com’da–> eski kazakları yenileme

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here