Güneş Kremi Nasıl Seçilir ve Nasıl Kullanılır ?

1
1283

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, hava ister açık ve güneşli olsun isterse bugün gibi bulutlu fark etmez, türü değişiyor olsa bile mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor. Peki, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız, cilt tipine göre koruma faktörü ne olmalıdır?

Güneşin yararlarını bildiğimiz ve önemsediğimiz kadar, UV ışınlarının sebep olduğu zararlı etkileri bir o kadar biliyor ve önemsiyor olmamız gerekiyor. Hatta, zararlarının her geçen gün, yine biz insanlar sebebiyle arttığı bir ortamda kendimizi nasıl koruyacağımızı da daha iyi biliyor olmamız gerekiyor. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için, hava ister açık ve güneşli olsun isterse bugün gibi bulutlu fark etmez, türü değişiyor olsa bile mutlaka güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor. İşte bugün, güneş kremi nasıl kullanılır, güneş kremi nasıl seçilir, güneş kremi faktörlerinin anlamı nedir, güneş kremi nasıl uygulanmalıdır ve de güneş Işınlarının zararlı etkilerinden korunmak için neler yapmalıyız konularına değinmek istedim.

Güneş Zararlı Etkileri Nelerdir?

Önce güneşten yayılan bu UV ışınlarına kısacık değinmek istiyorum. Neye karşı kendimizi koruduğumuzu anlamamız gerekiyor. Bizim bilmemiz gereken 2 tür ışına maruz kalıyoruz. UVA ve UVB. Hemen hemen tüm güneş kremi tarafından engellenebilen, UVB ışınlarıdır, UVA ışınları birçok güneş koruyucu krem tarafından engellenememekle birlikte, ancak giysi ile bir miktar engellenebilmektedir. UVB, UVA ya göre etkisi daha az olsa da her ikisi de cildin yaşlanmasına sebep olur. UVB,bizim için aslında çok önemli olan D vitamini oluşumunu uyararak, hastalıklara ve ironik olarak cilt ve diğer kanserlere karşı koruyucudur. UVB, UVA’dan daha kolay güneş yanığına yol açar, ancak ölçülü maruz kalındığında sağlığa da faydalıdır. UVA ise UVB’ye kıyasla gün boyu, daha istikrarlı bir seviyede bulunur.

Bu arada cildimiz kadar önemli olan bir diğer konu aslında gözlerimizdir. Eğer hassas bir göz yapısına sahipseniz güneş gözlüğü olmadan dışarı çıkamazsınız. İşte, güneş gözlüğü seçimi ile ilgili bilmeniz gerekenler—> Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

doğru güneş kremi nasıl seçilir_mini

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here